Dzień dobry, Mój problem polega na tym, że ciągle porównuje się do innych osób. Mam już prawie 22

6 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mój problem polega na tym, że ciągle porównuje się do innych osób. Mam już prawie 22 lata i czuje sie niedostatecznie mądra i odpowiedzialna. Gdy widzę osoby, które w moim wieku zdobywają doświadczenie i pracują w poważnych firmach,na cały etat to czuje sie jakbym była takim przysłowiowym,, przegrywem". Niby studiuje 2 kierunki i staram się w ramach wolnego czasu niekiedy chodzić i dorobić sobie w pracy dorywczej aby mieć swoje własne pieniądze i oszczędności. Ale mimo to czuje, że nie jestem dostatecznie dorosła ani samodzielna. Z roku na rok ten problem nie znika a ja cały czas tkwię w stanie marazmu. Mam zaniżone poczucie własnej wartości i nie wiem w jaki sposób mogłabym je odbudować. Zazdrodzę osobą, które mają cechy przywódcze, nie boją się przemawiania przed publicznością. Chciałabym się bardzo zmienić bo już zaczyna mnie męczyć ciągłe porównywanie do innych, czucie bycia się gorszą od innych.
Dzień dobry. Widzę, ze jest Ci bardzo trudno z tym, jak postrzegasz sama siebie i jakie towarzysza Ci w tym emocje. Zawsze znajda się osoby, przy których wypadamy gorzej, ale zawsze sa tez takie, na których tle jesteśmy osobami sukcesu. Dużo zalezy od tego, kogo bierzemy za punkt odniesienia, do kogo się porównujemy. Pytanie tylko - w jakim celu to robimy? Co nam to daje? I dlaczego - czy to porównywanie zawsze Ci towarzyszyło, czy ktoś Ci zaszczepił taki sposób myślenia?

Zachecam Cie do lektury calkiem zgrabnej samopomocowej książki „Jestes kimś więcej niż myślisz” Schiraldi, która w fajny sposób pozwala na prace ze swoim nadmiernym krytycyzmem. A jeśli poczujesz się gotowa - także do spotkań z psychologiem, bo czasem dobrze mieć takiego towarzysza w trakcie zmiany naszych przekonań, to nie jest takie proste w pojedynkę.

Droga Pani, "siebie" nie ma sensu zmieniać. Zachęcam do podjęcia terapii w obszarze modyfikacji "myślenia o sobie". Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam Panią serdecznie,

polecam podjęcie terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz przeczytanie książki " 6 filarów poczucia własnej wartości" Nathaniel Branden.

Pozdrawiam

Karmen Jauch
Witam , konsultacje psychologiczne lub psychoterapia z pewnością pomogą w poradzeniu sobie z opisywanymi trudnościami.
Dzień dobry, nad zaniżonym poczuciem własnej wartości warto pracować wraz z psychologiem, który pomoże Pani dotrzeć do powodów takiego myślenia o sobie i który da Pani wsparcie w pracy nad samoakceptacją. Każdy człowiek ma w swoim życiu doświadczenia, które sprawiły że czuje i myśli w określony sposób, które nauczyły go pewnego schematu, ale wsparcie psychologiczne pomaga te schematy rozpoznać, zrozumieć oraz małymi krokami modyfikować. Trzymam za Panią kciuki i w razie potrzeby zapraszam do kontaktu.
Dobry wieczór, okres początkowej dorosłości i wchodzenia w zawodowe życie, może być trudnym momentem. Pojawiają się nowe kierunki, oczekiwania społeczne, czasem presja, a także spoglądanie na innych i "sprawdzanie", jak się wypada na ich tle.
Często zdarza się też tak, że obserwując media społecznościowe, czy patrząc na osoby w biskim gronie - porównujemy "witryny" tych osób ze swoim "zapleczem".
Pisze Pani o studiowaniu dwóch kierunków i o pracy, a także o swoim nienasyceniu wynikiem. Warto byłoby przyjrzeć się początkom swoich niepokojów i poczucia niewystarczalności. Jest Pani młodą kobietą i podjęcie pracy terapeutycznej, a także zrozumienie i przyjęcie siebie, jest najlepszym prezentem, jaki może Pani podarować samej sobie u progu życia. Zawsze będą bowiem "lepsi" i "gorsi" od Pani, ale przyjęcie siebie samej i stanie się dla siebie samej "domem", miejscem, które jest bezpieczne i ciepłe, to podstawa spokojnego i satysfakcjonującego życia. Życzę Pani wszystkiego dobrego.