Ciągle się stresuję, martwię i przejmuje tym co się wydarzy. Tworzę w głowie tysiące czarnych scenar

6 odpowiedzi
Ciągle się stresuję, martwię i przejmuje tym co się wydarzy. Tworzę w głowie tysiące czarnych scenariuszy przez co ciągle boli mnie żołądek, zaciska mi oddech w płucach i jest mi niedobrze. Co zrobić żeby przestać? Gdzie szukać pomocy?
Dzień dobry,

Proszę udać się na osobistą konsultację do psychoterapeuty i/lub psychiatry; którzy zaproponują stosowne leczenie.
Pomocy może Pan/i szukać w ramach NFZ lub praktyce prywatnej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W rozwoju zaburzeń nerwicowych ważną rolę odgrywają czynniki psychologiczne, a przyczyny ich powstawania można rozważać w pełni, opierając się na tzw. modelu biopsychospołecznym. Uwzględnia on zarówno czynniki biologiczne, środowiskowe, jak również osobiste, społeczne czy kulturowe. Ich złożoność rozpatruje się indywidualnie w przypadku konkretnego pacjenta i konkretnego zaburzenia. Zachęcam więc do kontaktu ze specjalistą, który spojrzy na zgłaszane problemy kompleksowo. Pozdrawiam serdecznie, Marta Kotarba
Dzień dobry, czasami stres może być zjawiskiem pożądanym - dzieje się tak, gdy nas mobilizuje i aktywuje do działania. Natomiast zbyt silny i długotrwały negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Właśnie dlatego, aby poradzić sobie ze stresem warto wypracować w sobie odpowiednie reakcje na bodźce stresowe, tak aby stres motywował, a nie paraliżował. Pomóc w tym mogą spotkania z psychoterapeutą, na których będzie Pan/i mógł/mogła pracować nad swoimi trudnościami. Dodatkowo, w znalezieniu równowagi pomocne mogą być techniki relaksacyjne np. trening Jacobsona, techniki oddechowe, czy wizualizacje. Warto też zadbać o to, by mieć wsparcie innych osób, zaangażować się w czynności, które sprawiają przyjemność oraz zadbać o dietę i higienę snu. Każdy z tych elementów może pomóc w podniesieniu odporności na stres i łagodzeniu jego objawów. Pozdrawiam serdecznie, Dorota Kobierska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, To co Pani przeżywa jest częstym problemem, spotykanym w gabinetach psychoterapeutycznych. Jest to tzw. lęk przed lękiem.
Pomocy najlepiej szukać u psychoterapeuty, który pomoże Pani zrozumieć czemu to katastroficzne myślenie się uruchamia, dobierze odpowiednie strategie zaradcze, a może spowoduje, że odczuwane przez Panią dolegliwości zostaną całkowicie wyeliminowane
Pozdrawiam i życzę dużo siły,
Karolina Koczur
Dzień dobry,
bezwzględnie proszę zgłosić się do psychoterapeuty i psychiatry. Psychiatra może farmakologicznie złagodzić objawy, co z kolei stworzy warunki do pracy z psychoterapeutą. Psychoterapia pomoże odkryć źródła i funkcje takiego sposobu funkcjonowania, następnie można będzie uczyć się nowych rozwiązań i nowych sposobów radzenia sobie w sytuacjach które Pan/i opisuje.
Życzę powodzenia w znalezieniu właściwej i skutecznej pomocy!
Rozumiem, że doświadczasz dużego stresu i niepokoju, który ma negatywny wpływ na Twoje życie codzienne. W takich sytuacjach ważne jest podjęcie działań mających na celu zmniejszenie tego napięcia oraz znalezienie odpowiedniej pomocy.
Kilka sugestii, które mogą Ci pomóc:
Techniki relaksacyjne: Regularne praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy progresywna relaksacja mięśniowa, może pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu.
Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia fizyczne, nawet krótkie spacery czy bieganie, mogą pomóc w redukcji stresu poprzez uwalnianie endorfin - substancji chemicznych w mózgu, które poprawiają nastrój.
Zdrowa dieta i styl życia: Unikaj nadmiernego spożycia kofeiny, alkoholu i produktów wysoko przetworzonych, które mogą nasilać objawy stresu. Dbaj o regularne posiłki i odpowiednią ilość snu.
Wsparcie społeczne: Nie wahaj się prosić bliskich osób o wsparcie i rozmowę na temat swoich uczuć. Czasem samo dzielenie się obawami z kimś bliskim może przynieść ulgę.
Jeśli chcesz znaleźć profesjonalną pomoc, możesz skorzystać z różnych opcji, takich jak:
Psychoterapeuta: możesz poszukać terapeuty, który pomoże Ci w radzeniu sobie ze stresem i niepokojem.
Psychiatra: może dokonać dodatkowej diagnozy Twojego stanu psycho-fizycznego.
Wszystkiego dobrego.

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: stres
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.