Jestem nastolatką i nie potrafię odnaleźć się w swoim środowisku, iść do psychologa?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, chodzę do klasy drugiej gimnazjum i jestem osobą nieśmiałą, zamkniętą w sobie przez co mam problem w kontaktach z rówieśnikami. Co prawda mam w klasie koleżanki, z którymi spędzam przerwy, ale wydaje mi się, że im na mnie nie zależy. Kontakt z innymi osobami, z którymi kiedyś spędzałam czas się urwał. Nie potrafię nikomu zaufać. Czuję się samotna i nie mam z kim porozmawiać o swoich problemach. Mimo tego, że jestem dla wszystkich miła, nikomu nie wchodzę w drogę to nie mogę znaleźć sobie żadnej przyjaciółki. Nie wiem już co mam ze sobą zrobić. Czy powinnam iść do psychologa? I czy taka wizyta mogłaby mi pomóc?
Witam,
Pierwszą rzeczą do której chciałabym się odnieść jest kwestia Twojego wieku. Skoro chodzisz do drugiej klasy gimnazjum sądzę, że jesteś osobą niepełnoletnią. Tak jak w przypadku lekarzy medycyny także i w przypadku kontaktu z psychologiem wymagana jest zgoda rodzica. W czasie spotkania wymagana jest jego obecność. To nie znaczy jednak, że opiekun musi uczestniczyć w rozmowie.
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu jest szczególnie pomocna w budowaniu poczucia pewności siebie i zadowolenia z siebie. Poprzez skupienie się na zasobach i mocnych stronach pozwala małymi krokami realizować swoje potrzeby.
To nie częsta sytuacja aby osoba w Twoim wieku miała świadomość możliwości pracy terapeutycznej w celu rozwoju swoich umiejętności społecznych. Jestem przekonana, że rozmowa o Twoich problemach i ich rozwiązaniach w szczerej i przyjaznej atmosferze może okazać się pomocna.

Witaj. wygląda że coś się dzieje w sferze relacji międzyludzkich u Ciebie. Czy to coś jest w Twojej klasie - z grupą, że nie daje Ci satysfakcjonujących relacji, coś co powoduje że są np.płytkie. Czy coś w Tobie, np zdałaś sobie sprawę że unikasz bliskich więzi. Nie napisałaś nic o Twoich rodzicach i rodzeństwie - może tam coś się dzieje. A może to dorastanie - poznawanie "prawdy" o sobie. Myślę że warto pójść do psychologa lub pani psycholog. Razem można poszukać wtedy odpowiedzi na takie pytania, poszukać tego czego ci brakuje byś mogła czuć się szczęśliwa....Piotr Ch. psycholog
Dzień dobry,
Pisze Pani o rożnych trudnościach których doświadcza Pani na codzień. Warto z kimś bliskim porozmawiać o swojej samotności. Jeśli takiej osoby nie ma proponuje skorzystać z pomocy psychologa , może szkolnego? Zapewne pomoże znaleźć miejsce gdzie będzie mogła Pani poznawać nowych ludzi, nauczyć sie radzić z nieśmiałością.
Pozdrawiam
witaj, na pewno psycholog lub psychoterapeuta pomoże przezwyciężyć nieśmiałość i znaleźć przyczynę trudności w kontaktach z ludźmi. Na pewno jedna wizyta niczego nie zmieni, aby zaszły zmiany potrzeba czasu i współpracy Twojej i terapeuty. Czasem to bywa trudne, ale opłaca się. Jesteś osobą niepełnoletnią, więc będzie potrzebna zgoda rodziców lub opiekunów. Porozmawiaj z rodzicami o swoich problemach, myślę że zechcą ci pomóc. Pozdrawiam Dorota Rychter
Spotkanie z psychologiem może być pomocne. Psycholog pomoże Ci zrozumieć swój problem i zaproponuje metody pracy nad jego rozwiązaniem. Możesz skonsultować się z psychologiem szkolnym, który albo sam udzieli Ci pomocy, albo skieruje do odpowiedniego specjalisty.