Moja żona chodzi na terapię i dalej pije jest do mnie agresywna dokucza mi pomimo tego że mam chore

6 odpowiedzi
Moja żona chodzi na terapię i dalej pije jest do mnie agresywna dokucza mi pomimo tego że mam chore serce i się z tego śmieje tłumacze jej i to nic nie daje co mam Robić gdyż psychicznie już nie daję rady
Dzień dobry,
Dobrze, że zdecydował się Pan podzielić swoim problemem. Widać, że jest już Pan zmęczony i sfrustrowany obecną i nie zmieniającą się sytuacją. Rozumiem, że żona chodzi na terapię. Proszę pamiętać, że efekty pracy terapeutycznej przychodzą po dłuższym czasie. Innymi słowy, w terapii jest czas na zauważenie czegoś, czas na zrozumienie i czas na działanie. Domaganie się natychmiastowych zmian jest niewłaściwe. Na zmiany w terapii, o ile żona ma chęć zmiany i zdolność do refleksji trzeba poczekać.
Z drugiej strony proszę zastanowić się, jak Pan mógłby reagować na zachowania żony i co powoduje, że bierze Pan bardzo do siebie to, co żona mówi do Pana. Myślę. że dobrym miejscem na zastanowienie się nad tym i wyszukanie możliwych dla Pana rozwiązań są spotkania z psychologiem.

Terapia często wymaga czasu by wykazać efekty, co takiego robi Pan a co żona, że wynikają te nieprzyjemne sytuacje? Warto byłoby zadbać o siebie również poprzez kontakt ze specjalistą. W moim odczuciu życie z osobą uzależnioną jest obciążające dla drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie by otrzymać wsparcie, pozdrawiam:).
Przede wszystkim, proszę pozwolić sobie na bycie wyrozumiałym wobec swoich emocji. To naturalne, że w takiej sytuacji odczuwa Pan wiele trudnych uczuć. Bardzo ważne jest, aby zadbał Pan także o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Jeśli żona podjęła terapię, to warto ją wspierać w tym trudnym czasie. Może warto rozważyć również terapię par jeśli problem dotyka Waszej relacji? Oprócz tego warto zadbać także o swoje emocje i to, co się dzieje z Panem. Wszystkiego dobrego!
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozumiem, że jesteś w trudnej sytuacji, i ważne jest, abyś znalazł odpowiednie wsparcie dla siebie w takiej sytuacji. Oto kilka sugestii, ale pamiętaj, że taka porada nie jest w stanie zastąpić prawdziwej terapii i zalecam poszukanie profesjonalnej pomocy:

Rozmawiaj z żoną: Jeśli sytuacja pozwala, spróbuj otwarcie porozmawiać z żoną o swoich uczuciach i obawach. Wybierz spokojny moment i wyraź swoje uczucia i potrzeby.

Wsparcie dla siebie: Biorąc pod uwagę, że już czujesz się psychicznie przytłoczony, rozważ poszukiwanie wsparcia u bliskich przyjaciół, rodziny lub grup wsparcia. Dzielenie się swoimi emocjami może pomóc złagodzić obciążenie.

Szukaj pomocy profesjonalisty: Rozważ konsultację z psychologiem lub terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć, jak radzić sobie z trudnościami w związku i jak lepiej poradzić sobie z emocjami.

Współpracuj z terapeutą żony: Jeśli jesteś w stanie, zacznij współpracować z terapeutą żony, aby znaleźć sposoby na rozwiązanie problemów w waszym związku.

Ochrona przed przemocą: Jeśli sytuacja jest poważna i czujesz się zagrożony, nie wahaj się szukać wsparcia w lokalnych instytucjach, które zajmują się przemocą domową.

Pamiętaj, że nie jesteś sam w swoich problemach, a szukanie pomocy może przynieść ulgę i perspektywę. W takich sytuacjach ważne jest, abyś dbał o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli czujesz, że nie dajesz już rady, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty, który pomoże Ci znaleźć rozwiązania.
Dzień dobry, bardzo mi przykro że znalazł się Pan w takiej sytuacji i bardzo dziękuję, że zechciał Pan się nią podzielić. Proszę jednak pamiętać, że to że ktoś chodzi na terapię nie oznacza, że zmiany w jego zachowaniu nastąpią szybko i będą takie jakbyśmy chcieli. Terapia jest to proces, do którego potrzeba czasu i chęci zmiany ze strony osoby, która się na nią zdecydowała. Spożywanie alkoholu podczas procesu terapeutycznego nie jest wskazane, gdyż nie pozwala na pełne skonfrontowanie się ze swoimi problemami, emocjami i zdecydowanie nie przyśpiesza procesu zdrowienia. Pan za to może skorzystać nawet z jednorazowej konsultacji psychologicznej, aby szerzej porozmawiać o swoim problemie i uwolnić się od sytuacji, która budzi w Panu cierpienie.
Podzielenie się tu, w tym miejscu swoim trudem i cierpieniem - jest początkiem drogi ku sobie. Pisze Pan, że żona jest w terapii, a jednocześnie dokucza Panu i wyśmiewa Pana, co jest stosowaniem przemocy psychicznej. Podjęcie przez żonę terapii najprawdopodobniej oznacza, że mierzy się ona ze swoimi trudnościami - nie oznacza to jednak, że musi Pan wyrazić zgodę na jej bolesne dla Pana zachowanie.
Terapeutycznym dla żony i również dla Pana może być postawienie przez Pana granic - określenie jasno i wyraźnie tego, na co Pan nie wyraża zgody w Waszym kontakcie i pilnowanie tego, by żona uznała te zasady.
Może pomocnym w tym procesie okaże się dla Pana skorzystanie ze wsparcia terapeutycznego i wspólne pochylenie się z terapeutą nad tym, co kiedy narusza Pana w kontakcie z żoną i jakie można w tym obszarze wprowadzić zmiany. Pozdrawiam serdecznie, życząc pamiętania o sobie w swoich codziennych wyborach.