Od około 2 miesięcy borykam się z problemami z apetytem, snem, jestem przemęczony i kompletnie nic m

7 odpowiedzi
Od około 2 miesięcy borykam się z problemami z apetytem, snem, jestem przemęczony i kompletnie nic mi się nie chce. W zeszłym roku byłem miałem psychoterapię w klinice, w której spędziłem 6 miesięcy. Po terapii zauważyłem poprawę, natomiast nie ma długo. Mam problem również z bólami psychosomatycznymi. Raz na czas w jakimś konkretnym miejscu zaczyna mnie bardzo boleć i np. po 2 dniach ustaje.
W klinice leczyłem się ze względu na zaburzenia lękowe, depresję, kancerofobię i hipochondrię.
Czy jest to możliwe że moje problemy nawracają?
Pozdrawiam.
Witam,
Objawy, które Pan opisuje związane ze snem, apatią, mogą mieć podłoże depresyjne. Warto zrobić badania diagnostyczne tarczycy: TSH, ft3, ft4, anty TPO i anty TG. Do tego oczywiście morfologia w celu wykluczenia anemii czasami zachęcam do zdiagnozowania obecności pasożytów.
Prawdą jest, że nawroty depresji i lęków mogą nawrócić. Ważne, że dostrzega to Pan, ma wiedzę i być może jest to krok do wrócenia na psychoterapię ? Zachęcam.
Pozdrawiam serdecznie,
Agata Jóźwik
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, dodam jeszcze, że pół roku psychoterapii, nawet intensywnej może być zbyt krótkim okresem aby nowe sposoby reagowania, przeżywania zostały na tyle przyswojone i utrwalone, żeby za ich pomocą poradzić sobie z wszelkimi trudnościami w życiu wewnętrznym. Również uważam, że warto rozważyć powrót do psychoterapii i pracować dalej nad poznaniem swoich sposobów reagowania, wypracować kolejne sposoby pomocy sobie, zapobiegania. Niestety psychoterapia trwa, w przeżyciu wielu osób długo, jest inwestycją czasową, finansową, ale na szczęście w końcu też przynosi wymierne efekty i ulgę, poprawia jakość życia.
Pozdrawiam i życzę owocnej, ciekawej pracy nad poznawaniem siebie.
Beata Szulik Bomba
Dzień dobry, zdiagnozowane zaburzenia wiążą się z długotrwałym procesem leczenia. Problemy na tle psychosomatycznym bardzo często powracają w najmniej oczekiwanym momencie. Rekomenduję psychoterapię i konsultację z psychiatrą w celu rozważenia leczenia farmakologicznego. Proszę także uzbroić się w cierpliwość i nie nakładać na siebie zbyt dużej presji, a wszystko z czasem wróci do normy.
Psycholog, mgr Piotr Porada
Proponuje wykluczyć ADHD u dorosłych, które często objawia się depresja i zaburzeniami lękowymi, a nawet fobiami czy OCD, wtedy leczenie depresji czy psychoterapia nie dają spodziewanych efektów, natomiast zeby cokolwiek stwierdzić potrzebny jest pogłębiony wywiad. Serdecznie pozdrawiam i życzę poprawy samopoczucia.
Witam, widzę, że sytuacja jest dość trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Czasem jest tak, że na danym etapie życia spotykamy wyzwania, które mocno nas obciążają i często też w takich momentach wracają stare, mocniej zapisane w nas schematy reagowania i radzenia sobie z napięciem, stresem. Dobrze, że zauważa Pan sygnały od ciała i zatrzymuje się nad nimi. Warto potraktować je jako posłańca z wiadomością i pozwolić sobie tę wiadomość przeczytać - samodzielnie albo z pomocą terapeuty (jeśli poprzednia współpraca z psychoterapeutą była dobra i przynosiła efekty w życiu codziennym, to warto rozważyć wznowienie psychoterapii u tej samej osoby). Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, opisane przez Pana objawy, wiążą się z realnym cierpieniem i wyobrażam sobie, że mogą odbierać swobodę codziennego funkcjonowania. Pisze Pan o odbytej psychoterapii - warto podkreślić, że zdarza się tak, że epizody depresyjne i lękowe mają nawroty. Wartość terapii, którą Pan odbył, jest dalej z Panem, ale może być tak, że i teraz potrzebuje Pan wsparcia terapeutycznego, aby zatroszczyć się o siebie tu i teraz. Zachęcam do kontaktu z psychologiem/ psychoterapeutą i wspólne pochylenie się nad tym, co byłoby Panu potrzebne, by wrócić do swojej harmonii. Pozdrawiam serdecznie.