ĆWICZENIA BIERNE po artroskopii barku ?

66 odpowiedzi
Witam. jestem po zabiegu artroskopii barku(niestabilność) z dolno przednim szyciem obrąbka stawowego oraz remplissage hill sachs łącznie mam 2 kotwice. Stabilizator muszę nosić 4 tygodnie ale w zaleceniach lekarskich mogę go zdejmować do ćwiczeń biernych . Jakie to są ćwiczenia bierne ? Ponieważ nie dostałem wskazówek od lekarza. Dziękuję za odpowiedź
ćwiczenia bierne to takie które wykonuje terapeuta a Pan nie bierze w nich udziału czynnego. (wolne od napięcia mięśniowego)

Są to ćwiczenia, w których nie używamy siły własnych mięśni. Najczęściej lekarze zalecaja aby w pozycji pochylonej powoli zwieszać kończynę i delikatnie ruszać we wszystkich kierunkach - polecam aby sie udać do fizjoterapeuty - choćby na jeden zabieg. Ten wytłumaczy i pokaże jak ćwiczyć bezpiecznie
Witam. Obowiązkowo staw musi mieć utrzymywany zakres ruchu ,aby nie doszło do przykurczu tkanki miękkiej,zachęcił bym do wizyty u fizjoterapeuty aby Panu to pokazał,w gre może wchodzić ruch bierno czynny nawet ,aby w kontrolowanych warunkach angażowac aktywnie struktury stawu i tkanek miękkich. To jest bardzo ważne bo skutki długotrwałego unieruchomienia mogą byc gorsze od przyczyny wykonania artroskopii.Pozdrawiam
Witam.
Oznacza to, że wymaga Pan rehabilitacji u profesjonalnego fizjoterapeuty.
Zapraszam do gabinetu.
Więcej szczegółów na stronie rehabilitacjakaminscy.pl
Nie wykonywał bym na Twoim miejscu takich ćwiczeń ponieważ to był skomplikowany zabieg, a po drugie do wykonania ćwiczeń biernych jest potrzebna druga osoba któa będzie ruszała Twoją ręką bez użycia siły Twoich mieśni.
Cw bierne, to takie gdzie ruch w stawie wykonywany jest przez fizjoterapeutę.
Ćwiczenia bierne polegają na wykonywaniu ruchu przez fizjoterapeutę (lub przeszkolonego członka rodziny) przy braku aktywności ze strony pacjenta. Są one wykonywane w możliwie największym zakresie bezbolesnym. Oznacza to, że moment, w którym pojawia się ból jest końcowym zakresem ruchu. Przekroczenie granicy bólu może skutkować uszkodzeniem tkanek (dlatego trzeba być bardzo ostrożnym ćwicząc z pacjentem zażywającym leki przeciwbólowe).
Wykonywane całkowicie przez terapeutę bez udziału pacjenta w zakresie bezbolesnym najlepiej. Pozdrawiam.
Witam,
ćwiczenia bierne - są to ćwiczenia gdzie pacjent nie używa aktywności własnych mięśni do wykonania ruchu, czyli mówimy tutaj o ćwiczeniach gdzie ruch prowadzi druga osoba np. fizjoterapeuta.
W pewien sposób przeciwstawne do nich będą ćwiczenia czynne - czyli takie gdzie pacjent za pomocą własnych mięśni, aktywnie prowadzi ruch. Czyli rusza np. nogą samodzielnie.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Dzień dobry,

ćwiczenia bierne to taka aktywność, w których ruchy w stawach pacjenta wykonuje osoba druga/fizjoterapeuta lub urządzenie, stąd nazwa BIERNE.

Pozdrawiam, życząc szybkiego powrotu do sprawności.
Ćwiczenia bierna to te, które wykonuje terapeuta bez udziału pacjenta. Powinny być wykonywane we wszystkich kierunkach oraz być bezbolesne. Na tym etapie mogą być również wykonywane mobilizacje stawowe, które również są manewrami biernymi, wykonywanymi przez terapeutę. Z ćwiczeń czynnych wskazane byłoby pobudzanie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację stawu ramiennego i łopatki. Wskazówek udzieli wykwalifikowany terapeuta. Zalecam aby była to osoba po terapii manualnej wg koncepcji Kaltenbor-Evjenth.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,

Ćwiczenia bierne to ćwiczenia wykonywane przez fizjoterapeutę, mają na celu poprawę lub utrzymanie ruchomości w stawach oraz aktywację mięśni.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek
Proszę zapoznać się z ćwiczeniami Codmana (ciężko mi wyjaśnić jak wyglądają) - to te ćwiczenia ortopedzi zalecają od razu po artroskopii barku. Znajdzie Pan je w internecie. Pozdrawiam,
DB
Witam, ćwiczenia bierne to takie ,które są wykonywane przez fizjoterapeutę bez angażowania pacjenta. Pacjent w czasie ćwiczeń jest całkowicie bierny.
W dzisiejszych czasach pojęcie ćwiczeń biernych jest już lekko podstarzałe. Zapewne lekarz miał na myśli zabiegi manualne/terapię indywidualną-czyli zabiegi ręczne? Należy udać się do fizjoterapeuty po odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz zaplanowanie postępowania terapeutycznego z Pana barkiem.
Ćwiczenia bierne to takie, które za pacjenta wykonuje fizjoterapeuta lub maszyna.
Ćwiczenia bierne są to ćwiczenia które wykonuje inna osoba niż pacjent czyli biernie ) inaczej nieaktywnie. Na chłopski rozum ktoś ćwiczy Ci rękę a Pan nie używa żadnej siły
ćwiczenia wykonywane przez drugą osobę
Szanowny Panie,
ćwiczenia bierne => ćwiczenia prowadzone ręką Terapeuty tzn. bez napięcia Pańskich mięśni.
Ćwiczenia czynno-bierne => jednoczesna praca mięśni własnych i dodatkowo pomoc Terapeuty
Ćwiczenie czynne => samodzielna praca mięśniowa Pacjenta

Pozostaję do dyspozycji i zapraszam na konsultację- objaśnię co trzeba :)

Marcin Ciesielski,
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ćwiczenia bierne są to ruchy w stawie wykonywane przez terapeutę bez udziału pacjenta. Przy obecnym stanie wiedzy fizjoterapeutycznej zaleca się je głównie pacjentom nieprzytomnym i z porażeniem wiotkim. Mam nadzieję, że zlecono również terapię manualną, bo po 4 tyg i samych ćwiczeniach biernych będzie tyle zrostów wokół stawu, że ciężko będzie odzyskać pełen zakres ruchu. Terapia manualna pozwoli przyspieszyć redukcję obrzęku, zmniejszyć ból oraz umożliwi szybszy powrót do sprawności.
Pozdrawiam i zapraszam na konsulatację
Ćw. bierne to takie które wykonuje się za pomocą rąk fizjoterapeuty więc polecam umówić się na wizytę do dobrego fizjoterapeuty u siebie w mieście. Pozdrawiam
Dobry wieczór,

praca bierna to ćwiczenia, wykonywane przez osobę drugą, najczęściej i najbezpieczniej w takim przypadku przez fizjoterapeutę. Głównym zadaniem takich ćwiczeń jest wypracowanie, bądź utrzymanie zakresu ruchu w stawie, maksymalnie zbliżonego do prawidłowego ;) Bez oporu i przy rozluźnieniu ze strony osoby ćwiczonej.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Dzień dobry. Do ćwiczeń biernych potrzebne są specjalne przyrządy lub drugi osoba, która będzie wykonywała cały trud ruchu. Pan w trakcie ćwiczeń poddaje się całkowicie osobie prowadzącej ćwiczenia i nie angażuje żadnych mięśni - jest Pan całkowicie bierny. Ćwiczenia te w Pana wypadku muszą być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę, gdyż nieumiejętne wykonane może doprowadzić do uszkodzeń w stawie i wymagać ponownej operacji. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,

Ćwiczenia bierne to ćwiczenia, które wykonuje terapeuta lub sprzęt elektryczny. Rolą pacjenta jest całkowite bierne uczestnictwo w ćwiczeniach. Celem takich ćwiczeń profilaktyka przeciw przykurczom mięśniowym, powolne odbudowywanie ruchów w stawie. Proszę się skonsultować z fizjoterapeutą, który doskonale pokaże zestaw ćwiczeń które pacjent wraz z inną osobą (członkiem rodziny) może wykonać. Ważnym aspektem podczas wizyty u fizjoterapeuty będzie podkreślanie czego można się spodziewać, jak uzyskać pełną sprawność i jak dalej postępować po artroskopii.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, ćwiczenia bierne jak sama nazwa wskazuje są to ruchy w stawie wykonane pasywnie z pomocą fizjoterapeuty. Pozdrawiam
Witam

Tak stabilizator powinien być zdejmowany do ćwiczeń. Ćwiczenia bierne polegają na wykonaniu ruchu w Pana stawie ramiennym przez inna osobę - fizjoterapeutę. Nie występuje skurcz mięśni jedynie ruch w stawie.

Pozdrawiam
Dzień dobry,
ćwiczenia bierne polegają na wykonywaniu ruchu w stawie bez używania mięśni. Najczęściej wykonywane są z pomocą terapeuty lub specjalistycznych szyn.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Dzień dobry, ćwiczenia bierne - to aktywność którą wykonuje osoba druga za pacjenta lub sprzęt specjalnie przeznaczony do tego typu ćwiczeń np. szyna CPM w celu poprawy ruchomości w stawach i poprawy trofiki tkanek miękkich. Pozdrawiam i zapraszam do konsultacji Piotr Luterek .
Ćwiczenia bierne polegają na tym, że ruch w stawie wykonuje za Pana fizjoterapeuta lub urządzenie. W pańskim przypadku spokojnie również można pracować manualnie na tkankach miękkich w celu ich rozluźnienia i szybszego powrotu ruchomości w stawie. Także należy udać się do fizjoterapeuty,
Witam, ćwiczenia te polegaja na biernym (z pomocą terapeuty, rehabilitanta ) ruchu kończyny operowanej w bezbólowym, fizjologicznym zakresie ruchu. Mają one na celu zachowanie ciągłości tkanek otaczających bark, aby nie doszło do przykurczy oraz odpowiednie odżywienie ów stawu.
Są to ćwiczenia czynne prowadzone przez terapeutę przy biernym udziale pacjenta...
Pozdrawiam Przemek
Witam, jak sama nazwa wskazuje są to ćwiczenia, w które nie angażuje Pan własnej siły mięśniowej. Są to ćwiczenia utrzymujące lub poprawiające zakres ruchomości wykonywane przez terapeutę.
Dobry wieczór,
ćwiczenia bierne są to ćwiczenia w których Pana zadanie to maksymalne rozluźnienie bierność, a zadaniem terapeuty jest ruch czynny w stawie. Celem tych ćwiczeń jest utrzymanie ruchomości stawu po zabiegu w okresie jego ograniczonej aktywności. Jest to również najprostsza forma ćwiczeń w pierwszym okresie i warto popracować tu też innymi metodami. konieczna jest do pomocy osoba trzecia lub system podwieszek.

Pozdrawiam i zapraszam Marcin Sitarz
Dzień dobry, ćwiczenia bierne będą polegały na ćwiczeniach wykonywanych, prowadzonych przez fizjoterapeutę. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Sugeruję umówić się na konsultacje fizjoterapeutyczną - tam uzyska Pan informacje dotyczące rehabilitacji barku.
Pozdrawiam Piotr Iberhan
Witam ćwiczenia bierne są to ćwiczenia wykonywane Pańską ręką poprzez terapeutę w celu przywrócenia zmniejszonej ruchomości bądź utrzymania jej w stanie obecnym jeśli pojawia się ból uniemożliwiający wykonanie ruchu samodzielnie. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Ćwiczenia bierne wykonuje sie ze specjalistą fizjoterapii. Prosze udać sie do takiego, którego byc moze wskazał lekarz. Zakres tych ćwiczeń i płaszczyzny do iera sie na podstawie pojawiającego sie bólu i napięcia tkanek. Oprócz cw biernych, które są prehistorią można tez robić terapie tkanek miękkich drenaż limfatyczny etc. ale to wszystko robi sie ze specjalista
Pozdrawiam
Krzysztof ADAMOWICZ
Witam serdecznie. Jeśli chodzi o ćwiczenia bierne to metodyka nakazuje żeby to terapeuta (inna osoba) wykonywał ruchy bierne w osiowym ustawieniu (wyprost, zgięcie, odwodzenie itp.) bez udziału pacjenta. na tym etapie Lekarzowi chodziło o zapobieganie przykurczą. Może jednak temu towarzyszyć ból, dlatego rozsądniej jest zostawić to Fizjoterapeucie.
Pozdrawiam Michał Kopytko
nie jest Pan w stanie sam wykonywać ćwiczeń biernych. Zapraszam na wizytę.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Ćwiczenia bierne(redresyjne), czyli wykonywane z pewną siła zewnętrzną (np. przez fizjoterapeutę) bez udziału pacjenta. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Ćwiczenia bierne to ćwiczenia wykonywane przez terapeutę.
Witam
Ćwiczenia bierne to takie, które wykonuje za Pana druga osoba. Czyli wszystkie ruchy uszkodzonej kończyny musi wykonać ktoś za pana. Nie może pan używać siły mięśni operowanej kończyny. Najlepiej skonsultować to z fizjoterapeutą.
Pozdrawiam
Witam. Ćwiczenia czynne wykonuje Pan sam swoimi mięśniami. Ćwiczenia bierne wykonuje ktoś za Pana (rehabilitant) zeby nie włączał do ruchu Pan swoich mięśni, które mogą narobić bałaganu w operowanym miejscu. My pokazujemy ruch łopatki,itd Pan w małym stopniu próbuje to naśladować zeby odtworzyć prawidłowe ruchy. Jest zestaw kilku fajnych ćwiczeń, które można zrobić samemu jednak wymagają nauki przez rehabilitanta bo prosze mi wierzyć bardzo łatwo sobie można zrobić krzywdę nawet jeśli nic nie boli a złe to wykonujemy. Przez telefon trudno to opisać. A na rehabilitacje na NFZ prosze uważać , Ew zawsze można ze mną skonsultować. Pozdrawiam
Dzień dobry, W klinice której pracuje z reguły okres ten trwa 6 tygodni. Ćwiczenia bierne wykonywane są przez osobę towarzyszącą bez udziału (pomocy) osoby operowanej. Ćwiczenia bierne wykonywane są we wszystkich kierunkach możliwych w stawie. Trzy płaszczyzny ruchu (strzałkowa czołowa i poprzeczna) (zgięcie, wyprost odwiedzenie rotacja )
pozdrawiam Sławek Piter
Proszę się wybrać do fizjoterapeuty specjalizującego się w rehabilitacji ortopedycznej. Konieczna jest fizjoterapia po zabiegowa, która ułatwi powrót do normalnego funkcjonowania. Zalecenia lekarza są przeznaczone dla fizjoterapeuty, proszę we własnym zakresie nie podejmować prób wykonywania ćwiczeń bez uprzedniej konsultacji.

Pozdrawiam
Dzień dobry. Ćwiczenia bierne to takie w których nie wykonuje ich Pan sam, są to inaczej ćwiczenia prowadzone (przez terapeutę, maszynę lub drugą zdrową kończynę - tylko po instruktażu przez rehabilitanata). Poza ćwiczeniami biernymi istnieje jeszcze szereg innych zabiegów, które przyspieszają i polepszają zdrowienie tkanek i rehabilitację.
Pozdrawiam
Witam
Cwiczeniami biernymi nazywamy takie, ktore wykonuje sie przy czyjejs pomocy, badz samemu ale nie powoduja one bezposredniego skurczu miesniowego.
Jako fizjoterapeuta uwazam ze wrecz przeciwnie powinien Pan jak najbardziej czynnie a w dodatku funkcjonalnie operowac reka, oczywiscie w granicach tolerancji bolowej. Uwazam ze warto wybrac sie do fizjoterapeuty, ktory zbada i doradzi co dalej robic nalezy.
Zapraszam
Witam,
Ćwiczenia bierne -tak jak sugeruje już ich nazwa- charakteryzują się tym, że są wykonywane przez rehabilitanta lub urządzenie (np. przez szynę CPM, która stymuluje kończynę do ciągłego ruchu biernego). Wykonywane są już od pierwszych godzin pooperacyjnych lub u osób długotrwale unieruchomionych w celu aktywacji tzw. pompy mięśniowej - ruch kończyny wykonywany w odpowiedni sposób usprawnia przepływ żylno-limfatyczny- co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Ćwiczenia bierne wykonywane w ściśle określonych płaszczyznach anatomicznych, pozwalają utrzymać lub zwiększyć zakres ruchu w stawach i zachować elastyczność tkanek miękkich.
W Pana wypadku ciężko mówić o tegu rodzaju aktywności. Ćwiczenia bierne może Pan zastąpić ćwiczeniami samowspomaganymi, które również wykonywane są w odciążeniu.
Warto udać się do fizjoterapeuty, który zaprezentuje Panu ich poprawną metodykę.

Pozdrawiam
Ćwiczenia bierne oznaczają, że ma Pani ćwiczyć operowaną kończynę bez angażowania jej siły np. podnoszenie operowanej ręki za pomocą zdrowej kończyny górnej. Jeżeli lekarz nie udzielił wskazówek jakie ćwiczenia ma Pani wykonywać a jakie nie, to radzę zgłosić się do fizjoterapeuty, który ustali program rehabilitacji dostosowany do Pani aktualnego stanu.
ćwiczenie bierne to takie w któtym ruch w stawie wykonywany jest biernie czyli bez angażowania własnych mięśni. Czyli pacjent jest tylko rozluźniony a ruchy w fizjologicznych zakresach jego kończyną wykonuje terapeuta, lub maszyna,jeżeli jest dostosowana do odpowiedniego stawu.
Cwiczenia bierne są wykonywane przez terapeuta plejada na unoszenie przez niego kończyny bez udziału czynnego pacjenta. Lekarz bardzo mało przekazał informacji. Proponuję konsultacje z fizjoterapeuta
Po szyciu z przodu trzeba uważać na odwiedzenie, rotację zewnętrzną i wyprost horyzontalny. Trzeba zadbać o zginanie, żeby nie dopuścić do zrostów w dolnym zachyłku. Proszę poszukać dobrego terapeuty w Warszawie np. Łukasza Kłosa. Pozdrawiam
Ćwiczenia bierne to te, podczas których pacjent jest nieaktywny, a terapeuta lub maszyna wykonuje ruch w stawie. Polecam wypożyczenie szyny CPM dla stawu ramiennego. Pozdrawiam, KM
Ćwiczenia bierne

W ćwiczeniach tych ruchy w stawach pacjenta wykonuje kinezyterapeuta- stąd nazwa ćwiczenia bierne. Kwalifikują się do tych ćwiczeń mięśnie których siłą oceniana jest znacznie osłabiona
Cel ćwiczeń biernych :

zamiana ruchu biernego na czynny, w mięśniach w których zmiany patologiczne przekreślają takie możliwości, ćwiczenia bierne stosuje się w celu utrzymania i podtrzymania sprawności składowych narządu ruchu tz.więzadeł, mięśni, stawu, oraz utrzymaniu odpowiednio ich długości, elastyczności i ruchomości.
opóźniają postęp zmian degeneracyjnych
zapobiegają przykurczą i zesztywnieniom stawów
zapobiegają obrzękom zastoinowym
niedopuszczenie do zrostów w stawie
ułatwienie krążenia krwi i chłonki
zapobieganie odleżyną
zachowanie czucia proprioceptywnego i pamięci ruchowej
Witam!

Ćwiczenia bierne polegają na wykonywaniu ruchu w stawie przy udziale fizjoterapeuty, stąd taka nazwa. Głównym celem jest zapobieganie zrostom w stawie (przy unieruchomieniu), jak również przykurczy i obrzęków zastoinowych.
Ćwiczenia bierne to rodzaj ćwiczeń, w których do ruch stawu wyzwalany jest przez przyłożenie siły zewnętrznej bez angażowania własnych mięśni. Do wyzwolenia ruchu można posłużyć się pomocą drugiej osoby, drugą ręką lub poprzez czynniki grawitacyjne. Proponuję skorzystać z instrukcji ćwiczeń u fizjoterapeuty.
Pozdrawiam.
Ćwiczenia bierne to ćwiczenie które nie angażują mięśni w obrębie uszkodzenia, a ruch w stawie jest wykonywany. Możesz to robić za pomocą drugiej ręki lub drugiej osoby.
Ćwiczenia bierne to ruchy barku, które wykonuje terapeuta (bez udziału mięśni pacjenta) lub ćwiczenia w tzw. szynie CPM. Pacjent nie może wykonywać ich sam, gdyż pracując swoimi mięśniami może uszkodzić delikatny obrąbek przed jego wygojeniem. Służą utrzymaniu zakresu ruchomości oraz podtrzymaniu odżywiania chrząstki stawowej, która dostaje składniki odżywcze tylko w ruchu.
W początkowej fazie rehabilitacji warto skorzystać z nieinwazyjnych i bezpiecznych ćwiczeń Codmana. Jednak mimo wszystko proszę skontaktować się z fizjoterapeutą w celu prowadzenia terapii, gdyż rehabilitacja pooperacyjna wymaga fachowej wiedzy, aby można było się cieszyć w pełni zdrowiem. Pozdrawiam.
Witam,
ćwiczenia bierne, to takie, w których ruchy w stawach pacjenta wykonuje fizjoterapeuta, Pana udział jest bierny. Uważam jednak, że ćwiczenia bierne to za mało.
Polecam konsultację fizjoterapeutyczną, gdzie zostanie zaplanowana Panu kompleksowa rehabilitacja, w tym ćwiczenia. Radzę nie zwlekać.
Pozdrawiam serdecznie
witam, ćwiczenia bierne to takie gdzie pana mięśnie nie pracują ale ruch w stawie jest wykonywany. Do takich ćwiczeń potrzebna jest druga osoba, która wykona ruch za pana. Najlepiej jakby udał się Pan do fizjoterapeuty, który Pana zbada i zaleci odpowiednią terapię. pozdrawiam
Witam,
Cały proces usprawniania po tego typu zabiegu powinien być przeprowadzony przez fizjoterapeutę bądź osteopatę, czy ogólnie terapeutę manualnego. Przede wszystkim powinien Pan otrzymać skierowanie na rehabilitację państwową albo ogólne zalecenia usprawniania w jakimś ośrodku. Ćwiczeń biernych samodzielnie nie będzie Pan w stanie wykonywać, gdyż z założenia są one wykonywane przez terapeutę, aby nie angażować napięcia okolicy w celu uruchomienia samego stawu i odzyskać w nim zakresy ruchomości.

Pozdrawiam
Witaj,
Ćwiczenia bierne są to takie ćwiczenia, w których ruch kończyną wykonywany jest przez fizjoterapeutę, a zaangażowanie twojej siły mięśniowej jest praktycznie zerowe. Celem takich ćwiczeń w twoim wypadku jest, utrzymanie zakresów ruchomości stawu barkowego, niedopuszczenie do zrostów w stawie i przykurczy mięśni, zmniejszenie obrzęku, poprawa ukrwienia. Skątaktuj się z doświadczonym fizjoterapeutą w twojej okolicy, aby przeprowadził odpowiednio te ćwiczenia. Pozdrawiam
Ćwiczenia bierne to sytuacja, w której terapeuta wykonuje ruch ciałem pacjenta przejmując 100 % pracy. Wykonywane powinny być tylko wtedy, gdy pacjent nie umie samemu wykonać skurczu mięśnia. To raczej nie w Pana przypadku. Panu potrzebne są ćw. stabilizacyjne i czynne w odciążeniu. Stabilizacyjne to wszelkie podpory, przenoszenie ciężaru ciała, kokontrakcja - jednoczesne napinanie przeciwstawnych grup mięśniowych itp. (wszystko do znalezienia na youtube pod hasłem ćw. stabilizacyjne na bark). Ćwiczenia czynne w odciążeniu to grupa w której pacjent wykonuje pracę, najlepiej w pełnym zakresie ruchu, ale z możliwie zmniejszonym obciążeniem i tutaj wszystkie (szuranie ręką po podłodze, wspinanie się palcami po ścianie itp. znowu polecam youtube.) Ćw. bierne nie są dla Pana, chyba, że coś Pan jeszcze pominął w opisie. Może Pan też zawitać u fizjoterapeuty i im szybciej Pan to zrobi, tym lepiej dla Pana. Po każdym zabiegu to jest konieczność!
Pozdrawiam
Witam,

Ćwiczenia bierne to trochę taki relikt w polskiej NFZ-towskiej rehabilitacji i medycynie. Jak sama nazwa wskazuje ćwiczenia te są bierne więc nie są możliwe do wykonania samodzielnie. Ich skuteczność i celowość po takim zabiegu jest co najmniej dyskusyjna. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się tu być mobilizacja struktur obręczy barkowej w bezbólowym zakresie. Można tu zaliczyć zarówno klasyczne techniki mobilizacji w ramach terapii manualnej jak i terapię tkanek miękkich. Zapraszam na wizytę aby właściwie zdiagnozować problem funkcjonalny, zaplanować plan rehabilitacji i wdrożyć go już od pierwszego spotkania. Pozdrawiam
Ćwiczenia bierne są wykonywane bez udziału mięśni czyli jak sama nazwa wskazuję wykonujemy je z czyjąś pomocą lub przy pomocy drugiej ręki.