Pytania pacjentów (149)
-
Nie umiem zakończyć dnia bez rozpłakania się z byle powodu. Czuję się mało wystarczalna. Nie umiem s
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co Pani opisuje, brzmi jak duże emocjonalne przeciążenie i poczucie samotności, które z czasem zaczyna wpływać na codzienne funkcjonowanie, relacje i pracę. W takich momentach… Więcej
-
Dzień dobry, planuje wizytę u psychologa ponieważ nie radzę sobie już z swoimi problemami. W jaki sp
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Dzień dobry, przede wszystkim nie musi się Pani specjalnie przygotowywać „idealnie” do wizyty. Wystarczy przyjść i spróbować opowiedzieć o tym, co najbardziej Panią obciąża i… Więcej
-
Witam Chciałem zapytać czy psycholog może zdradzić termin wizyty rodzicom. Dodam ze mam 23 lata i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Odpowiadając na Pana pytanie: nie, jako osoba pełnoletnia ma Pan prawo do poufności. Psycholog co do zasady nie ma prawa przekazywać komukolwiek, w tym rodzicom informacji o… Więcej
-
co robić jesli jest taka sytuacja ze na spokojnie zona daje gleboka wiez psychiczna i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Taka sytuacja często nie oznacza braku uczuć czy więzi, tylko trudność w radzeniu sobie z napięciem i emocjami w trudnych momentach. Niektóre osoby potrafią być bardzo bliskie… Więcej
-
Witam Nie potrafię wyjsc z związku z facetem narcystycznym Tkwię w tym ponad 2lata ale poprostu nie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Odpowiadając na Pani pytanie - tak, psycholog może pomóc w takiej sytuacji. To, co Pani opisuje, a więc odpychanie i ponowne przyciąganie, silne emocjonalne przywiązanie mimo… Więcej
-
Psychoterapeuta na psychoterapii powiedział słowa "pakt z diabłem". Po tej terapii miałem przykre ko
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Określenie „pakt z diabłem” to związek frazeologiczny, a więc metaforyczne sformułowanie używane w języku, które ma obrazowo opisać pewną sytuację lub wybór. To nie jest stwierdzenie… Więcej
-
Witam mam 36 lat i mam zdiagnozowane problemach adaptacyjnych jak sobie radzić w życiu codziennym ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
przy trudnościach adaptacyjnych i nieśmiałości najważniejsze jest stopniowe budowanie małych, realnych kroków w codziennym funkcjonowaniu zamiast „naprawiania wszystkiego naraz”.… Więcej
-
Dzień dobry, Jestem osobą ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości borderline. Przez kilka lat uc
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
pracuję w nurcie CBT, z elementami terapii schematów oraz ACT. Prowadzę konsultacje online i mam kilka wolnych terminów po godzinie 19, co może być dopasowane do pracy zmianowej.… Więcej
-
Witam. Jestem po rozstaniu. Byłem w związku 4 lata.. od rozstania minęły 4 miesiące a Ja nadal nie p
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Rozstanie po kilkuletnim związku potrafi być bardzo silnym kryzysem i przez jakiś czas intensywne myślenie o drugiej osobie jest naturalne. Problem pojawia się wtedy, gdy całe… Więcej
-
Jak sobie poradzic ze zloscia do terapeuty po zakonczeniu terapii? Zlosci za lekcewaznie, kpine i sz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Jeżeli po zakończeniu terapii nadal odczuwana jest silna złość, warto przyjrzeć się tym emocjom i temu, co za nimi stoi. Możliwe, że pewne doświadczenia z terapii nadal wymagają… Więcej
-
Witam.Jestem studentką 1 roku pielęgniarstwa.Od zawsze chciałam pracować z pacjentem w szpitalu lub
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
opisuje Pani bardzo duże obciążenie związane ze studiami, a jednocześnie z opisu sytuacji można wywnioskować, że kierunek nadal jest dla Pani ważny i mimo trudności nie zrezygnowała… Więcej
-
Witam czy na pierwszej wizycie u psychologa mogła bym uzyskać informacje o stanie zdrowia i zaświadc
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Na pierwszej wizycie psycholog może wstępnie ocenić Pani stan psychiczny i opisać obserwowane trudności, natomiast formalną diagnozę depresji poporodowej stawia zwykle psychiatra… Więcej
-
Czym jest uzależnienie emocjonalne od osoby? Czym to się różni od miłości lub namiętności?
Czym jest uzależnienie emocjonalne od osoby? Czym to się różni od miłości lub namiętności?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Zadał/a Pan/i dwa pytania, dlatego odpowiem na nie po kolei.
1 - Uzależnienie emocjonalne od osoby zwykle polega na tym, że relacja staje się głównym źródłem poczucia własnej… Więcej
-
Witam mój partner był molestowany w dzieciństwie, chciałabym mu pomóc ale nie wiem jak z nim rozmawi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Najważniejszym aspektem w opisanej przez Panią sytuacji jest stworzenie poczucia bezpieczeństwa i danie partnerowi przestrzeni do mówienia w tempie i w zakresie, które mu odpowiadaj.… Więcej
-
Do kogo się udać aby dostać diagnozę transpłciowości w wieku 15 lat?
Do kogo się udać aby dostać diagnozę transpłciowości w wieku 15 lat?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
W wieku 15 lat najlepiej zgłosić się do psychologa lub seksuologa pracującego z młodzieżą i tematyką tożsamości płciowej. Często diagnoza odbywa się właśnie u seksuologa posiadającego… Więcej
-
Zdrowy narcyzm, istnieje taki? Takie skupienie na sobie, na własnym rozwoju, własnej pracy, własnym
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Odpowiadając na zadane pytanie: tak, w psychologii częściej mówi się tutaj o zdrowym poczuciu własnej wartości, dobrze rozwiniętym „Ja” czy zdrowej koncentracji na sobie, a nie… Więcej
-
Dlaczego nie potrafię przestać przeklinać i krzyczeć widzę że nie radzę sobie z tym . I jak nie potr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, że ma Pani wyrzuty sumienia i widzi problem, pokazuje, że bardzo Pani zależy na synu i relacji z nim. Wybuch złości zwykle nie bierze się „znikąd”, a jest efektem narastającego… Więcej
-
Mam 22 lata i jestem studentka. Studiuje dziennie, wiec nie pracuje. Mam wiele spraw i problemów, kt
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Spotkania z psychologiem raz w miesiącu to faktycznie dość rzadko, szczególnie na początku, kiedy dopiero buduje się relację i rozumienie problemów. Nie oznacza to jednak, że… Więcej
-
Witam serdecznie, co zrobić jeśli wyczerpała się formuła po długotrwałej psychoterapii tej samej s
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co Pan/i opisuje, zdarza się w długoterminowej terapii. Czasem przychodzi moment, w którym relacja terapeutyczna przestaje wnosić coś nowego, pojawia się poczucie utknięcia… Więcej
-
Witam. Mam 16 lat i chodzę z chłopakiem starszym ode Mnie o rok. Od dłuższego czasu zastanawiam si
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, że zaczęła się Pani nad tym zastanawiać, jest ważne, ponieważ zwykle takie wątpliwości nie biorą się znikąd.
W relacji mogą pojawiać się konflikty, szczególnie w wieku… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…