Pytania pacjentów (18)
-
Dzień dobry, Od pewnego czasu czuję się bardzo źle, uczucie pustki przeplatane ze smutkiem. Moj sta
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dziękuję, że tak szczerze opisałaś swój stan – to wymaga odwagi. To, co piszesz, wygląda na bardzo trudne doświadczenie. Uczucie pustki, smutku, spadek energii czy poczucia sensu po trudnych wydarzeniach… Więcej
-
Mam takie pytanie otóż co to może być jak chłopak pierw staral się, zabiegał było czuć że się mu pod
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozumiem Twoje pytanie. Z psychologicznego punktu widzenia zdarza się, że ktoś na początku bardzo się stara, a kiedy widzi, że druga osoba odpowiada, zaczyna się wycofywać. Może to wynikać z tego,… Więcej
-
Uzależniony nigdy nie przyzna się do swojego uzależnienia, a czy ktoś kto ma zły nastrój i tłumaczy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozumiem Twoje wątpliwości. Osoba uzależniona często długo wypiera problem i nie przyznaje się do niego, ale to nie znaczy, że nigdy – wielu ludzi dopiero po czasie, gdy zobaczą konsekwencje, potrafi… Więcej
-
Witam. Mam problem z swoją córkę która uczęszcza do czwartej klasy szkoły podstawowej. Otrzymała pro
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozumiem Twoje obawy o Magdę. Jej trudności nie wynikają z braku chęci, ale z profilu rozwojowego – funkcjonuje w granicach inteligencji niższej niż przeciętna, ma deficyty poznawcze, a to sprawia,… Więcej
-
Witam Jak zachować się w takiej relacji? Zauważyłam spotykając dawne osoby z klasy przykładowo w s
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co opisujesz, jest niestety dość częste w relacjach znajomościowych z dawnych lat — ludzie bywają niespójni w zachowaniu, a ich reakcje często wynikają nie z Twojego zachowania, tylko z ich… Więcej
-
Witam. Spotykamy się z partnerem od roku i postanowiliśmy razem zamieszkać mamy dzieci z poprzednich
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To bardzo trudna sytuacja — Twój partner jest emocjonalnie rozdarty między lojalnością wobec mamy a potrzebą budowania nowego życia z Tobą. To, co opisujesz, wskazuje na nadmierne przywiązanie… Więcej
-
Narzeczony szanuje mnie i moje poglądy, jesteśmy ze sobą już tyle lat. Może z mojej strony to już ty
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Widzę, że jest Pani w bardzo trudnym momencie – pomiędzy stabilnym związkiem, który daje poczucie bezpieczeństwa, a silnym pociągiem emocjonalnym do kolegi z pracy. Takie rozdarcie często pojawia… Więcej
-
Dzień dobry. Jestem z partnerem od trzech lat. Od pół roku znalazłam grupę dorosłych ludzi, z któr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozumiem, że ta sytuacja budzi w Pani dużo emocji i poczucia winy. Z tego, co Pani opisuje, nie ma tutaj mowy o zdradzie – nie doszło ani do intymności, ani do zamiaru ukrytego związku. To, że… Więcej
-
Czy da się „odkleić” od telefonu bez rewolucji w życiu?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, da się ograniczyć korzystanie z telefonu bez rewolucyjnych zmian – kluczem są małe, konsekwentne kroki. Telefon działa jak źródło szybkiej nagrody: daje bodźce, odwraca uwagę, reguluje emocje.… Więcej
-
Czy można być uzależnionym… od drugiego człowieka?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Można – w psychologii mówi się o uzależnieniu od relacji albo o współuzależnieniu. Nie chodzi wtedy o substancję, ale o drugą osobę jako główne źródło poczucia bezpieczeństwa, wartości i sensu.
Więcej
-
Czemu mam lęk, gdy nie dostanę odpowiedzi na wiadomość? Czy to już uzależnienie?
Czemu mam lęk, gdy nie dostanę odpowiedzi na wiadomość? Czy to już uzależnienie?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, że odczuwasz lęk, kiedy nie dostajesz odpowiedzi na wiadomość, nie musi od razu oznaczać uzależnienia. Wiele osób reaguje napięciem w takiej sytuacji – to naturalne, bo brak odpowiedzi budzi… Więcej
-
Nastolatek w domu nie odzywa się prawie wcale, a z telefonem jest nierozłączny. Gdzie przebiega gran
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, że nastolatek spędza dużo czasu z telefonem i mało rozmawia z domownikami, często bywa częścią naturalnego etapu dorastania – młodzi ludzie szukają większej niezależności, budują swoją tożsamość… Więcej
-
Witam, mam prawie 18 lat, a mój chłopak 21. Jesteśmy w związku na odległość ale mamy pewien problem.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co przeżywasz, jest naprawdę trudne i bolesne. Z jednej strony masz związek, w którym czujesz się kochana i traktowana z szacunkiem, a z drugiej – rodziców, którzy reagują bardzo ostro: wyzwiskami,… Więcej
-
Większe zainteresowanie się nie wymagam dużo chciałabym choć żeby swoim synem był bardziej zainteres
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Widzę, że czuje się Pani bardzo zmęczona i osamotniona – partner spędza czas poza domem, nie angażuje się w życie rodzinne i nadużywa alkoholu. To naturalne, że w takiej sytuacji czuje Pani brak… Więcej
-
Mam problem z robieniem rzeczy. Wszystko ck robie robie kilkukrotnie, a jeśli tego nie zrobię to poj
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co opisujesz, wygląda na objawy natręctw – pojawia się przymus powtarzania czynności i silny lęk, a kiedy ich nie wykonasz, ciało reaguje bólem czy pieczeniem. To są realne objawy, ale ich… Więcej
-
Mam jeszcze takie pytanie, a jak poradzic sobie z ciaza mamy? nigdy o tym wczesniej nie myslalem dop
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co przeżywasz, jest naturalne – przez lata byłeś jedynakiem, a wiadomość o ciąży mamy nagle zmienia obraz Twojej rodziny. Nic dziwnego, że pojawia się w Tobie mieszanka emocji: szok, lęk, ciekawość,… Więcej
-
Dzień dobry , mam taki problem . Mam dobrego przyjaciela . Zawsze między nami było dobrze trochę wię
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozumiem Twoje zmęczenie tą sytuacją. Opisujesz, że Twój przyjaciel coraz częściej Cię oszukuje, nie odbiera telefonu, wymyśla wymówki, a rozmowy na ten temat nie przynoszą żadnej zmiany. To naturalne,… Więcej
-
Nie wiem co mi jest, i potrzebuje pomocy w rozpoznaniu mojego problemu. Zaczelo sie 2.5 roku temu -
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisane objawy wskazują na zaburzenie lękowe o charakterze napadowym lub fobię sytuacyjną. Uczucie duszności, mdłości i silnego napięcia w zatłoczonych miejscach czy środkach transportu, które… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…