Pytania pacjentów (149)
-
Witam. Mam problem bo mąż mnie okłamuje z kupnem różnych rzeczy, między innymi do samochodu jeśli
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Rozumiem, że to, co Pani opisuje może być bardzo frustrujące – zwłaszcza jeśli nie chodzi o same części do samochodu czy pieniądze, ale o to, że mąż coś ukrywa.
W rozmowie… Więcej
-
Witam jestem nastolatką ktorej poczucie sensu dają relacje z innymi oraz jakieś wydarzenia. Moim pro
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co opisujesz, jest bardzo zrozumiałe. Wiele osób czerpie poczucie energii i sensu właśnie z relacji, wspólnych przeżyć i bycia wśród ludzi, nie jest to nic „złego” ani dziwnego,… Więcej
-
witam, mam problem w związku i zastanawiam sie czy dalsza terapia dla par ma sens. Początek zwiazku
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co Pani przeżywa, jest bardzo trudne. Przeszła Pani przez depresję, co samo w sobie wymagało ogromnej siły, a teraz mierzy się Pani z lękiem o relację. Nic dziwnego, że czuje… Więcej
-
Czy ciągłe poddenerwowanie, irytacja, brak cierpliwości, smutek, który trudno wytłumaczyć warto skon
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Odpowiadając na pytanie: tak - jeśli takie objawy utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają się albo zaczynają wpływać na relacje i codzienne funkcjonowanie, warto je skonsultować.
Więcej
-
Jakie są objawy klaustrofobii i jak pokonać klaustrofobię u osoby dorosłej
Jakie są objawy klaustrofobii i jak pokonać klaustrofobię u osoby dorosłej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Najważniejszym i głównym objawem klaustrofobii jest silny lęk w zamkniętych lub trudno dostępnych miejscach (np. winda, samolot, małe pomieszczenia typu strych, skrytki) i towarzyszące… Więcej
-
Jestem 36-letnim mężczyzną. Ojcem dwójki małych dzieci, oddanym i odpowiedzialnym mężem. Przez nadmi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co Pan opisuje, brzmi jak ogromne przeciążenie. Łączenie intensywnej pracy z zaangażowanym ojcostwem i byciem partnerem to naprawdę dużo, nic dziwnego, że organizm zaczyna… Więcej
-
Dzień dobry. Moja prośba jest rozpaczliwa! Jestem po trzydziestce. Moja sytuacja życiowa polega na
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co Pani czuje, jest bardzo zrozumiałe. Pani i Pani mama przeszłyście razem dużo, byłyście na siebie zdane przez lata. Taka bliskość i silne przywiązanie w tych okolicznościach… Więcej
-
Mam z partnerem 2 letnie dziecko, partner podczas kłótni wyzywa mnie bardzo brzydko często z wulgary
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Takie słowa od bliskiej osoby potrafią bardzo zaboleć i uderzyć w poczucie własnej wartości, powodując wątpliwości wobec samej siebie. To całkowicie zrozumiałe, że tak się Pani… Więcej
-
Witam, to jest bardziej coś, co mnie zastanawia już od dawna i chciałabym znaleźć na to wytłumaczeni
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Mogę sobie tylko wyobrażać, jak bardzo męczące jest to, co Pani opisuje, szczególnie jeśli uczucie „ociężałości” w myślach utrzymuje się przez długi czas i rzadko pojawia się… Więcej
-
Dzień dobry, od kilku lat zmagam się z obniżonym poczuciem własnej wartości, poczuciem wyobcowania,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Opisuje Pani wiele trudnych doświadczeń, które od dłuższego czasu wpływają na samopoczucie, sposób myślenia i relacje z innymi. Kiedy pojawia się tyle napięcia, frustracji, lęku… Więcej
-
Witam mam zapytanie mam niską samoocenę gdy spotkam kogoś kto jest ładniejszy czy ma lepsze życie do
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Kiedy ktoś bardzo często porównuje się z innymi pod względem wyglądu czy życia, łatwo może pojawić się poczucie bycia „gorszą”, wstyd i napięcie w kontaktach z ludźmi. W takich… Więcej
-
Jestem przegrywem i nie mogę się z tym pogodzić zaczęło się z 4 lata temu gdy poddałem prawo jazdy n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Porównywanie się z innymi i skupianie na tym, czego, w swoim odczuciu, jeszcze się nie osiągnęło, może bardzo obniżać poczucie własnej wartości. Warto też zauważyć, że to, co… Więcej
-
Mam problem z zagadaniem do kobiet . Boję się, że może wyjść źle i zostanę odrzucony albo nie będzie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Obawa przed odrzuceniem w takiej sytuacji jest dość naturalna, szczególnie po doświadczeniu rozwodu. Warto jednak pamiętać, że brak zainteresowania ze strony drugiej osoby nie… Więcej
-
Dzień dobry mam taki problem z którym nie umiem sobie poradzić. Otóż jestem 20 letnim zadbanym chłop
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Widać, że wkłada Pan dużo wysiłku w dbanie o siebie i swój rozwój, dlatego tym bardziej może być frustrujące, gdy mimo tego pojawiają się wątpliwości i poczucie, że to wciąż… Więcej
-
Co zrobic zeby nie płakać na pozegnanie z partnerem ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Jako psycholog uważam, że łzy przy pożegnaniu z bliską osobą są czymś naturalnym i nie trzeba ich całkowicie powstrzymywać, bo są wyrazem uczuć i więzi, które łączycie.
Jeśli… Więcej
-
Mam problem z wmawianiem sobie bólu. Wmawiam sobie że jeśli nie zrobię jakiejs rzeczy to ból lub gni
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co Pani/Pan opisuje, przypomina mechanizm, w którym pojawia się napięcie lub odczucie w ciele, a wykonanie określonej czynności chwilowo je zmniejsza, przez co umysł „uczy… Więcej
-
Dzień dobry. Od czasów szkoły bardzo stresuję się kontaktem z ludźmi, a nawet sytuacjami z życia cod
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Długotrwały stres w kontaktach z ludźmi, napięcie i ciągłe analizowanie siebie potrafią być bardzo wyczerpujące i z czasem coraz bardziej ograniczać swobodę. W takiej sytuacji… Więcej
-
Witam gdzie najlepiej udać się do lekarza jeśli kobieta czuję się wyczerpana rodzicielstwem gdyż ma
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Opisuje Pani bardzo trudną sytuację, w której jest dużo przeciążenia, braku wsparcia i napięcia w relacji z partnerem.
W takiej sytuacji pomocna może być terapia par, ponieważ… Więcej
-
To jest przetłumaczone na polski, więc przepraszam za ewentualne błędy. Moja żona ma zdiagnozowane
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
W takiej sytuacji częste jest, że sama myśl o wizycie u specjalisty wywołuje jeszcze większy lęk. Często chęć pójścia i jednoczesna trudność w zrobieniu tego kroku mogą iść ze… Więcej
-
Dzień dobry, piszę, ponieważ od dłuższego czasu mam problem, który mocno wpływa na moje samopoczuci
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
W tym, co Pan opisuje, widać dużą rolę przekonań na swój temat i na temat tego, czego „oczekują” kobiety (szczególnie w kontekście pieniędzy czy statusu(. Myśli typu „nie mam… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…