Witam mam prawie 19 lat inproblem z n awiazywaniem relacji. Nie mam problemu z poznawaniem nowych os

6 odpowiedzi
Witam mam prawie 19 lat inproblem z n awiazywaniem relacji. Nie mam problemu z poznawaniem nowych osób chociaż jestem dosyć nieśmiała. Jednak jeśli chodzi o związek od razu jak coś się dzieje wycofuje się. Przeraża mnie to i nie ma pojęcia dlaczego. Dlatego też nigdy nie byłam w związku czy można sobie jakos z tym poradzić?
Dzień dobry, opisuje Pani trudność, którą w sobie zauważyła, a to już pierwszy krok do zmiany! Sposobem, który pomógłby Pani przyjrzeć się tej kwestii jest podjęcie psychoterapii. Jest to proces, podczas którego będzie Pani miała możliwość zrozumienia siebie, tego co takiego dzieje się, że perspektywa wejścia w relacje opartą na bliskości i zależności staje się przerażająca. Pozdrawiam, Wioletta Robaszewska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, poradzenie sobie z opisaną przez Panią trudnością relacyjną jest jak najbardziej możliwe - pomóc w tym mogą spotkania z psychoterapeutą/tką, który/a wesprze Panią w poszukiwaniu źródeł obawy przed wejściem w związek i lepszym zrozumieniu siebie, swoich emocji i przekonań dotyczących bliskości.
Dzień dobry, rozumiem, że opisana trudność jest dla Pani ciężka. Dostrzega w niej Pani pewne zależności i chce je Pani zrozumieć aby zmienić funkcjonowanie w relacjach. Kolejnym krokiem, który może w tym pomóc jest proces terapeutyczny. Pozwoli on przejść drogę w budowaniu, bliskiej opartej na zaufaniu relacji. Terapeuta będzie towarzyszył w zrozumieniu i nazwaniu tego co się dzieje w związku z przeżywanymi emocjami, jak np. przerażenie, które Pani opisuje. Terapia jest bezpieczną przestrzenią, która ma na celu poprawę jakości życia, przez zrozumienie, akceptację i przemianę. Pozdrawiam, Joanna Wojtera
Zdecydowanie można sobie z tym poradzić. Można zdecydowanie obniżyć poziom lęku i oporu, przy jednoczesnym wzroście pewności siebie i dokonywania świadomych decyzji - dobrych dla siebie samego. Można też zwiększyć poziom realnych umiejętności w obszarze relacji (relacji z samym sobą oraz relacji z innymi), czy samoświadomości i świadomości innych, co bezpośrednio przekłada się na dokonywanie świadomych wyborów, które faktycznie chcemy ponieść, bo są zgodne z nami samymi. To oczywiście przykładowe kierunki, a ostateczną decyzję podjąć by należało na podstawie indywidualnego wywiadu, ponieważ każda sytuacja jest inna, więc i forma pracy, czy dobór metod mogą być różne w zależności od sytuacji. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, Krzysztof Polipowski
Dzień dobry,

Dziękuję, że się pani podzieliła swoim doświadczeniem. Czytając pani słowa, czuję ogromną chęć pracy i rozwoju. Przyjrzałabym się temu wycofaniu razem z Panią, jak ono się objawia, jak pani go doświadcza, przy jakich osobach się to nasila, co u drugiej osoby sprawia, że pojawia się dystans i lęk.
Serdecznie pozdrawiam i życzę kolejnych kroków w drodze do poznania siebie:)
Dzień dobry,

odpowiadając najkrócej jak to możliwe - tak, można sobie z "tym" poradzić. Warto skupić się na stopniowym budowaniu pewności siebie i akceptacji swoich uczuć. Proszę zadbać także o stopniowy rozwój relacji, podejmując małe kroki i dając sobie czas na komfortowe przystosowanie się do sytuacji. Jeśli obawy utrzymają się, istotne będzie wsparcie ze strony przyjaciół, rodziny lub terapeuty.
Życzę wytrwałości, o siebie zawsze warto walczyć.

Pozadrawiam

Eksperci

Bogumiła Chodzyńska

Bogumiła Chodzyńska

Psycholog

Warszawa

Joanna Dymkowska

Joanna Dymkowska

Psycholog

Warszawa

Marzena Mańturz

Marzena Mańturz

Psycholog

Grodzisk Mazowiecki

Joanna Kwaśniewska

Joanna Kwaśniewska

Psycholog

Warszawa

Piotr Jóźwiak

Piotr Jóźwiak

Psycholog

Słupca

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: zaburzenia w relacjach międzyludzkich
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.