Pytania pacjentów (38)
-
Od ponad 5 lat cierpię na zaburzenia urojeniowe . Leczyłem się u kilku psychiatrów i brałem bardzo d
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, to że dotychczasowe leczenie nie przyniosło poprawy, nie oznacza, że nic już nie zadziała. Zaburzenia urojeniowe potrafią być bardzo oporne, wiele osób znajduje w końcu terapię, która… Więcej
-
Zostałem potrącony przez samochód na ścieżce rowerowej. Miałem zbite kolano, bóle
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Twoje reakcje nie są oznaką słabości, tylko naturalną odpowiedzią organizmu na uraz i stres.
Z Twojego opisu wynika, że możesz mieć objawy:
1. Zespołu stresu pourazowego (PTSD)
Więcej
-
Jaki nurt psychoterapii byłby najbardziej odpowiedni dla osoby z ciężką depresją i z traumą? (Ta oso
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W przypadku ciężkiej depresji współwystępującej z traumą, kluczowe jest wybranie takiego nurtu terapii, który: jest bezpieczny i stabilizujący, jest oparty na dowodach naukowych, pozwala na integrację… Więcej
-
Witam serdecznie. Poszukuję terapeuty, tylko mam problem z wybraniem najlepszego dla mnie nurtu. Jes
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, przedstawiasz sytuację, która zdecydowanie wymaga złożonego podejścia terapeutycznego — obejmującego analizę przeszłości, zarządzanie emocjami oraz szczegółowe strategie radzenia sobie… Więcej
-
Z powodów niezależnych ode mnie, w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy będę kończyć brać udział w indyw
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, w odpowiedzi na pytanie: siedem miesięcy to okres, w którym można spodziewać się pewnych postępów, ale nie zawsze spektakularnej poprawy, zwłaszcza jeśli objawy są przewlekłe, nawracające… Więcej
-
Witam, mam poważny problem. Nie chcę tutaj tworzyć elaboratu, dlatego postaram się zreferować wszyst
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, dziękuję za podzielenie się swoimi odczuciami. To naprawdę trudne, gdy człowiek czuje się przytłoczony przez życie, a emocje stają się nie do zniesienia. Zmagasz się z trudnościami… Więcej
-
Mój partner od jakiegoś roku non stop używa różnych aplikacji stron internetowych do masturbacji roz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co opisujesz, jest trudną sytuacją i rozumiem, że czujesz się zagubiona oraz przytłoczona. Masz pełne prawo czuć się w ten sposób. Z tego co piszesz wynika, że Twój partner zmaga się z problemami,… Więcej
-
Ja też czuje się nie ważna. Niczego w życiu nie osiągnęłam. Nawet nie mam obecnie pracy. Pracowałam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przede wszystkim, to, co teraz czujesz, nie definiuje tego, kim jesteś ani tego, kim możesz się stać. Pamiętaj, że każdy ma swoją unikalną drogę, a Twoja nie musi kończyć się tam, gdzie jesteś… Więcej
-
Dzień dobry, co mi może być? Gdzie szukać pomocy? Non stop w swojej głowie,ruminacje problemy z radz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry! Bardzo mi przykro, że musisz zmagać się z takimi trudnościami. To, co opisujesz, może wynikać z różnych przyczyn, ale przede wszystkim wskazuje na znaczny stres psychiczny i emocjonalny.… Więcej
-
Dzień dobry, mam 32 lata od około 15 lat zmagam się z chorobą zwana parureris ( niemożność oddawania
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, prowadzę taką terapię. Zapraszam
-
Zauważyłam, że przestałam mieć ochotę na spotkania z ludźmi, bo wolę zostać w domu i oglądać TikToka
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, to może być oznaka ostrzegawcza, zwłaszcza gdy zmiana w Twoim zachowaniu następuje nagle, trwa dłużej, a Ty zaczynasz odczuwać, że coś jest „nie tak”. Nie musi to od razu wskazywać na coś… Więcej
-
Witam . Jestem w związku 5 lat , miałem problem z alko.. Moja partnerka pragnie się rozstać , bo n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witaj.
Dziękuję, że dzielisz się swoimi uczuciami – to bardzo istotne. To, co przeżywasz, jest niezwykle trudne i widać, że martwisz się zarówno o swoją trzeźwość, jak i o relację.
Więcej
-
Od jakiegoś czasu zauważyłam u koleżanki z pracy blizny na rękach (takie jak po cięciach ) Martwi mn
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To bardzo empatyczne z Twojej strony, że dostrzegłaś coś niepokojącego i pragniesz pomóc.
Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne:
1. Wybierz dobry czas i miejsce. Rozmowa powinna… Więcej
-
Czuję potrzebę robienia rzeczy więcej niż raz i nie mogę się powstrzymać. Zamiast założyć konto na F
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Droga pacjentko, to co opisujesz brzmi jak natrętna potrzeba powtarzania działań. W codziennym życiu potrafi bardzo utrudnić funkcjonowanie. Najważniejsze jest to, że nie jest to kwestia słabej… Więcej
-
Dziekuje jeszcze jedno nie moge sie dogadac z chlopaka rodzicami zwlaszcza z jego mama czy to tez mo
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Trudności w relacji z rodzicami partnera mogą zwiększać poziom stresu i wpływać na pojawianie się objawów lękowych. To naturalna reakcja na napiętą sytuację. Jeśli jednak te emocje stają się uporczywe… Więcej
-
Cześć mam pytanie jestem z partnerem który jest młodszy odemnie moja najstarsza córka z mężem i córk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam, bardzo boli, gdy bliscy odwracają się tylko dlatego, że partner jest młodszy. Różnica wieku nie odbiera nikomu prawa do miłości ani do bycia mamą i babcią. To ich lęk, nie Twoja wina. Drzwi… Więcej
-
Mam 28 lat. Mieszkam z rodzicami. Miałam bardzo nieszczęśliwe dzieciństwo. Byłam w IPiN i zdiagnoz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Twoje reakcje są zrozumiałe. Dorastałaś w środowisku pełnym napięcia i niejasnych granic, wciągana w konflikty dorosłych i obarczana rolami, które nie powinny należeć do dziecka. W takich warunkach… Więcej
-
Mieszkam z wściekłym ojcem, jestem powyżej wieku 18 lat ale nie mogę się wyprowadzić. Potrafi stać s
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bardzo mi przykro, że przez to przechodzisz. Żyjesz w domu, w którym dochodzi do przemocy: wyzwiska, zastraszanie, trzaskanie szafkami i okazjonalna agresja fizyczna. Jest to bardzo obciążające… Więcej
-
Witam serdecznie Chciałbym się z wami podzielić a zarazem poradzić w drabince mojego problemu któr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Twoje poczucie humoru świetnie działa na początku, ale później dziewczyny widzą w Tobie głównie zabawnego chłopaka, a nie partnera. Nie dlatego, że coś jest z Tobą nie tak, tylko dlatego, że pokazujesz… Więcej
-
Dzień dobry,tata lat 70 po śmierci mamy położył się do łóżka i nie chodzi . Przez miesiąc od śmierci
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, to co dzieje się z tatą, jest dosyć poważnym i częstym objawem pojawiającym się po stracie bliskiej osoby. Leżenie w łóżku, brak jedzenia i niepamiętanie o śmierci mamy wymagają pilnej… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…