Pytania pacjentów (41)
-
Dobry Wieczór. Jestem chyba totalnie przewrażliwiona na punkcie zdrowia swojego dziecka, jednak jest
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dobry wieczór,
To naturalne, że wraz z narodzinami dziecka pojawił się lęk o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Troska o dziecko jest jak najbardziej naturalnym zachowaniem. Natomiast zdarza… Więcej
-
Od dłuższego czasu nie umiem sobie radzić w relacjach z ludźmi, ale również ze samą sobą. Odczuwam w
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry.
Odczuwanie stresu w nowych sytuacjach, jak np.odezwanie się w grupie, czy bycie w nowym miejscu z nowymi ludźmi, jest objawem lęku społecznego. Jest to dość naturalna… Więcej
-
Dzień dobry, Od kiedy pamiętam byłam osobą wysokowrażliwą, z wiekiem jest to coraz bardziej uciążli
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Opisała Pani objawy lęku uogólnionego, paniki oraz lęku społecznego. Można nad tym pracować. Szczególnie efektywnie radzi sobie z lękiem terapia poznawczo-behawioralna. Nie napisała… Więcej
-
Mam 26 lat, jestem kobietą. Moje problemy zaczęły się pojawiać w wieku 13. Wtedy stałam się samotnik
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
W celu diagnozy i ewentualnej terapii, jeśli by Pani tego chciała, najlepiej rozmawiać bezpośrednio ze specjalistą, np. psychologiem klinicznym/psychoterapeutą psychodynamicznym.
Więcej
-
Coś jest nie tak ze mną czy z moją rodziną? Otóż mam problem z rodziną mam 27 lat i strasznie zabor
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry.
Mając 27 lat, ma Pani prawo dokonywać własnych wyborów. Ma Pani prawo zdecydować, gdzie i z kim Pani będzie mieszkać, co Pani będzie studiować i co Pani będzie robić w życiu.… Więcej
-
Byłam bezrobotna od 4 lat więc nie miałam praktycznie kontaktu z ludźmi teraz zaczęłam pracę jak mam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Wiele osób, które przez dłuższy czas nie miały kontaktu z ludźmi bo np.nie pracowały zawodowo, po powrocie do pracy mogą mieć trudności z nawiązywaniem rozmowy i kontaktu z innymi… Więcej
-
Dzień dobry, u mnie w pracy jest kolega, który nic sobie nie robi z tego, że mu zwracamy uwagę. A po
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Jeśli próby rozmowy ze współpracownikiem prowadzą do awantur, agresjii, lekceważenia i poniżania innych, nie przestrzegania zasad BHP i narażania innych na problemy, to wydaje… Więcej
-
Dzień dobry, Jestem młodą osobą, niedlugo po ukończeniu szkoły. W gimnazjum bylam prześladowana prz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Myślę, że pomoc psychologa/psychoterapeuty może być wystarczająca. Jeśli jest już Pani osobą pełnoletnią, to jest to grupa wiekowa osób dorosłych. To "przejście w dorosłość"… Więcej
-
Nie wiem co się dzieje. Mam 16 lat i od dłuższego czasu straciłam motywacje do wszystkiego, nie chce
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To może być obniżony nastrój i lęk, nie koniecznie depresja (nie podejmuję się diagnozy przez internet). Wiele nastolatków przeżywa podobne stany. Zachęcam, aby porozmawiać z psychologiem, być… Więcej
-
Jestem zmęczona życiem, mimo że mam dopiero 23 lata i nawet połowy życia nie mam za sobą. Nie wiem,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wiele osób zgłaszających się na terapię mówi, że nie potrafi się uwolnić od swoich trudności. Dlatego właśnie decydują się na terapię, do czego i Panią zachęcam. W terapii mogłaby Pani uzyskać… Więcej
-
Czy terapia gesztalt jest jest skuteczna metodą leczenia osobowości borderline?
Czy terapia gesztalt jest jest skuteczna metodą leczenia osobowości borderline?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Terapia Dialektyczno-Behawioralna (DBT) i Psychoterapia oparta na Mentalizacji powstały w odpowiedzi na potrzeby osób z zaburzeniem osobowości typu borderline. W związku z tym ich skuteczność w… Więcej
-
Dzień dobry, Szukam psychoterapeuty, który pomoże mi rozwiązać następujące problemy: - trudności w
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, proponuję wizytę u psychologa-psychoterapeuty i rozważenie terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie.
-
Kryzys w związku. Czas na przemyślenia co robimy?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pomocne w przepracowaniu kryzysu w związku mogłyby okazać się sesje terapii par. Terapeuta mógłby ukierunkować poszukiwanie odpowiedzi na pytania, co doprowadziło do kryzysu i jakie kroki można… Więcej
-
Witam ,Nazywam się Claudia i mam 15 lat, jestem trochę zmartwiona gdyż moi rodzice nie akceptują,czu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry Claudia. Okres dojrzewania to trudny czas. W młodym organizmie zachodzą bardzo duże zmiany, za którymi może być trudno nadążyć. Myślę, że mogło by być pomocne, aby rozmawiać o tym,… Więcej
-
Podejrzewam u siebie depresję, nie mam siły na pracę, nawet pójście pod prysznic jej wyzwaniem. Nie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
1. Zachęcałabym do tego, aby porozmawiać o swoich odczuciach, że "nic nie pomaga" z terapeutą/terapeutką.
2. W leczeniu depresji sama terapia może nie wystarczyć. Wówczas konieczna… Więcej
-
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście ek
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Aaron Beck, uważany za ojca terapii poznawczo-behawioralnej, sam był psychoanalitykiem. Można więc powiedzieć, że założenia terapii poznawczo-behawioralnej wyrosły na gruncie psychoanalizy. Terapia… Więcej
-
Czy jeśli psychoterapeuta przeszedł roczne szkolenie z nurtu poznawczo-behawioralnego, to jest w sta
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. Powiedziałabym, że to zależy jakie to było szkolenie i gdzie. Np.w Wielkiej Brytanii szkolenia poznawczo-behawioralne zazwyczaj trwają 1 rok akademicki, z tym że mają one wymiar studiów… Więcej
-
Witam! Mam taki problem - Ponad 13 lat temu wyrwałem się z toksycznego związku i od tamtego czasu ma
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To nie fatum nad panem wisi, tylko raczej odtwarza pan pewien schemat relacji. Ten schemat jest jak najbardziej do przepracowania/zmiany w terapii.
-
Czy to normalne że po 3 latach w terapii psychodynamicznej dalej czuję pustkę, niezadowolenie i nie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto poruszyć tę kwestię ze swoim terapeutą. Warto też wziąć pod uwagę, że to terapia jest dla pana, a nie pan dla terapii.
-
Rozstałam się z partnerem. Chciałabym rozpocząć terapię. Kiedy będzie na to odpowiedni moment? Czy j
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozpoczęcie terapii świeżo po rozstaniu może Pani pomóc uporać się z trudnymi uczuciami. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który nurt byłby dla Pani najbardziej odpowiedni, bo z pewnością… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…