witam mam 16 lat i rowniez zmagam sie z tymi natrectwami. juz powoli nie wytrzymuje bo caly czas m

3 odpowiedzi
witam mam
16 lat i rowniez zmagam sie z tymi natrectwami.
juz powoli nie wytrzymuje bo caly czas mnie mecza.
najbardziej chodzi tu o natrectwa myslowe na tle rodziny, caly czas sie boje ze cos im sie stanie.
te mysli sa zwiazane np z rakiem, ktorego bardzo sie boje i nie chcialabym abym ja ani ktos inny go dostal, niestety moje mysli wiedza ze to moj slaby punkt i caly czas mysla o tym. a ja probuje sie z tego wymigac i wmowic ze przeciez nie chcialabym takiego czegos, a pozniej mam straszne poczucie winy i bardzo sie boje ze niespodziewanie ktos zachoruje.
mam taki schemat (niestety) ze jak moje mysli cos powiedza na temat np choroby to musze szybko to „odpukac” zeby nie bylo ze ja niby to chce.
juz nie wiem co mam zrobic, wstydze sie powiedziec o tym rodzicom.
Dzień dobry,
w przypadku nerwicy natręctw lub zaburzeń obsesyjno kompulsywnych dobrym pomysłem jest skorzytanie z pomocy psychologa, który po pierwsze zdiagnozuje problem, a po drugie zapropononuje właściwe leczenie.

Dzień dobry, doświadczanie tylu natrętnych myśli na pewno sprawia wiele trudności i negatywnego napięcia. Kiedy myślę o zmianie schematów myślowych, to od razu nasuwa mi się do głowy terapia poznawczo behawioralna. Z pewnością bardzo by pomogła poradzić sobie z tymi trudnymi myślami. Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym, w celu diagnozy i pracy nad zmianami przekonań.
Pozdrawiam,
Piotr Grzelak, psycholog.
Pierwszym krokiem jest próba podzielenia się tym, co czujesz, z osobą zaufaną, taką jak rodzic, opiekun, nauczyciel lub inna bliska osoba. Ważne jest, aby otworzyć się i powiedzieć komuś o swoich lękach i natrętnych myślach. To może dać ci wsparcie emocjonalne i być początkiem procesu uzyskiwania pomocy.

Również dobrze byłoby skonsultować się z profesjonalistą takim jak psycholog czy psychiatra. Oni są przygotowani w udzielaniu pomocy osobom zmagającym się z natrętnymi myślami i lękami. Mogą Cię wesprzeć, zrozumieć Twoje doświadczenia i zaproponować odpowiednie metody leczenia.
Ważne jest, abyś nie pozostawała sama z tymi uczuciami i szukała pomocy. Biorąc pod uwagę, że jesteś osobą niepełnoletnią, zalecam również skonsultowanie się z dorosłą osobą, która może pomóc w znalezieniu profesjonalnej opieki.

Pamiętaj, że nie ma wstydu w szukaniu pomocy i dbaniu o swoje zdrowie psychiczne. .
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.