Witam. Od 1,5 roku chodzę na terapię z farmakoterapią. Głównym problemem jest to, że nie potrafię si

3 odpowiedzi
Od 1,5 roku chodzę na terapię z farmakoterapią. Głównym problemem jest to, że nie potrafię się otworzyć przed psychologiem. Nie zostałem nauczony mówić o swoich problemach, zawsze byłem sam i mogłem tylko liczyć na siebie, 95% sesji wygląda na dydukaniu paru słów.. Czy taka terapia ma w ogóle sens? Mam depresję, myśli samobójcze, osobowość borderline i narcystyczną, ptsd. Z jednej strony bardzo bym chciał już nie męczyć terapeutki i odejść z sesji a z drugiej nie chcę zostać z tym sam.
Witam Pana,
wśród czynników leczących w psychoterapii nie bez przyczyny dużą wagę przywiązuje się do siły przymierza terapeutycznego oprócz min. jego kompetencji, nurtu w jakim pracuje itd. Siła przymierza terapeutycznego, czyli to, jaką pacjent i terapeuta zbudowali relację w dużej mierze zależy od psychoterapeuty, jednak należy pamiętać, że terapia to wspólna praca (pacjenta i terapeuty), wymagająca zaangażowania obu stron. Na zbudowanie zaufania pomiędzy terapeutą a pacjentem wpływa wiele czynników. W Pana sytuacji rozważyłabym konsultacje z innym poleconym terapeutą i w zależności od jej wyników, Pana decyzji rozważyłabym zmianę psychoterapeuty. Pozdrawiam, Katarzyna Ładniak-Grońska, psycholog, diagnosta kliniczny, terapeuta par, AlmaMedic.pl

Dzień dobry, relacja terapeutyczna jest kluczowa w leczeniu Pana zaburzeń. Nic Pan nie pisze o nurcie w jakim terapeuta pracuje, to również ma duże znaczenie. Rozważałabym zmianę terapeuty. Pozdrawiam, Violetta Patryn
Dzień dobry,
Proponuję Panu omówić to na sesji z psychoterapeutą prowadzącym terapię. Być może jest to dobry moment aby przyjrzeć się relacji, zaufaniu, zaangażowaniu w proces terapeutyczny. Pozdrawiam