Chodzę do klasy 1 liceum i dostrzegam pare błędów w relacjach miedzy mną a rówieśnikami. Przez więks

4 odpowiedzi
Chodzę do klasy 1 liceum i dostrzegam pare błędów w relacjach miedzy mną a rówieśnikami. Przez większość czasu w szkole spędzam samotnie mimo że z natury jestem towarzyska. Nie przeszłam tragicznych doświadczeń we wcześniejszym kształceniu lecz mam pewne przykre incydenty przez to i wewnętrzne blokady przed kontaktem a szczególnie z osobami mojej płci. Czuje się dobrze będąc akceptowaną a gdy mam inne zdanie często się zamykam. Wliczam fakt że zmieniłam środowisko więc to mogło się nasilić. Chciałabym spytać czy jest możliwe skorygowanie tych błędów i jaką formą?
Oczywiscie jest to do "skorygowania". To zamykanie sie na pewno z czego wynika. Z jakis obaw? Doswiadczen? Moze wlasnie ze zmiany srodowiska? Lekow? Temat to przyjrzenia i przepracowania, przegadania z terapeuta;) Terapia poznawczo-behawioralna, ACT idealnie beda pasowac do pracy w tym temacie:)

Dzień dobry, możesz skorzystać z pomocy psychologicznej w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Twoim mieście, dodam Poradni, z którą współpracuje szkoła. Nie jest potrzebne żadne skierowanie, a pomoc jest nieodpłatna. Domyślam się, że nie masz 18 lat, więc potrzebna jest zgoda rodziców. Zwykle jakakolwiek forma pomocy poprzedzona bywa jedną lub kilkoma spotkaniami konsultacyjnymi. Konsultacja pozwala rozpoznać potrzeby, określić cel i dobrać odpowiednią formę. Zbyt mało wiem, ale tak sobie myślę, że może w Twoim przypadku dobrym doświadczeniem byłby udział w grupie terapeutycznej dla młodzieży? Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Bardzo często za naszym niewłaściwym zachowaniem kryją się negatywne przekonania, należało by owe przekonania przekształcić w przystosowawcze, gdyż te pierwsze utrudniają życie i najpewniej nie są oparte o fakty, a jedynie o przykre skojarzenia. Ten problem jak najbardziej jest do skorygowania, choć na pewno będzie potrzebne całościowe podejście do problemu tak aby określić bliżej czy izolowanie jest efektem wejścia w nową grupę rówieśniczą, czy być może jest stałą cechą, chodź z opisu wynika, że problem jest raczej środowiskowy. Niezbędna będzie precyzyjna diagnoza aby rozpocząć skuteczną współpracę ze specjalistą. Pozdrawiam Psycholog Adrian Szafrański
Witam. Bardzo dojrzałe podejście jak na początek liceum :) Jest możliwość skorygowania błędów, szczególnie poznawczych błędów, które podtrzymują pewne mechanizmy działania. Zachęcam do skontaktowania się z terapeutą poznawczo-behawioralnym, aby nad tym popracować. Im wcześniej nad tym popracujesz, tym szybciej będziesz widzieć efekty swojej pracy i w przyszłości będzie dużo łatwiej wchodzić i podtrzymywać relacje społeczne. Pozdrawiam