Pytania pacjentów (31)
-
Poszukuje grupy wsparcia dla osób cierpiących na borderline na terenie Wrocławia. Proszę o wszelkie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
nie wiem niestety nic o grupach wsparcia dla osób z BPD, ale może warto rozważyć grupę DBT? Nie jest to grupa wsparcia, jest to grupa terapeutyczne dedykowane dla osób… Więcej
-
Mam 18 lat, od ok 2-3 lat mam pewne problemy, mianowicie bardzo często w sytuacjach stresujących czu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
wyobrażam sobie, że skoro się tak czuje już od 2-3 lat, to jest to ogromne utrudnienie dla Pani codziennego funkcjonowania.
Objawy, które Pani opisuje,… Więcej
-
Mam problem z poznawaniem kobiet, które Mi się podobają. Brakuje Mi odwagi. Do jakiego specjalisty
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym jak najbardziej może być dobrym wsparciem przy trudnościach w poznawaniu ludzi czy zawieraniu relacji romantycznych.
Więcej
-
Leczę się na nerwicę. Miałem różne objawy tej przypadłości. Obecnie doskwiera mi wrażenie zbyt wysok
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
to musi być dla Pana bardzo męczące być tak bardzo skupionym na pulsie, na mierzeniu go i na obserwowaniu Pana odczuć z ciała. Zachęcam do skorzystania z porady psychologa… Więcej
-
Mam pytanie dotyczące kształtowania się "silnej osobowości".W internecie można napot
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
osobowość człowieka kształtuje się najbardziej intensywnie od dzieciństwa do około 25-30 roku życia, ale również po 30-stym roku życia pozostaje otwarta na zmiany pod… Więcej
-
Dzień Dobry. Mam 35 lat, stabilną pracę, ułożone życie osobiste. 2 lata temu na śledzionie została u
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
objawy, których Pani doświadcza, mogą wynikać z zaburzeń lękowych. Warto zgłosić się na konsultację do psychologa-terapeuty poznawczo-behawioralnego. Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej… Więcej
-
witam mam 16 lat i rowniez zmagam sie z tymi natrectwami. juz powoli nie wytrzymuje bo caly czas m
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
to strasznie przykre, że mierzysz się z tym sama. Warto poszukać pomocy u psychoterapeuty i psychiatry. Nerwica natręctw to nie jest Twoja wina, wiemy też, że są skuteczne… Więcej
-
Cierpię na nerwicę natręctw. Boję się robić nornalnie zakupy. Kiedy przychodzi do płacenia gotówką i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
nie pisze Pan, czy korzysta z pomocy specjalistów. Jeśli nie - zachęcam, aby udać się do psychiatry. W leczeniu OCD dużą ulgę mogą przynieść leki. Warto także rozważyć… Więcej
-
Witam. W sumie nie wiem od czego zacząć. Chyba szukam podpowiedzi. Wczoraj obudziłam się z okropnym
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pani Anno,
te objawy mogą wskazywać zarówno na jakiś problem ze zdrowiem fizycznym, jak i mogą być objawami zaburzeń lękowych (a dokładniej - ataku paniki).
Pisze Pani,… Więcej
-
Dzień dobry ostatnio bardzo szybko denerwuje się . Mam napady agresji i smutku . Często mam myśli sa
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
objawy, które Pani opisuje są conajmniej alarmujące. W przypadku nasilonych myśli samobójczych wraz z planowaniem - powinna Pani zgłosić się na SOR do szpitala, gdzie… Więcej
-
Nie mam kontaktu ze sobą, chodzę na terapie od 2 lat od pół roku prawie nic nie mówię tylko płacze.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
jeśli ma Pani wątpliwości czy terapia działa - warto zawsze poruszyć to z terapeutą i omówić.
Tylko Pani może podjąć te decyzję, czy chce Pani zmienić terapeutę.… Więcej
-
Witam. Niedługo skończę 22 lata, od conajmniej 5 mam problem z myślami. Wydaje mi się, ze zaczęło si
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
warto rozważyć wizytę zarówno u psychiatry jak i psychologa-psychoterapeuty.
Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która złagodzi objawy. Podczas regularnych… Więcej
-
Mam 42 lata i nic mi się nie chcę czy to depresja ??
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
to zdecydowanie za mało informacji, aby postawić jakąkolwiek diagnozę. Jednak brak chęci i energii może być jednym z objawów epizodu depresyjnego. Pozostałe objawy to… Więcej
-
Dzień dobry, Mój problem polega na tym, że ciągle porównuje się do innych osób. Mam już prawie 22
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Pani trudności da się skutecznie zmniejszyć dzięki psychoterapii. Polecam szczególnie terapię schematów lub poznawczo-behawioralną czy ACT, ale to bardziej moje zamiłowania,… Więcej
-
Witam, od pewnego czasu się bardzo zmieniłam nie potrafię kontrolować swojej huśtawki nastrojów oraz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
taka zmienność nastrojów może być dla Pani bardzo męcząca. Czasem taka zmiana - zwiększona drażliwość, wybuchowość, pesymizm - zachodzi pod wpływem długotrwałego stresu… Więcej
-
Mąż ma urojenia ,uważa że go zdradziłam Wymyślał nie prawdzie sytuacje. Córka była z nim u lekarza(1
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
jest to bardzo trudna sytuacja, bo dopóki mąż nie stwarza zagrożenia dla siebie lub innych - nie można zmusić go do leczenia. Natomiast jeśli mąż byłby w ewidentny sposób… Więcej
-
Moje dziecko (12 lat) wpada w szał, gdy zabieram mu telefon albo ograniczam granie. Czy to może być
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
tak, może być to objaw uzależnienia, ale wymaga to konsultacji specjalisty i zebrania szerokiego wywiadu.
Może Pani zapisać dziecko do psychoterapeuty, który… Więcej
-
Witam serdecznie .Mam 38 kat mój partner 57. Od jakiegoś czasu zauwazylam u siebie w emocjach ,że ki
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
to brzmi jakby ten związek był dla Pani bardzo trudny i jakby Pani potrzeby zarówno bliskości emocjonalnej jak i bliskości w sferze seksualnej nie były zauważane / brane… Więcej
-
Dzień dobry, przewlekle stany obniżonego nastroju, negatywne myśli, brak wiekszego kongaktu z rówieś
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na depresję. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, powiedzieć o swoich objawach, zrobić podstawowe badania, między… Więcej
-
Mam mnóstwo kontaktów w telefonie i mediach społecznościowych, ale czuję się samotny. Jak to możliwe
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
jak to się mówi - można nie być samemu, a czuć się samotnym. Odczuwanie poczucia samotności może mieć miejsce, kiedy nasze relacje pozostają na pewnym powierzchownym… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…