Jestem po 40, po rozwodzie. Atrakcyjny, nie mam problemu z nawiązywaniem relacji z kobietami. Jednak

3 odpowiedzi
Jestem po 40, po rozwodzie. Atrakcyjny, nie mam problemu z nawiązywaniem relacji z kobietami. Jednak każda relacja (a było już ich chyba 8) , nawet z bardzo atrakcyjną i mądrą panią, po 2-3 miesiacach przestaje być dla mnie istotna, widzę już tylko wady partnerki, nawet te najmniej ważne.. Szukam okazji do zerwania, a gdy już zerwę, to czuję dużą ulgę.. I za chwie zaczynam znowu cały cykl z nową kobietą.

To jest okropne, męczy mnie to. Krzywdzę innych. Czy mam relacyjne zaburzenia kompulsywno-obsesyjne? Cos z tym można zrobić?
Dzień dobry,
nie da się postawić diagnozy na podstawie tak niewielu informacji. Polecam konsultację i terapię z psychoterapeutą, który zbierze od Pana pełny wywiad i na jego podstawie będzie mógł nakreślić przyczynę opisanego przez Pana mechanizmu a następnie pomoże poradzić sobie z problemem.
Dobre jest to, że jest pan refleksyjny, świadomy tego, że zatacza Pan koła. To faktycznie może być wyczerpujące dla Pana bo nie umie Pan zbudować trwałej, wartościowej relacji i krzywdzące dla partnerek.
Jest problem z emocjonalną bliskością i zaangażowaniem. Widocznie zadziało się w Pana życiu coś, co sprawiło, że nauczył się Pan bać dopuścić do siebie drugą osobę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w osiągnięciu zmiany w tym obszarze.
Emilia Szymanowicz

Na podstawie Pana opisu, wydaje się, iż może się Pan zmagać z trudnościami czy też lękiem przed bliska relacją. Być może jakieś doświadczenia w Pana życiu nie pozwalają wierzyć w to, że może Pan stworzyć wartościową relację z kobietą. Zachęcam do podjęcia psychoterapii w celu bliższego rozeznania swoich trudności. Pozdrawiam,
Kamila Zaleńska-Hajduk
Dobrze, że ma Pan tę refleksję na swój temat. Warto byłoby zastanowić się, co dla Pana jest atrakcyjnego w byciu w związku, a co jest atrakcyjnego w byciu samemu. Przyjrzenie się tym dwóm przeciwstawnym tendencjom w sobie (do związku, i do samotności), które Pan opisuje mogłoby rzucić więcej światła na Pana problem. Ale to już temat do głębszego zbadania podczas konsultacji.