Witam, od pewnego czasu się bardzo zmieniłam nie potrafię kontrolować swojej huśtawki nastrojów oraz

5 odpowiedzi
Witam, od pewnego czasu się bardzo zmieniłam nie potrafię kontrolować swojej huśtawki nastrojów oraz emocji i często wybucham złością na drobne problemy lub sprawy czym ranie siebie i swojego partnera, po czym mam wyrzuty sumienia że powiedziałam parę słów za dużo. Nie wiem co mam zrobić, mam dużo różnych myśli w głowie będąc raz zadowoloną z podjęcia danej decyzji i po chwili nachodzą mnie myśli że to bez sensu. Przeważnie w każdej sytuacji , planach np na weekend , pomysłach partnera znajduje same negatywy. Nie wiem dlaczego tak się zmieniłam ostatnio i jak nad tym zapanować i dostrzec więcej pozytywów w życiu oraz jak zapanować nad huśtawkami nastrojów.
Witam serdecznie Droga Autorko,
pytania, które Pani zadała w swoim wpisie są bardzo dobrymi pytaniami otwierającymi konsultację psychologiczną. Nie sposób na nie odpowiedzieć, bez pogłębionej rozmowy. Nie mniej postaram się ciebie wesprzeć na tyle na ile informacje od ciebie mi pozwalają. Napisałaś, że od jakiegoś czasu się zmieniłaś, że nie zawsze się tak zachowywałaś. Zatem należałoby wrócić do tamtego momentu i przeanalizować, co takiego się wówczas wydarzyło w twoim życiu. Być może była to jakaś konkretna zmiana, może zdarzenie, które uruchomiło zmianę, paradoksalnie mogło to być obiektywnie oceniając dobre wydarzenie ale jednak z jakiś powodów obciążające dla ciebie. A być może nic takie szczególnego się nie wydarzyło, a zwyczajnie nagromadziło się za dużo jakiś małych spraw, trosk, problem, które łącznie przekroczyły twoje możliwości radzenia sobie. Tak można by dotrzeć do odpowiedzi, dlaczego tak się zmieniłaś. Jeśli chodzi o dostrzeganie pozytywów, o które pytasz, to twoje doświadczenia sprzed pojawienia się problemowego zachowania są niczym kopalnia pomysłów. Przypomnij sobie, kiedy był taki czas, kiedy na życie spoglądałaś pozytywnie. Co wtedy robiłaś, co dokładnie myślałaś, co czułaś, w jakich okolicznościach wtedy byłaś, z kim byłaś, czy ktoś lub coś ciebie w tym wspierało? Może znajdziesz podpowiedz. W kwestii zapanowania nad huśtawką nastroju to są dwie możliwości. Jeżeli huśtawki są bardzo mocne i utrudniają ci codzienne funkcjonowanie i przysparzają cierpienia, może powinnaś rozważyć wizytę u psychiatry, który po przeprowadzeniu wywiadu, jeśli uzna to za zasadne, zaproponuje ci farmakoterapię. Jeśli natomiast nie czujesz, że to jest tobie potrzebne, proponuje ci wprowadzenie treningu relaksacyjnego albo jogi albo medytacji albo nawet regularnego spaceru na świeżym powietrzu, w zależności co jest tobie najbliższe. Gdybyś miała dodatkowe pytania zaprasza oczywiście do kontaktu.
Trzymam za ciebie bardzo mocno kciuki
Ewelina Prigan

Witam. Piszę Pani o zmianie nastroju i emocji, których przyczyn Pani nie rozumie. Zachęcam do zgłoszenia się do specjalisty w celu zdiagnozowania trudności i ustalenia skutecznego sposobu pomocy.
Dzień dobry, jeśli zmiany nastroju i trudności z kontrolowaniem emocji utrzymują się, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista może ocenić twoją sytuację, postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie lub terapię. Jeżeli trudności nie są bardzo problematyczne zapisuj swoje uczucia, myśli i sytuacje, które prowadzą do zmian nastroju i wybuchów złości. Dziennik może pomóc zidentyfikować wzorce, sytuacje-problemy oraz potencjalne przyczyny twoich trudności emocjonalnych. Ponadto właściwa dieta, regularne ćwiczenia, wystarczająco długi sen i unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i substancji psychoaktywnych mogą pozytywnie wpłynąć na nastrój i ogólne samopoczucie. Rozmawiaj z bliskimi i przyjaciółmi o swoich uczuciach i trudnościach. Mogą oni zaoferować wsparcie, zrozumienie i dodatkowe perspektywy, które mogą ci pomóc. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły.
Z opisu wynika, że doświadcza Pani trudności z kontrolowaniem swojej "huśtawki nastrojów i emocji", co prowadzi do wybuchów złości na drobne problemy oraz wyrzutów sumienia po tych sytuacjach. Dodatkowo, zauważa Pani, że często postrzega Pani różne sytuacje, plany i pomysły partnera przez negatywną pryzmat. Warto zauważyć, że zmiany w nastrojach i emocjach mogą być objawem różnych czynników, w tym stresu, napięcia emocjonalnego, zmian hormonalnych lub innych czynników psychologicznych. Aby lepiej zrozumieć i zarządzać tymi zmianami, może być korzystne skonsultowanie się z psychologiem lub psychiatrą.
Specjalista może pomóc zidentyfikować przyczyny tych zmian, jak również zaproponować strategie radzenia sobie z nimi.
Witam serdecznie. Po pierwsze dobrze, że szuka Pani pomocy, to już pierwszy krok do wyzdrowienia. Niewątpliwie powinna się Pani udać do psychologa i spokojnie przegadać swoje bolączki. To może być związane z wcześniejszymi doświadczeniami, ale również Pani zachowanie może być reakcją na obecną sytuację w jakiej się Pani znajduje. Być może wystarczy parę spotkań i uda się przywrócić Panią do stanu równowagi emocjonalnej. Życzę dużo zdrówka