Chodzę do klasy 1 liceum i dostrzegam pare błędów w relacjach miedzy mną a rówieśnikami. Przez więks
4 odpowiedzi
Chodzę do klasy 1 liceum i dostrzegam pare błędów w relacjach miedzy mną a rówieśnikami. Przez większość czasu w szkole spędzam samotnie mimo że z natury jestem towarzyska. Nie przeszłam tragicznych doświadczeń we wcześniejszym kształceniu lecz mam pewne przykre incydenty przez to i wewnętrzne blokady przed kontaktem a szczególnie z osobami mojej płci. Czuje się dobrze będąc akceptowaną a gdy mam inne zdanie często się zamykam. Wliczam fakt że zmieniłam środowisko więc to mogło się nasilić. Chciałabym spytać czy jest możliwe skorygowanie tych błędów i jaką formą?
Oczywiscie jest to do "skorygowania". To zamykanie sie na pewno z czego wynika. Z jakis obaw? Doswiadczen? Moze wlasnie ze zmiany srodowiska? Lekow? Temat to przyjrzenia i przepracowania, przegadania z terapeuta;) Terapia poznawczo-behawioralna, ACT idealnie beda pasowac do pracy w tym temacie:)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, możesz skorzystać z pomocy psychologicznej w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Twoim mieście, dodam Poradni, z którą współpracuje szkoła. Nie jest potrzebne żadne skierowanie, a pomoc jest nieodpłatna. Domyślam się, że nie masz 18 lat, więc potrzebna jest zgoda rodziców. Zwykle jakakolwiek forma pomocy poprzedzona bywa jedną lub kilkoma spotkaniami konsultacyjnymi. Konsultacja pozwala rozpoznać potrzeby, określić cel i dobrać odpowiednią formę. Zbyt mało wiem, ale tak sobie myślę, że może w Twoim przypadku dobrym doświadczeniem byłby udział w grupie terapeutycznej dla młodzieży? Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry. Bardzo często za naszym niewłaściwym zachowaniem kryją się negatywne przekonania, należało by owe przekonania przekształcić w przystosowawcze, gdyż te pierwsze utrudniają życie i najpewniej nie są oparte o fakty, a jedynie o przykre skojarzenia. Ten problem jak najbardziej jest do skorygowania, choć na pewno będzie potrzebne całościowe podejście do problemu tak aby określić bliżej czy izolowanie jest efektem wejścia w nową grupę rówieśniczą, czy być może jest stałą cechą, chodź z opisu wynika, że problem jest raczej środowiskowy. Niezbędna będzie precyzyjna diagnoza aby rozpocząć skuteczną współpracę ze specjalistą. Pozdrawiam Psycholog Adrian Szafrański

Witam. Bardzo dojrzałe podejście jak na początek liceum :) Jest możliwość skorygowania błędów, szczególnie poznawczych błędów, które podtrzymują pewne mechanizmy działania. Zachęcam do skontaktowania się z terapeutą poznawczo-behawioralnym, aby nad tym popracować. Im wcześniej nad tym popracujesz, tym szybciej będziesz widzieć efekty swojej pracy i w przyszłości będzie dużo łatwiej wchodzić i podtrzymywać relacje społeczne. Pozdrawiam

Eksperci

Róża Kozak

Róża Kozak

Psycholog

Kraków

Katarzyna Niewińska

Katarzyna Niewińska

Psycholog

Warszawa

Dorota Kamińska

Dorota Kamińska

Psycholog, Psychoterapeuta

Żyrardów

Katarzyna Solka-Dąbrowska

Katarzyna Solka-Dąbrowska

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Reiter

Małgorzata Reiter

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Kot

Joanna Kot

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących usługi: zaburzenia w relacjach międzyludzkich

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.