Mam 16 i strasznie boje się ciemności. Już od małego dziecka tak było, ale mam wrażenie, że boję się

2 odpowiedzi
Mam 16 i strasznie boje się ciemności. Już od małego dziecka tak było, ale mam wrażenie, że boję się coraz bardziej. Są dni kiedy o tym nie myśle i szybko zasypiam, zaś często boje się nawet wyjść z łazienki po kąpieli do pokoju mimo, ze na korytarzu swieci się światło, ale sama świadomość, że jest już noc mnie przeraża. Dopiero jak wejdę do łóżka czuje się troche lepiej, ale samo dojście do niego sprawia mi ogromny lęk. Od wielu lat śpię z mini lampką włączoną cała noc, a raz jak jej nie miałam okropnie się bałam i nie mogłam długo zasnąć. Czy są jakieś ‚domowe’ sposoby, coś czym sama mogłabym temu zaradzić?
Dzień dobry, łatwiej będzie Pani uporać się ze swoim problemem w kontakcie z psychologiem. Gdyby chciała Pani spróbować "domowych" sposobów, warto sięgnąć po literaturę poradniczą dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Pozdrawiam. Katarzyna Zalewska

Dzień dobry,

lęk przed ciemnością może wiązać się z ogólnym brakiem poczucia bezpieczeństwa, z poczuciem zagrożenia, z tym że z jakiegoś powodu nie czuje się Pani bezpiecznie na codzień. Może Pani skorzystać z pomocy psychoterapeuty żeby ustalić z czym to poczucie niepewności i lęku jest związane i jeśli da się tę sytuację, czynnik zmienić to współnie zastanowić się jak to zrobić. A jeśli jest to coś na co Pani nie ma wpływu, to może Pani nauczyć się lepiej sobie radzić w tej sytuacji. Ze względu na Pani młody wiek wskazana byłaby terapia rodzinna, lub przynajmniej pierwsza konsultacja powinna odbyć się z udziałem Pani rodziny. Pozdrawiam.