Pytania pacjentów (38)
-
Trzy tygodnie temu straciłam męża mial zaledwie 29lat nie potrafie sie otrząsnać jestem załamana ..
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bardzo współczuję z powodu Twojej straty. To co teraz przeżywasz to niewyobrażalny ból, który trudno złagodzić jakimikolwiek słowami. Utrata bliskiej osoby, zwłaszcza w tak nagły sposób i… Więcej
-
Mam 16 i strasznie boje się ciemności. Już od małego dziecka tak było, ale mam wrażenie, że boję się
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Obawa przed ciemnością może występować u ludzi w każdym wieku i nie ma w tym nic zawstydzającego. Zwykle jest to związane z tym, jak funkcjonuje nasz umysł. Gdy widoczność jest ograniczona (na… Więcej
-
Kilka lat temu stwierdzono u mnie zespołu jelita drażliwego, od tego czasu staram się zwalczyć probl
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dobry wieczór, warto wybierać specjalistów, którzy mają ukończoną szkołę psychoterapii bądź są w jej trakcie. Niektórzy psychologowie/psychoterapeuci specjalizują się w pracy z osobami z chorobami… Więcej
-
Pani doktor nie mogę spać po nocach płaczę...Jestem 16 lat po ślubie i strasznie kocham swoją żonę i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przykro mi, że doświadczasz trudnej sytuacji. Twoje uczucia są ważne i zasługują na szacunek, wsparcie i zrozumienie. Masz rację, związki polegają na codziennym wyrażaniu czułości, szacunku i bliskości.… Więcej
-
Witam. W jaki sposób można zdiagnozować niedojrzałość emocjonalną ? Z czego ona wynika ? Czy moż
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, dziękuję za podzieleniem się swoim pytaniem. Niedojrzałość emocjonalną możemy rozpoznać przez obserwację (wybuchy emocji, unikanie odpowiedzialności, brak empatii, obwinianie innych),… Więcej
-
Witam Problem mam bardzo złożony. Moja zona zaczela mnie notorycznie oklamywac z błahych powodów. W
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, jesteś w trudnej sytuacji z powodu niewierności i kłamstw w twoim związku. Twoja żona może przeżywać kryzys emocjonalny spowodowany stresem, niezadowoleniem lub poszukiwaniem uwagi.… Więcej
-
Od jakiegoś czasu czuję się samotna otaczają mnie ludzie w domu ale po powrocie do swojego pokoju ni
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, odczuwanie osamotnienia mimo otaczających ludzi, pragnienie nieustannego towarzystwa oraz rosnąca chęć do płaczu mogą wskazywać na to, że doświadczasz emocjonalnego stresu. Nie oznacza… Więcej
-
Czuje sie bardzo samotna, ponieważ nie mam znajomych ani nigdy nie miałam chłopaka. Mam 22 lata. Mam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dziękuję za Twoje zaufanie oraz szczerość. To, co opisałaś, brzmi bardzo poważnie i z pewnością wywołuje wiele emocji — uczucie osamotnienia, zagubienia, niestabilności emocjonalnej oraz pragnienia… Więcej
-
Poprzez własne problemy, a nie jak napisałam, problemy z domownikami, izoluję się, zaleguję w łóżku,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, takiego rodzaju zachowania mogą oznaczać sposób radzenia sobie ze stresem. Leżenie w łóżku daje złudne poczucie bezpieczeństwa, utrudniając przy tym funkcjonowanie oraz motywację do… Więcej
-
Dzień dobry, cierpię na zaburzenia lękowe, w tym tygodniu zaczynam pierwszy raz w życiu psychoterapi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma bardzo dobrą skuteczność w leczeniu dokładnie takich objawów o jakich piszesz: w tym lęku związanego z oddechem i napadów paniki.
To, że skupiasz… Więcej
-
Witam. Od 1,5 roku chodzę na terapię z farmakoterapią. Głównym problemem jest to, że nie potrafię si
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisana przez Ciebie sytuacja jest z pewnością trudna i rozumiem, że może to być frustrujące. Terapia, zwłaszcza w przypadku takich diagnoz jak: depresja, borderline, osobowość narcystyczna czy… Więcej
-
Jak pokonać paraliżujący strach przed wizyta u lekarza? Chce ratować swoje życie, ale nie mam w niki
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jest to całkowicie normalne uczucie, pomimo strachu możesz spróbować przygotować się do wizyty np. sprawdzić nr telefonu przychodni, zapisać termin, ustalić o co chcesz zapytać i co powiedzieć.… Więcej
-
Potrzebuję konkretnych podpowiedzi jak odreagować złość, żeby nie ranić drugiej osoby ani siebie
Potrzebuję konkretnych podpowiedzi jak odreagować złość, żeby nie ranić drugiej osoby ani siebie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W momencie złości (żeby nie wybuchnąć):
1. Wyjdź na chwilę z sytuacji np. do drugiego pokoju.
2. Oddychaj głęboko: wdech (4 s.), pauza (4 s.), wydech (6 s.).
3. Ochłódź się: umyj… Więcej
-
Mam nerwicę lękowa i problem z kobietą w pracy która jest jest do mnie agresywna słownie i cały czas
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, masz prawo czuć się bezpiecznie w miejscu pracy. Oto konkretne kroki, które możesz podjąć:
1. Zapisuj wszystko w zeszycie albo telefonie: data, godzina, co powiedziała, świadkowie.… Więcej
-
Poszukuję psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym lub integracyjnym(taką pracę
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, pracuję z pacjentami w nurcie poznawczo-behawioralnym w formie online. Jest to bardzo dobra forma, jeśli nie mamy możliwości osobistego dojazdu do gabinetu. Bardzo dużo pacjentów chwali… Więcej
-
Co znaczy sformułowanie "obniżony rozwój wielu funkcji poznawczych,,
Co znaczy sformułowanie "obniżony rozwój wielu funkcji poznawczych,,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
„Obniżony rozwój wielu funkcji poznawczych” oznacza wolniejsze lub słabsze rozwijanie się kilku zdolności umysłowych, takich jak pamięć, uwaga, myślenie czy język.
Po pomoc najlepiej… Więcej
-
Poszukuję psychoterapeuty, który pracuje w nurcie bahawioralno-poznawczym i jest w stanie prowadzić
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, pracuję w soboty w formie spotkań online. Zapraszam serdecznie
-
Problem w tym iż drżenie w towarzystwie trwa od kilkunastu lat (ogólnie wszystko od tego się zaczęło
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, to co opisujesz bardzo pasuje do długotrwałego napięcia i lęku. Objawy mogły narastać, bo przez lata nikt z Tobą tego nie przepracował. To, że zaczynasz terapię jest naprawdę ważnym… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…