Pytania pacjentów (32)
-
Jak mam rozmawiać ze swoim ojcem, który nie słucha jak się do niego mówi, tylko przekrzykuje i tak m
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,
Rozmowa staje się bardzo trudna, gdy druga osoba nie słucha i reaguje przekrzykiwaniem. To naturalne, ze wtedy pojawia się frustracja i poczucie bycia niewysłuchanym. W takich sytuacjach… Więcej
-
Dzień dobry, od lutego leczę się na depresję, ostatnio podjęliśmy jednak z moim terapeutą decyzję o
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, co opisujesz, może mieć związek zarówno z przebytą depresją, jak i z okresem przejściowym po zakończeniu terapii. Zmęczenie psychiczne, znudzenie, męczliwość, trudności z… Więcej
-
Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że bardzo irytują mnie różnego rodzaju dźwięki, dużo czytałam i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Ta nadwrażliwość na dźwięki rzeczywiście brzmi jak mizofonia, czyli silna reakcję emocjonalną (np. złość, napięcie, dyskomfort) na konkretne bodźce dźwiękowe. Najczęściej pacjenci… Więcej
-
Zacząłem bać się wysokości choć wcześnie niemiałem z tym problemu
Zacząłem bać się wysokości choć wcześnie niemiałem z tym problemu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To, że nagle pojawia się lęk wysokości, choć wcześniej go nie było, może mieć różne przyczyny. Często jest to spowodowanie traumatycznym doświadczeniem, przeciążeniem układu… Więcej
-
Witam mam 32 lata choruje na padaczkę i rodzice z tego powodu nie pozwalają mi mieć chłopaka ani nig
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam,
Rozumiem, że czujesz się bardzo ograniczona, tym że rodzice podważają twoją samodzielność i prawo do budowania związku. Dodatkowo bolesne jest stwierdzenie, że nie nadajesz się do… Więcej
-
dzien dobry, przez jakos 2 lata mam takie uczucie pustki w głowie, nic nie potrafie sobie wyobrazić
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To co opisujesz, musi jest niewątpliwie trudne i rozumiem twoje przytłoczenie tą sytuacją, szczególnie że rysowanie było czymś, co dawało ci radość i jest częścią Twojej codzienności.… Więcej
-
Witam. Jestem mamą 18.5 letniej córki i nie potrafię do niej dotrzeć w kwestii jej zdrowia. Córka
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To trudne patrzeć, jak dorosłe już dziecko zmaga się z problemem i nie chce przyjąć pomocy. Pomimo objawów zaburzeń odżywiania, córka ma jednak prawo decydować o swoim leczeniu,… Więcej
-
Mam problem z prawdopodobnie refluksem. Gdy próbuję nowych dań, nie mogę tego dłużej jeść, bo mam mo
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Wiele problemow gastrycznych bywa związanych ze zdrowiem psychicznym.
Odruchy wymiotne w odpowiedzi na strukturę jedzenia mogą wynikać np. z nadwrażliwości przewodu pokarmowego,… Więcej
-
Dobry wieczór, bardzo chciałbym znaleźć poradę w następującej kwestii: Nie potrafię znieść byc
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Zamknięte przestrzenie mogą wywoływać poczucie "uwięzienia", nawet jeśli obiektywnie są bezpieczne i na świadomym poziomie tak Pan je odbiera. Pomocne mogłoby być przyjrzenie… Więcej
-
Witam serdecznie. Od prawie roku spotykam się z dużo młodszym od siebie mężczyzną. Mieliśmy już
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To naturalne, że po doświadczeniu zdrady w przeszłości pewne sytuacje w relacjach wywołują w Pani lęk i niepewność. To ważne, że pracuje Pani nad tym trudnym kawałkiem swojej… Więcej
-
Dzień dobry. Jestem w 14 tygodniu ciąży z moim byłym chłopakiem. Mam z nim bardzo ograniczony kontak
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Opisuje pani toksyczną i przemocową relację, która budzi w pani lęk, pozbawia poczucia bezpieczeństwa i wpływa na poczucie własnej wartości.
Oczywiście nie ma pani obowiązku… Więcej
-
Dzień dobry, czy można korzystać z pomocy psychologicznej na nfz online? Wiem, że prywatnie można, a
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Tak, tak można korzystać z pomocy psychologicznej bezpłatnie w ramach NFZ, również online, choć nie wszystkie poradnie oferują takie rozwiązanie. Warto to ustalić bezpośrednio… Więcej
-
Witam Miałam przyjaciela którego znam od kilku lat. Mieliśmy dobry kontakt. Rozmowy nocą po 2 ,3 go
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
To naturalne, że jest w Tobie żal i poczucie niesprawiedliwości. Z tego co opowiadasz, przyjaciel zajmował bardzo ważne miejsce w Twoim życiu. Po kilku latach bliskości, wspólnego… Więcej
-
Jestem mężatką od 12 lat. Pisałam od czasu do czasu z jakimiś mężczyznami i fakt ten wyszedł na jaw.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Emocje, które czuje Pani w tej sytuacji są naturalne (poczucie zagubienia, lęk i poczucie winy). Pisanie z innymi mężczyznami nie musi oznaczać braku miłości do męża.… Więcej
-
Witam . Mam 31 lat. Od 4 lat spotykam się z moja obecna narzeczona. Mieszkamy od siebie ok 70 km. Sp
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Stoi Pan przez ważnym dylematem i to normalne, że czuje się Pan przeciążony.
Z opisu sytuacji mozna odnieść wrażenie, że jest Pan w bardzo niekomfortowym rozdarciu pomiędzy… Więcej
-
Mój chłopak kilka miesięcy po naszym poznaniu się - przeszperał mi cały telefon. Przeczytała rozmowy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Z jednej strony są uczucia, wspólne życie, dobre momenty i wspomnienia, a z drugiej -poczucie bycia ocenianą, rozliczaną z przeszłości i widzianą przez pryzmat historii, które… Więcej
-
Mam problem z silnym lękiem w relacjach i przywiązaniem emocjonalnym. Mam 25 lat i nigdy nie była
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, że szybko się angażujesz i Twoje samopoczucie zaczyna zależeć od kontaktu, nie świadczy o desperacji, tylko o tym, że bycie z kimś blisko uruchamia w Tobie dużo nadziei, ale też lęku przed… Więcej
-
Witam Chciałbym się pogodzić z tym że nigdy nie będę miał dziewczyny i wstyd że jestem prawiczkiem
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Uczucie wstydu i poczucie samotności są dla ciebie bolesne i jest to w pełni zrozumiałe, że czujesz się zrezygnowany i tym przytłoczony. Doświadczanie odrzucenia czy wyśmiewania… Więcej
-
Mam 34 lat i jeden nieudany związek z mężczyzną. Od dawna uważałam siebie za biseksualną. Przestałam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co pani opisuje, dotyczy ważnej i wrażliwej sfery tożsamości. Wątpliwości dotyczące orientacji, mogą być zmienne, mogą się nasilać i budzić lęk o przyszłość. To, że zastanawia się Pani, czy… Więcej
-
Mam 20 lat i od dłuższego czasu zmagam się z poczuciem samotności, frustracji i coraz większym zoboj
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Dziękuję za szczere podzielenie się kawałkiem swoich przeżyć. Widać u ciebie dużo wysiłku wkładanego w rozwój i dbanie o siebie a jednocześnie bardzo realne zmęczenie… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…