Moja żona chodzi na terapię i dalej pije jest do mnie agresywna dokucza mi pomimo tego że mam chore

6 odpowiedzi
Moja żona chodzi na terapię i dalej pije jest do mnie agresywna dokucza mi pomimo tego że mam chore serce i się z tego śmieje tłumacze jej i to nic nie daje co mam Robić gdyż psychicznie już nie daję rady
Dzień dobry,
Dobrze, że zdecydował się Pan podzielić swoim problemem. Widać, że jest już Pan zmęczony i sfrustrowany obecną i nie zmieniającą się sytuacją. Rozumiem, że żona chodzi na terapię. Proszę pamiętać, że efekty pracy terapeutycznej przychodzą po dłuższym czasie. Innymi słowy, w terapii jest czas na zauważenie czegoś, czas na zrozumienie i czas na działanie. Domaganie się natychmiastowych zmian jest niewłaściwe. Na zmiany w terapii, o ile żona ma chęć zmiany i zdolność do refleksji trzeba poczekać.
Z drugiej strony proszę zastanowić się, jak Pan mógłby reagować na zachowania żony i co powoduje, że bierze Pan bardzo do siebie to, co żona mówi do Pana. Myślę. że dobrym miejscem na zastanowienie się nad tym i wyszukanie możliwych dla Pana rozwiązań są spotkania z psychologiem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Terapia często wymaga czasu by wykazać efekty, co takiego robi Pan a co żona, że wynikają te nieprzyjemne sytuacje? Warto byłoby zadbać o siebie również poprzez kontakt ze specjalistą. W moim odczuciu życie z osobą uzależnioną jest obciążające dla drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie by otrzymać wsparcie, pozdrawiam:).
Przede wszystkim, proszę pozwolić sobie na bycie wyrozumiałym wobec swoich emocji. To naturalne, że w takiej sytuacji odczuwa Pan wiele trudnych uczuć. Bardzo ważne jest, aby zadbał Pan także o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Jeśli żona podjęła terapię, to warto ją wspierać w tym trudnym czasie. Może warto rozważyć również terapię par jeśli problem dotyka Waszej relacji? Oprócz tego warto zadbać także o swoje emocje i to, co się dzieje z Panem. Wszystkiego dobrego!
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozumiem, że jesteś w trudnej sytuacji, i ważne jest, abyś znalazł odpowiednie wsparcie dla siebie w takiej sytuacji. Oto kilka sugestii, ale pamiętaj, że taka porada nie jest w stanie zastąpić prawdziwej terapii i zalecam poszukanie profesjonalnej pomocy:

Rozmawiaj z żoną: Jeśli sytuacja pozwala, spróbuj otwarcie porozmawiać z żoną o swoich uczuciach i obawach. Wybierz spokojny moment i wyraź swoje uczucia i potrzeby.

Wsparcie dla siebie: Biorąc pod uwagę, że już czujesz się psychicznie przytłoczony, rozważ poszukiwanie wsparcia u bliskich przyjaciół, rodziny lub grup wsparcia. Dzielenie się swoimi emocjami może pomóc złagodzić obciążenie.

Szukaj pomocy profesjonalisty: Rozważ konsultację z psychologiem lub terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć, jak radzić sobie z trudnościami w związku i jak lepiej poradzić sobie z emocjami.

Współpracuj z terapeutą żony: Jeśli jesteś w stanie, zacznij współpracować z terapeutą żony, aby znaleźć sposoby na rozwiązanie problemów w waszym związku.

Ochrona przed przemocą: Jeśli sytuacja jest poważna i czujesz się zagrożony, nie wahaj się szukać wsparcia w lokalnych instytucjach, które zajmują się przemocą domową.

Pamiętaj, że nie jesteś sam w swoich problemach, a szukanie pomocy może przynieść ulgę i perspektywę. W takich sytuacjach ważne jest, abyś dbał o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli czujesz, że nie dajesz już rady, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty, który pomoże Ci znaleźć rozwiązania.
Dzień dobry, bardzo mi przykro że znalazł się Pan w takiej sytuacji i bardzo dziękuję, że zechciał Pan się nią podzielić. Proszę jednak pamiętać, że to że ktoś chodzi na terapię nie oznacza, że zmiany w jego zachowaniu nastąpią szybko i będą takie jakbyśmy chcieli. Terapia jest to proces, do którego potrzeba czasu i chęci zmiany ze strony osoby, która się na nią zdecydowała. Spożywanie alkoholu podczas procesu terapeutycznego nie jest wskazane, gdyż nie pozwala na pełne skonfrontowanie się ze swoimi problemami, emocjami i zdecydowanie nie przyśpiesza procesu zdrowienia. Pan za to może skorzystać nawet z jednorazowej konsultacji psychologicznej, aby szerzej porozmawiać o swoim problemie i uwolnić się od sytuacji, która budzi w Panu cierpienie.
Podzielenie się tu, w tym miejscu swoim trudem i cierpieniem - jest początkiem drogi ku sobie. Pisze Pan, że żona jest w terapii, a jednocześnie dokucza Panu i wyśmiewa Pana, co jest stosowaniem przemocy psychicznej. Podjęcie przez żonę terapii najprawdopodobniej oznacza, że mierzy się ona ze swoimi trudnościami - nie oznacza to jednak, że musi Pan wyrazić zgodę na jej bolesne dla Pana zachowanie.
Terapeutycznym dla żony i również dla Pana może być postawienie przez Pana granic - określenie jasno i wyraźnie tego, na co Pan nie wyraża zgody w Waszym kontakcie i pilnowanie tego, by żona uznała te zasady.
Może pomocnym w tym procesie okaże się dla Pana skorzystanie ze wsparcia terapeutycznego i wspólne pochylenie się z terapeutą nad tym, co kiedy narusza Pana w kontakcie z żoną i jakie można w tym obszarze wprowadzić zmiany. Pozdrawiam serdecznie, życząc pamiętania o sobie w swoich codziennych wyborach.

Eksperci

Anna Bąk

Anna Bąk

Psychoterapeuta, Psycholog

Lublin

Dorota Czok

Dorota Czok

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Joanna Kirejczyk

Joanna Kirejczyk

Psychoterapeuta, Psycholog

Legionowo

Piotr Paczyński

Piotr Paczyński

Psychoterapeuta

Gdynia

Marzena Szymańska

Marzena Szymańska

Psychoterapeuta

Ostrołęka

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 63 pytań dotyczących usługi: alkoholizm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.