Witam, Mam 25lat, mój chłopak jest pół roku młodszy ode mnie. Jesteśmy razem od 6-7miesięcy. Nasz

3 odpowiedzi
Witam,
Mam 25lat, mój chłopak jest pół roku młodszy ode mnie. Jesteśmy razem od 6-7miesięcy. Nasz związek dość szybko się rozwijał i zamieszkaliśmy razem. Są między nami małe kłótnie, ale gdy dochodzi do spotkań z moimi znajomymi. To nie ma spotkania w którym byśmy się nie pokłócili a co najgorsze, moi znajomi zaczynaja go nietolerować, boja się że coś się że ze spokojnego spotkania/ imprezy rozwijają się sprzeczki, kłótnie, w którym komuś mogą puścić nerwy. Jest osoba, która może kogoś skrytykować, ale gdy sam jest krytykowany to się obraża, czasami uważa się za osobę z tak zwanych wyższych sfer. Co ja uważam ze wcale tak nie jest. Znajomi mówią mi ze próbują go traktować jak „jajko” żeby tylko nie popsuć zabawy. Ciężko mi jest teraz z tym bo go kocham, ale jestem osoba też dość towarzyska i smutno mi gdy boje się pójść na spotkanie, żeby coś się nie stało.
Rozmawiam z nim, mowi ze spróbuje ich przeprosi i porozmawiać. Ale ja mam wraznie, ze oni maja już opinie wyrobiona i ciężko będzie to zmienić. Jak ja mam się zachowywać? Nie chce zmuszać ani ich ani jego do spotkań, ale tez sama nie chce z nich w pełni zrezygnować. Jak tez jemu pomoc, bo może on w głębi ma jakieś problemy i przez to się tak zachowuje? Proszę o radę.
Dzień dobry, możliwe, że Pani chłopak nie czuje się pewnie w kontaktach z Pani znajomymi. Czasem na skutek trudnych doświadczeń z dzieciństwa, z relacji w rodzinie albo środowisku rówieśniczym lub szkolnym dorosła osoba nie potrafi czuć się jak pełnowartościowy człowiek i uczestnik interakcji społecznych. Może wówczas podświadomie zachowywać się w sposób, który odsunie partnera od innych ludzi aby mieć go na wyłączność. Taką mam hipotezę na podstawie Pani opisu, nie wiem czy słuszną. Rozumiem, że chciałaby Pani tworzyć udany związek i utrzymać obecne relacje przyjacielskie/towarzyskie. To zdrowa i normalna potrzeba. Trudno jest poradzić sensownie w krótkiej wiadomości. Proponuję aby skorzystała Pani z konsultacji z psychoterapeutą, który będzie w stanie dokładniej rozpoznać Pani sytuację i potrzeby oraz pomóc rozwiązać problem. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz

Dzień dobry.
Wydaje się, iż sytuacje grupowe uruchamiają w Pani partnerze jakieś dezadaptacyjne mechanizmy, które, jak przypuszczam, mogą być następstwem jakiś własnych trudnych doświadczeń w środowisku domowym lub rówieśniczym. Z jakiś powodów jest mu trudno wejść w grupę i uczestniczyć w niej na panujących tam zasadach. Może to być spory problem, biorąc pod uwagę, że życie w związku romantycznym nie odbywa się w odosobnieniu społecznym, ale wiąże się z kontaktami na zewnątrz, które mogą wnosić wartość w ten związek. Może warto byłoby zaproponować partnerowi konsultację u psychoterapeuty, która byłaby szansą na bliższe przyglądnięcie się tej sprawie wraz z bezstronną osobą. Pozdrawiam, Kamila Zaleńska- Hajduk
Rozumiem, że sytuacja jest dla Ciebie trudna. Warto rozważyć kilka sugestii zawartych poniżej:
-Otwarta Komunikacja: Rozmawiajcie ze sobą szczegółowo o swoich uczuciach i obawach. Dzielcie się tym, co Was niepokoi.
-Akceptacja Różnic: Staraj się zrozumieć perspektywę swojego chłopaka i pamiętaj, że każdy ma inne doświadczenia i punkt widzenia.
-Podjęcie Inicjatywy: Zachęcaj go do rozmowy o ewentualnych trudnościach, jakie może odczuwać. To może pomóc w zrozumieniu jego perspektywy.
-Wzajemne Szanowanie Granic: Szanujcie nawzajem swoje granice. Nie zmuszajcie się do sytuacji, które sprawiają, że czujecie się nieswojo.
-Rozważcie Terapię Par: Jeśli sytuacja pozostaje nierozwiązana, terapia par może być miejscem, gdzie będziecie mogli skutecznie pracować nad waszą relacją.
Pamiętaj, że ważne jest, abyście wzajemnie szanowali i wspierali siebie w trudnych chwilach. Wspólna praca nad związkiem może przynieść pozytywne zmiany. Jeśli jednak sytuacja pozostanie trudna, rozważcie skorzystanie z profesjonalnej pomocy terapeuty. Wszystkiego dobrego.