Ciągle się stresuję, martwię i przejmuje tym co się wydarzy. Tworzę w głowie tysiące czarnych scenar

6 odpowiedzi
Ciągle się stresuję, martwię i przejmuje tym co się wydarzy. Tworzę w głowie tysiące czarnych scenariuszy przez co ciągle boli mnie żołądek, zaciska mi oddech w płucach i jest mi niedobrze. Co zrobić żeby przestać? Gdzie szukać pomocy?
Dzień dobry,

Proszę udać się na osobistą konsultację do psychoterapeuty i/lub psychiatry; którzy zaproponują stosowne leczenie.
Pomocy może Pan/i szukać w ramach NFZ lub praktyce prywatnej.

W rozwoju zaburzeń nerwicowych ważną rolę odgrywają czynniki psychologiczne, a przyczyny ich powstawania można rozważać w pełni, opierając się na tzw. modelu biopsychospołecznym. Uwzględnia on zarówno czynniki biologiczne, środowiskowe, jak również osobiste, społeczne czy kulturowe. Ich złożoność rozpatruje się indywidualnie w przypadku konkretnego pacjenta i konkretnego zaburzenia. Zachęcam więc do kontaktu ze specjalistą, który spojrzy na zgłaszane problemy kompleksowo. Pozdrawiam serdecznie, Marta Kotarba
Dzień dobry, czasami stres może być zjawiskiem pożądanym - dzieje się tak, gdy nas mobilizuje i aktywuje do działania. Natomiast zbyt silny i długotrwały negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Właśnie dlatego, aby poradzić sobie ze stresem warto wypracować w sobie odpowiednie reakcje na bodźce stresowe, tak aby stres motywował, a nie paraliżował. Pomóc w tym mogą spotkania z psychoterapeutą, na których będzie Pan/i mógł/mogła pracować nad swoimi trudnościami. Dodatkowo, w znalezieniu równowagi pomocne mogą być techniki relaksacyjne np. trening Jacobsona, techniki oddechowe, czy wizualizacje. Warto też zadbać o to, by mieć wsparcie innych osób, zaangażować się w czynności, które sprawiają przyjemność oraz zadbać o dietę i higienę snu. Każdy z tych elementów może pomóc w podniesieniu odporności na stres i łagodzeniu jego objawów. Pozdrawiam serdecznie, Dorota Kobierska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, To co Pani przeżywa jest częstym problemem, spotykanym w gabinetach psychoterapeutycznych. Jest to tzw. lęk przed lękiem.
Pomocy najlepiej szukać u psychoterapeuty, który pomoże Pani zrozumieć czemu to katastroficzne myślenie się uruchamia, dobierze odpowiednie strategie zaradcze, a może spowoduje, że odczuwane przez Panią dolegliwości zostaną całkowicie wyeliminowane
Pozdrawiam i życzę dużo siły,
Karolina Koczur
Dzień dobry,
bezwzględnie proszę zgłosić się do psychoterapeuty i psychiatry. Psychiatra może farmakologicznie złagodzić objawy, co z kolei stworzy warunki do pracy z psychoterapeutą. Psychoterapia pomoże odkryć źródła i funkcje takiego sposobu funkcjonowania, następnie można będzie uczyć się nowych rozwiązań i nowych sposobów radzenia sobie w sytuacjach które Pan/i opisuje.
Życzę powodzenia w znalezieniu właściwej i skutecznej pomocy!
Rozumiem, że doświadczasz dużego stresu i niepokoju, który ma negatywny wpływ na Twoje życie codzienne. W takich sytuacjach ważne jest podjęcie działań mających na celu zmniejszenie tego napięcia oraz znalezienie odpowiedniej pomocy.
Kilka sugestii, które mogą Ci pomóc:
Techniki relaksacyjne: Regularne praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy progresywna relaksacja mięśniowa, może pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu.
Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia fizyczne, nawet krótkie spacery czy bieganie, mogą pomóc w redukcji stresu poprzez uwalnianie endorfin - substancji chemicznych w mózgu, które poprawiają nastrój.
Zdrowa dieta i styl życia: Unikaj nadmiernego spożycia kofeiny, alkoholu i produktów wysoko przetworzonych, które mogą nasilać objawy stresu. Dbaj o regularne posiłki i odpowiednią ilość snu.
Wsparcie społeczne: Nie wahaj się prosić bliskich osób o wsparcie i rozmowę na temat swoich uczuć. Czasem samo dzielenie się obawami z kimś bliskim może przynieść ulgę.
Jeśli chcesz znaleźć profesjonalną pomoc, możesz skorzystać z różnych opcji, takich jak:
Psychoterapeuta: możesz poszukać terapeuty, który pomoże Ci w radzeniu sobie ze stresem i niepokojem.
Psychiatra: może dokonać dodatkowej diagnozy Twojego stanu psycho-fizycznego.
Wszystkiego dobrego.