Mam 16 lat. Kilka lat temu doświadczyłam silnego bullyingu, przez co straciłam przyjaciół i przez pe
4
odpowiedzi
Mam 16 lat. Kilka lat temu doświadczyłam silnego bullyingu, przez co straciłam przyjaciół i przez pewien czas byłam samotna. To bardzo wpłynęło na mnie i moje zdrowie.
Później zbudowałam bardzo bliską więź z jedną koleżanką, ale po około dwóch latach ta relacja się zakończyła. Od około 8 miesięcy znów jestem samotna. W szkole mam tylko powierzchowne kontakty, głównie z osobami, z którymi wcześniej miałam trudne doświadczenia, z powodu bullyingu.
Mieszkam w małym mieście, gdzie wszyscy się znają, dlatego trudno mi nawiązać nowe znajomości.
Zastanawiam się, czy przyjaźń może być na zawsze i czy z czasem życie oddala nawet bliskie koleżanki? Myślę też o tym, że później pojawiają się inne rzeczy – jak rodzina i obowiązki – i ludzie stają się sobie mniej bliscy niż kiedyś. Może nowe znajomości pojawią się, gdy wyjadę na studia.
Później zbudowałam bardzo bliską więź z jedną koleżanką, ale po około dwóch latach ta relacja się zakończyła. Od około 8 miesięcy znów jestem samotna. W szkole mam tylko powierzchowne kontakty, głównie z osobami, z którymi wcześniej miałam trudne doświadczenia, z powodu bullyingu.
Mieszkam w małym mieście, gdzie wszyscy się znają, dlatego trudno mi nawiązać nowe znajomości.
Zastanawiam się, czy przyjaźń może być na zawsze i czy z czasem życie oddala nawet bliskie koleżanki? Myślę też o tym, że później pojawiają się inne rzeczy – jak rodzina i obowiązki – i ludzie stają się sobie mniej bliscy niż kiedyś. Może nowe znajomości pojawią się, gdy wyjadę na studia.
Dzień dobry,
Po doświadczeniu silnego odrzucenia i potem utraty ważnej relacji trudno jest znowu zaufać i czuć się dobrze. Jest to normalna reakcja na trudne doświadczenia. Myślę, że aktualnie warto jest szukać przestrzeni poza szkołą, nawet w małym mieście są zajęcia, kursy (nawet on line -lecz nie scrollowanie) które być może wpisują się w hooby , którym się interesujemy. Często w wielu od 16–20 lat jest to moment w którym następuje zmiana relacji i rozpadają się przyjaźnie i szukanie nowych ludzi. Na studiach bardzo często pojawia się nowy etap, który otwiera możliwość zawierania bardziej trwałych relacji dlatego, że ludzie są bardziej odpowiedzialni i dojrzali. Pozdrawiam
Po doświadczeniu silnego odrzucenia i potem utraty ważnej relacji trudno jest znowu zaufać i czuć się dobrze. Jest to normalna reakcja na trudne doświadczenia. Myślę, że aktualnie warto jest szukać przestrzeni poza szkołą, nawet w małym mieście są zajęcia, kursy (nawet on line -lecz nie scrollowanie) które być może wpisują się w hooby , którym się interesujemy. Często w wielu od 16–20 lat jest to moment w którym następuje zmiana relacji i rozpadają się przyjaźnie i szukanie nowych ludzi. Na studiach bardzo często pojawia się nowy etap, który otwiera możliwość zawierania bardziej trwałych relacji dlatego, że ludzie są bardziej odpowiedzialni i dojrzali. Pozdrawiam
To ważne, że chciałaś to napisałaś i podzielić się z kimś swoimi myślami
To, czego doświadczyłaś wcześniej bullying i utrata bliskiej relacji może sprawiać, że teraz samotność boli bardziej i pojawia się to ważne pytanie: czy przyjaźń może być „na zawsze”.
Prawda jest taka, że relacje często zaczynają się i kończą na różnych etapach naszego życia. To nie znaczy, że są mniej prawdziwe tylko, że zmieniają się razem z nami.
Zatrzymałabym się też przy tym, co to w Tobie budzi, czy to bardziej tęsknotę, smutek, a może też lęk, że bliskość się kończy? W podejściu psychodynamicznym patrzymy właśnie na to, jak wcześniejsze doświadczenia wpływają na to, jak przeżywamy relacje teraz.
To, że potrafiłaś stworzyć bliską więź, jest bardzo ważne, to znaczy, że masz w sobie zdolność do bliskości. Ona nie znika w Tobie, nawet jeśli jakaś relacja się kończy.
To, czego doświadczyłaś wcześniej bullying i utrata bliskiej relacji może sprawiać, że teraz samotność boli bardziej i pojawia się to ważne pytanie: czy przyjaźń może być „na zawsze”.
Prawda jest taka, że relacje często zaczynają się i kończą na różnych etapach naszego życia. To nie znaczy, że są mniej prawdziwe tylko, że zmieniają się razem z nami.
Zatrzymałabym się też przy tym, co to w Tobie budzi, czy to bardziej tęsknotę, smutek, a może też lęk, że bliskość się kończy? W podejściu psychodynamicznym patrzymy właśnie na to, jak wcześniejsze doświadczenia wpływają na to, jak przeżywamy relacje teraz.
To, że potrafiłaś stworzyć bliską więź, jest bardzo ważne, to znaczy, że masz w sobie zdolność do bliskości. Ona nie znika w Tobie, nawet jeśli jakaś relacja się kończy.
Dzień dobry,
doświadczenie bullyingu jest bardzo trudne, bo może wiązać się z samotnością i odrzuceniem. Natomiast zdecydowanie wiele osób nawiązuje relacje przyjacielskie w późniejszych etapach życia, kiedy zmieniają środowisko. W okresie nastoletnim również budujemy relacje, ale jeśli ich nie ma to nie znaczy, że w kolejnych latach życia już ich nie będzie. Wprost przeciwnie. Wczesna dorosłość (lata 20-ste) obfituje w zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie nowych osób, co stwarza doskonałą okazję do tworzenia więzi przyjacielskich. Faktycznie czasami jest też tak, że relacje nawiązane w dzieciństwie, czy okresie nastoletnim nie są w stanie przetrwać próby czasu, z powodu różnic wynikających z miejsca zamieszkania, ale też odmiennych wartości, czy potrzeb. Dojrzewając i dorastając zmieniamy się i to co kiedyś sprawiało radość przestaje cieszyć. Ludzie zaczynają mieć odmienne poglądy, zainteresowania, co wpływa na to, że więzi się osłabiają. Niezależnie jednak od tego na jakim etapie życia jesteś, pamiętaj, że zawsze jest szansa na budowanie relacji. Najważniejsze to nie poddawać się i być otwartym na nowe znajomości.
Trzymam mocno kciuki i życzę powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
doświadczenie bullyingu jest bardzo trudne, bo może wiązać się z samotnością i odrzuceniem. Natomiast zdecydowanie wiele osób nawiązuje relacje przyjacielskie w późniejszych etapach życia, kiedy zmieniają środowisko. W okresie nastoletnim również budujemy relacje, ale jeśli ich nie ma to nie znaczy, że w kolejnych latach życia już ich nie będzie. Wprost przeciwnie. Wczesna dorosłość (lata 20-ste) obfituje w zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie nowych osób, co stwarza doskonałą okazję do tworzenia więzi przyjacielskich. Faktycznie czasami jest też tak, że relacje nawiązane w dzieciństwie, czy okresie nastoletnim nie są w stanie przetrwać próby czasu, z powodu różnic wynikających z miejsca zamieszkania, ale też odmiennych wartości, czy potrzeb. Dojrzewając i dorastając zmieniamy się i to co kiedyś sprawiało radość przestaje cieszyć. Ludzie zaczynają mieć odmienne poglądy, zainteresowania, co wpływa na to, że więzi się osłabiają. Niezależnie jednak od tego na jakim etapie życia jesteś, pamiętaj, że zawsze jest szansa na budowanie relacji. Najważniejsze to nie poddawać się i być otwartym na nowe znajomości.
Trzymam mocno kciuki i życzę powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Dzień dobry,
Pytanie o trwałość przyjaźni jest bardzo naturalne, zwłaszcza kiedy ma się za sobą doświadczenia bliskości, a potem jej utraty. Relacje między ludźmi rzadko są „na zawsze” w takiej samej formie. Część przyjaźni się rozluźnia, niektóre się kończą, inne wracają po czasie, często na innym już etapie życia i w trochę innej odsłonie. To wynika z tego, że ludzie się zmieniają i wchodzą w różne role, takie jak szkoła, studia, praca, związki, rodzicielstwo.
Ważne jest, aby pamiętać, że to nie oznacza, że te relacje były mniej ważne czy mniej prawdziwe. Po prostu mają swoją dynamikę i naturalnie się zmieniają. Zmiana środowiska, np. wyjazd na studia, bardzo często daje nowe możliwości poznawania osób, już poza kontekstem szkolnym i dawnych doświadczeń. To, że teraz jest trudniej w relacjach, nie przesądza o tym, jak będzie wyglądać Pani życie społeczne w przyszłości.
Pozdrawiam i życzę dużo siły,
Pytanie o trwałość przyjaźni jest bardzo naturalne, zwłaszcza kiedy ma się za sobą doświadczenia bliskości, a potem jej utraty. Relacje między ludźmi rzadko są „na zawsze” w takiej samej formie. Część przyjaźni się rozluźnia, niektóre się kończą, inne wracają po czasie, często na innym już etapie życia i w trochę innej odsłonie. To wynika z tego, że ludzie się zmieniają i wchodzą w różne role, takie jak szkoła, studia, praca, związki, rodzicielstwo.
Ważne jest, aby pamiętać, że to nie oznacza, że te relacje były mniej ważne czy mniej prawdziwe. Po prostu mają swoją dynamikę i naturalnie się zmieniają. Zmiana środowiska, np. wyjazd na studia, bardzo często daje nowe możliwości poznawania osób, już poza kontekstem szkolnym i dawnych doświadczeń. To, że teraz jest trudniej w relacjach, nie przesądza o tym, jak będzie wyglądać Pani życie społeczne w przyszłości.
Pozdrawiam i życzę dużo siły,
Podobne pytania
- Witam, chciałam zapytać o coś, co męczy mnie już od kilku lat. Jestem nastolatką i od dłuższego czasu próbuję trochę poprawić swoją sylwetkę. Nie chodzi mi o jakąś bardzo niską wagę ani o głodzenie się, tylko bardziej o to, żeby wyglądać trochę lepiej i czuć się dobrze ze sobą. Problem jest…
- Witam, mój 4-miesięczny niemowlak jest karmiony moim mlekiem. Od miesiąca ma AZS: suche, szorstkie, czerwone plamy na policzkach (bliżej uszu), szyi, przedramionach, ramionach i zgięciach przy dłoniach. Stolce płynne, pieniste, koloru „musztardowego) - oddaje raz na 4-8 dni (cała wypełniona pieluszka).…
- Dzień dobry, proszę o informację czy w moim przypadku są to sytuacje, które wymagają szerszych konsultacji z psychologiem. Jestem pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Zauważyłam u siebie nerwowość na różne sytuacje. Zaczęło się w pracy, w której pracuję od 10 lat, denerwuje mnie niekompetencja współpracowników…
- Dzień dobry. Ostatnio zrelacjonowałam państwu swoją historię ( bicie pieska przez mojego partnera, namawianie do zachowań seksualnych pod wpływem manipulacji, w miarę powrotu wspomnień także próba wymuszenia na mnie seksu pod wpływem alkoholu i zatajenie przede mną śmierci mamy bo ważniejsze…
- Lecze kiłę już 3 lata cały czas ma wachania miana 1: 4 za 1 miesiac 1;16 potem znowu 1:4 ,1:32 co to może być?
- Biorę Seronil 10 mg (całą tabletkę) od 6 tygodni. Odczuwam głównie dużą senność w ciągu dnia i dużo śpię, zarówno w dzień jak i w nocy. Nie widzę poprawy nastroju. Dodatkowo biorę Trittico na noc (pełną dawkę), a hydroksyzynę tylko doraźnie w trudniejszych momentach. Czy w takiej sytuacji należałoby…
- Elastopatia Dzień dobry, mam 21 lat i ortopeda parę lat temu stwierdził, że mam elastopatie ale nie robił mi żadnych konkretnych badań. Ostatnio mój stan zaczął się pogarszać- moje stawy bardzo głośno strzelają (kostki, biodra, barki) mam dość silny ból kolan i pleców (w krzyżu i łopatkach).…
- Muszę się poddać zabiegowi w szpitalu ale żadne argumenty do mnie nie przemawiają żeby się temu poddać. Miałam inna opcje ale uciekłam sprzed gabinetu. Nie wiem co robić?
- Mam problem z nawracajacym krwawieniem z odbytu. Poczatkwo krew byla tylko w kale pozniej pojawila sie na papierze. Po nasiadówkach z kory debu masciach na chwile bylo lepiej. Oprcz krwawienia czuje jeszcze poeczenie I pobolewanie w odbycie ogólny dyskomfort. Codziennie wieczorem jem siemie lniane…
- W pozycji leżącej na plecach pomiędzy mostkiem a pępkiem przy napięciu mięśni brzucha pojawia się uwypuklenie i tylko w tej pozycji przy napięciu, jak są roluznione to nic nie widać w pozycji stojącej też nie widoczne.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.