Problemy ze stresem i snem

26 odpowiedzi
Witam na imię mam Ada, lat 21 od jakiegoś roku mam problemy ze snem i ogólnym złym samopoczuciem. Bardzo często stesuję się rzeczami, które raczej do stresujących nie należą np. wyjście ze znajomymi na miasto. Mam problemy z zaśnięciem albo usnę szybko, ale obudzę się w nocy i nie będę mogła spać dalej. Od jakiś 2 miesięcy zdarza mi się że budzę się rano i czuje jakby serce miało mi wyskoczyć z klatki, zaczynam się stresować i dostaję bardzo silnych bólów brzucha. Miałam robione badania krwi i moczu, które wyszły prawidłowo. Mam zamiar się zapisać do psychologa, ale cały czas zastanawiam się czy może to być coś poważnego? To bardzo męczące dla mnie i moich bliskich, nigdy wcześniej nie miałam takich problemów.
Panie Adamie,
proponuję konsultację w gabinecie. Są to objawy, z którymi można skutecznie pracować w psychoterapii.
Pozdrawiam
Aneta Adamkowska

Witam. Myślę, że pomysł udania się do psychologa jest dobry. Opisane przez Panią objawy mogą być objawami zaburzeń lękowych, zwanych potocznie nerwicą. Skuteczną metodą terapii jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Proponuję zapisać się na konsultację właśnie do takiego specjalisty. Pozdrawiam
Witam serdecznie, pisze Pani o objawach lękowych, które są zdecydowanie bardzo uciążliwymi i przykrymi stanami psychicznymi. Jak najbardziej taki stan wymaga podjęcia współpracy ze specjalistą. Zalecam z racji wykonywanego przeze mnie zawodu wizytę u psychoterapeuty. Pojawianie się takich dolegliwości ma złożoną etiologię. Podjęcie psychoterapii daje możliwość zrozumienia swojego stany,poznania przyczyn. Pomaga w lepszym radzeniu sobie z objawami. Określenie czy stan jest poważny wymaga konsultacji diagnostycznej. Zapraszam do współpracy
Sugeruję wizytę: - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na podstawie pani opisu wydaje sie, że cierpi Pani na zaburzenia nerwicowe, lękowe. Jak najbardziej kwalifikuje sie pani do psychoterapii. Pozdrawiam
Objawy, które Pani opisuje mogą świadczyć o stanie nerwicowym. Warto skonsultować się z psychologiem i w razie potrzeby skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej. Dodatkowo poza morfologią ważne by zbadała Pani sobie tarczycę (TSH).
Pani Ado,
przy objawach za strony ciała /kołatanie serca, ból brzucha/ i towarzyszących problemach ze snem warto zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, żeby wykluczyć ich somatyczne podłoże. Z tego co Pani pisze wynika, że Pani dolegliwości mogą mieć charakter psychogenny, czyli wiązać się z przeżywanymi przez Panią emocjami, napięciem, stresem. Dobrze zastanowić się, co wydarzyło się w Pani życiu przed rokiem, czy zdarzyło się coś trudnego, a może coś dobrego, co jednak zmieniło Pani dotychczasowe życie. Jak najbardziej zachęcam do wizyty u psychoterapeuty lub psychologa, z którym będzie Pani mogła zidentyfikować przyczynę problemów, a przede wszystkim nauczyć się technik relaksacyjnych, oddechowych, które pomogą zarówno w radzeniu sobie ze stresem, jak i z bezsennością.
Życzę powodzenia i odzyskania poczucia spokoju i bezpieczeństwa,
Magdalena Muszyńska.
Z tego co Pani opisuje można przypuszczać, że cierpi Pani na zaburzenia lękowe. Pani złe samopoczucie, pod względem fizycznym, jest najprawdopodobniej spowodowane nadmiernym wysiłkiem organizmu,który cały czas jest aktywny - brak snu. Organizm broniąc się przed tym wysyła do Pani sygnały w postaci kłucia w klatce piersiowej, przyspieszonego rytmu serca, bólów głowy itp. Sugeruję zwrócić się o pomoc nie tylko do psychologa ale i do lekarza psychiatry, który najlepiej będzie wstanie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, wesprzeć Pani proces leczenia farmakologicznie i pokierować na terapię.
Opisane przez Panią objawy wydają się wskazywać na zaburzenia lękowe czyli po staremu nerwicowe. Proponuję udać się do psychologa, żeby móc wybrać odpowiednią metodę leczenia: psychoterapię i/lub farmakologię. Dość dużo osób zmaga się z takimi problemami, zazwyczaj objawy ustępują lub zostają znacząco złagodzone poprzez psychoterapię.
Katarzyna Augustynowicz
Dzień dobry Pani Ado,

zawsze przez Internet trudno jest stawiać trafne diagnozy, ale być może Pani umysł, w związku z jakimiś przełomowymi wydarzeniami w życiu lub uruchomionymi schematami poznawczymi, zaczął interpretować do tej pory niezagrażające sytuacje jako stresujące, np. spotkanie w większym gronie znajomych. Problemy ze snem mogą sugerować trudności o podłożu lękowym bądź depresyjnym. Dobrze, że próbowała Pani wyeliminować przyczyny biologiczne swojego stanu, wykonując profilaktyczne badania. Myślę, że w dalszej kolejności warto wybrać się do specjalisty od zdrowia psychicznego, który pomoże Pani zrozumieć występujące trudności i pomóc w walce z nimi.

pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Dzień dobry
Polecam wizytę u psychologa i lek. psychiatry. Nie chcę stawiać diagnozy przez internet, bo tylko w gabinecie po wnikliwym zebraniu wywiadu można postawić trafną diagnozę. Jeśli przyczyny somatyczne zostały wykluczone, to wszystko wskazuje na zaburzenia lękowo- depresyjne: objawy somatyczne + wybudzanie nad ranem i ogólne złe samopoczucie.
Polecam zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Pozdrawiam ciepło Paulina D.
Dzień dobry,
przedstawione objawy mogą świadczyć o podwyższonym stanie napięcia emocjonalnego (dotyczą poziomu organicznego i psychologicznego). Warto zastanowić się co jest ich potencjalnym źródłem. Ocenić i wskazać efektywne działania zaradcze. Polecam osobisty kontakt z psychologiem. Specjalista zdiagnozuje problem i zaproponuje optymalne formy wsparcia. Serdecznie pozdrawiam.

Maciej Krzymowski – psycholog, seksuolog, diagnostyk
Szanowna Pani, z powierzchownego opisu, który Pani zamieściła, Pani stan przypomina jakąś formę zaburzeń lękowych. Myślę, że zapisanie się do psychologa, a jeśli jest taka możliwość to nawet do psychoterapeuty może być dobrym pomysłem. Wymagana jest niemniej jednak dokładniejsza diagnostyka już w gabinecie. Wszystkiego dowie się Pani w kontakcie ze specjalistą.
Pozdrawiam
Witam Panią,
Objawy przez Panią opisane wskazują na zaburzenia nerwicowe, w związku z tym zalecam konsultację u psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie, Natalia Kabała - Michna
Szanowna Pani,
Objawy, które Pani opisuje mogą być wynikiem zaburzeń nastroju. Utrzymywanie się ich od około roku jest niepokojące, jednak najważniejsze jest, że podjęła Pani kroki zmierzające ku poprawie owego stanu.
Oprócz wizyty u psychologa zalecałabym także konsultacje z lekarzem psychoatrą, który będzie w stanie ocenić na ile farmakoterapia może być pomocna w poprawie Pani stanu, a na ile wystarczy sama psychoterapia.
Życzę powodzenia i powrotu do zdrowia.
Pani Ado, na podstawie objawów, które Pani zgłasza, bardzo ogólnie i wstępnie można założyć, że problemy dot. zaburzeń lękowych ze szczególnym uwzględnieniem towarzyszących ataków paniki. Sugerowałabym, aby skorzystała Pani z pomocy specjalisty z zakresu psychoterapii. Z uwagi na liczne badania naukowe potwierdzające skuteczność terapii polecam nurt poznawczo-behawioralnym, w którym sama pracuje. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
stres bardzo często powoduje u nas reakcje organizmu, które można też interpretować jako choroby somatyczne. Może to być szybsze bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi lub, w przypadku przedłużającego się stresu, nawet zespoły bólowe (np. nawracające bóle głowy, żołądka itp.). Dobrze, że robiła Pani badania i wykluczyła Pani przyczyny somatyczne. Myślę, że dobrym pomysłem będzie zapisanie się do psychologa psychoterapeuty. Proszę pamiętać, że niezwykle ważnym czynnikiem przy pogorszeniu jakości snu i samopoczucia psychicznego jest zachowanie codziennej higieny psychicznej i higieny snu tzn. na przykład dbanie o regularny odpoczynek, czas dla siebie, aktywność fizyczną, wyeliminowanie tłustych potraw wieczorem itp. Objawy jakie Pani opisuję mogą być łączone nie tylko ze stresem jako takim, ale również z zaburzeniami lękowymi, ale to wymaga szczegółowej diagnostyki u specjalisty. Zachęcam Panią do obserwacji sytuacji, w których występują objawy oraz do udania się do psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie
Witam Cię serdecznie Ado,
a czy w Twoim życiu wydarzyło się coś mocno stresującego? (np. jakieś przykre doświadczenie, jakaś strata, rozwód rodziców, śmierć bliskiego, rozstanie, niezdany egzamin w szkole itp.?)Czy może jest jakiś konkretny powód Twojego silnego lęku?
Jeśli nie, to warto zrobić dodatkowo badania tarczycy, bo często niepokój jest podczas nadczynności tarczycy, lub niedoczynności.
Warto zgłosić się jak najszybciej do psychoterapeuty, jak również pójść na badania do endokrynologa.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia,
Joanna Francik
Szanowna Pani,
z pewnością objawy psychosomatyczne, o których Pani pisze mogą świadczyć o nerwicy lękowej.
Zanim jednak skorzysta Pani z wizyty u psychologa, polecam udać się do endokrynologa, aby wykluczyć nadczynność tarczycy, która objawia się w podobny sposób.

Jestem przekonana, że uda się rozwiązać Pani trudności!

Z pozdrowieniami,

Joanna Gruszczyńśka
Dzień dobry,

dziękuję za zaufanie. Proszę nie stresować się objawami tylko jak najszybciej umówić się na wizytę do psychologa w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia kolejnych kroków pomocy. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam. Agnieszka Jaślikowska-Nowak
Witam, jezeli medycznie Pani nic nie dolega to faktycznie problemy moga miec podłoże psychologiczne. Wówczas zalecana wizyta psychologiczna byłaby naprawdę wskazana. Pozdrawiam
Pani Ado, w pierwszej kolejności warto zastanowić się czy w Pani życiu dzieje się teraz coś co Panią może stresować. Może to być nieoczekiwana zmiana w życiu swoim lub bliskich, kłopoty w relacjach z ważną osobą lub podjęcie jakiejś ważnej dla Pani decyzji. Z opisu wygląda na to, że może Pani przeżywać lęk, który najmocniej uwidacznia się w nocy. Przyczyny lęku mogą być rozmaite. Na pewno warto przyjrzeć się temu co może być przyczyną lęku. Przedłużające się stan lęku bez znalezienia przyczyn, może prowadzić do poważniejszych zaburzeń.
Dobry wieczór Ado, objawy które opisujesz świadczą o zaburzeniach nerwicowych, lękowych. Należy dokonać diagnozy i odnaleźć przyczynę owych zaburzeń nerwicowych. Nerwica nie jest poważnym zaburzeniem, ale nie leczona może zdecydowanie utrudniać funkcjonowanie na co dzień. Proszę udać się do psychologa, on po diagnozie podejmie decyzje o terapii i być może, również farmakoterapii, przynajmniej na jakiś czas.

Pozdrawiam
Psycholog
Adrian Szafrański
Witam Pani Ado takie objawy jakie Pani opisuje mogą być związane z problemami z radzeniem sobie ze stresem lub nadmiernym niepokojem. Ciężko to zdiagnozować bez wywiadu z klientem. Jednak tego typu problemy jeśli zajmiemy się nimi od razu dają się z powodzeniem leczyć. Oczywiście warto zrobić komplet badań zlecony przez lekarza pierwszego kontaktu, bo zawsze trzeba badać objawy z ciała też od strony lekarskiej. Ale już problem z lękiem to sprawa dla psychologa czy psychoterapeuty. Powodzenia!
Witam Panią
Trudno mi stawiać diagnozy w tym miejscu. W moim przekonaniu na wstępie trzeba wykonać wszystkie badania podstawowe. Jeśli nie będzie żadnych niepokojących objawó somatycznych w moim przekonaniu warto byłoby rozważyc wizytę wu psychologa psychoterapeuty koniecznie behawioralno-poznawczego z uwagi na to, że z Pani opisu mam podejrzenie, ze chodzi o jakiegoś typu zaburzenia lękowe. Taka terapia jest dedykowana w tego typu sytuacjach. Jest to terapia o udowodnionej skuteczności.
Życzę wszystkiego dobrego
Trzymam kciuki i pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
objawy, o których Pani pisze, zarówno psychiczne, jak i somatyczne, mogą wskazywać na zaburzenia lękowe. Szerszą diagnozę dotyczącą przyczyn Pani problemu i możliwości poradzenia sobie z objawami, na pewno uzyska Pani w gabinecie psychologa. Zaburzenia lękowe/nerwicowe często są problemem osób zgłaszających się do psychologa, a prowadzona terapia daje dobre efekty, spokojniejszy tryb życia dla Pani i najbliższych, czego serdecznie Pani życzę.
Pozdrawiam.
Stres który Pani towarzyszy, wyobrażam sobie że utrudnia życie, jak również może powodować problemy takie jak Pani opisuje ze snem a co za tym idzie z koncentracją i zdrowiem. Ma Pani dobrą intuicję by skorzystać z pomocy specjalisty psychoterapeuty i zachęcam do tego. W trakcie wizyty będzie mogła Pani wraz z psychoterapeutą przyjrzeć się problemowi i znaleźć skuteczne rozwiązanie dobre dla Pani. Na tym etapie trudno mi powiedzieć czy to coś poważnego, mam za mało danych. Kontakt ze specjalistą pomoże Pani znaleźć odpowiedź na pytanie jak również odpowiednie rozwiązanie.