Dzień dobry, od bardzo długiego czasu zmagam się z wszechobecnym stresem, obawą i strachem. Do tego

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od bardzo długiego czasu zmagam się z wszechobecnym stresem, obawą i strachem. Do tego wszystkiego dochodzą bóle brzucha, utrata apetytu oraz jeszcze bardziej powiększona potliwość ciała oraz zawroty głowy a czasem także agresja. Problemem w tym wszystkim jest to by "uleczyć" ten stan jest sięganie po niezdrową żywność, która również niszczy moje ciało. Najczęstszym problemem jest również nadmierne myślenie na temat kto, co pomyśli i kto, co zrobi w sytuacji która wydaje się już sama w sobie dla mnie trudna. Często mam również tak, że moje ciało bardziej reaguje na stresującą sytuację niż moja podświadomość, gdzie czasami sytuacja ta wcale nie okazuje się być "zagrożeniem" czy "problemem" dla mnie, ale niestety nie potrafię tego kontrolować. Wiem, że bardzo duży wpływ na to wszystko ma wpływ rodziny gdyż wszelaka krytyka i pretensje są tutaj chlebem powszednim. Niestety nie potrafię z nikim na ten temat rozmawiać i zmagam się z tym problemem sama od lat młodzieńczych. Mój stres towarzyszy mi cały czas uprzykrzając mi życie rodzinne jak i zawodowe. Jestem osobą młodą, która planuje w najbliższym czasie posiadać dzieci a boje się, że mój stres nie pozwoli mi ich mieć. Chciałabym się dowiedzieć do jakiego lekarza powinnam się udać? Czy stres który opisuje ma związek z toksycznymi osobami z rodziny czy został on wykształcony przez lata obawy czy robię coś dobrze czy nie? Czy jest jakiś sposób bym mogła jakoś poradzić sobie chociaż z myślami by uwolnić głowę? Chciałabym w końcu pozbyć się myśli co by było gdyby i w końcu odetchnąć.
Zdecydowanie może Pani/Pan sobie z tym stanem poradzić. Dobrym kierunkiem będzie psychoterapeuta. Powodzenia życzę Anna Michalska

Dzień dobry, w odpowiedzi na Pani pytanie, do jakiego specjalisty warto się udać, by poznać stan swojego zdrowia, na początek zaproponowałabym lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie na sprawdzenie poziomu hormonów. Bardzo często zmiany hormonalne mogą powodować zmieniony nastrój, labilność emocji i zmienne zapotrzebowanie na jedzenie. Napisała Pani również, że doświadczyła Pani relacji, które określa Pani jako toksyczne. Problemy w relacjach, szczególnie w wieku rozwojowym, oddziałują na nasze zdrowie psychiczne, a także powodują, że utrwalamy pewnego rodzaju schematy reagowania na różne sytuacje. W takim przypadku warto udać się do psychoterapeuty, w celu poznania tych schematów jak i nauki nowych. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Dzień dobry,
Stres, związana z nim nadmierna potliwość i bóle brzucha, myśli na temat tego kto i co o mnie pomyśli, strach przed oceną - wskazują na występowanie u Pani reakcji lękowych. W opisywanych przez Panią przypadkach są one nadmiarowe, dlatego też bardziej uciążliwe. Krytyka, z którą spotykała się Pani w domu rodzinnym oczywiście nie pomogła w poradzeniu sobie z trudnościami. Zdarza się- i to nierzadko -, że będąc od najmłodszych lat krytykowanymi i ocenianymi w konsekwencji sami w końcu stajemy się dla siebie największymi krytykami, co utrudnia normalne funkcjonowanie i obniża jakość życia. Czy relacje rodzinne są jedyną przyczyną Pani problemów? Trudno odpowiedzieć nie znając całej Pani historii, natomiast zapewne miały znaczący wpływ na kształtowanie się Pani samooceny oraz umiejętności prawidłowego funkcjonowania. Proszę skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Terapia prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym dobrze radzi sobie z tematem leczenia reakcji lękowych.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.