Mój mąż upija się w każdy piątek i pije w sobotę od rana, w niedzielę zazwyczaj trzeźwieje. Twierdzi

3 odpowiedzi
Mój mąż upija się w każdy piątek i pije w sobotę od rana, w niedzielę zazwyczaj trzeźwieje. Twierdzi, że nie ma problemu, jednak ja jestem w ciąży i nie wyobrażam sobie takiej przyszłości przy dziecku.. Chciałabym mu pomóc, ale groźby, prośby nie pomagają, nie wiem co mogę zrobić aby mu pomóc..
Bardzo mi przykro, ale też uważam że w tej sytuacji lepiej jest (jeśli tylko ma Pani taką możliwość) - wyprowadzić się, by pokazać mężowi, że nie godzi się Pani na takie jego "odpoczywanie". Jest szansa, że dotrze do niego, że ma problem z alkoholem. Jeśli nie, to im szybciej zaopiekuje się Pani skutecznie sobą i dzieckiem, tym lepiej dla Was.
Może proszę poszukać w pobliżu swego miejsca zamieszkania psychiatry, grupy Al-Anon. Są też grupy Al-anon online, zyska Pani wsparcie od osób w podobnej sytuacji.
Wobec męża - zdrowy dystans i "twarda miłość", on pije - więc to on ponosi konsekwencje.

"Grupy Rodzinne Al-Anon są wspólnotą krewnych i przyjaciół alkoholików. Istnieją one w tym celu, aby rozwiązywać wspólne problemy przez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją. "

Zasada jest taka, jeżeli Pani grozi, stawia ultimatum to
musi Pani być konsekwentna. Jeżem więc Pani grozi "jeżeli będziesz się dalej upijać to się wyprowadzę" i nie spełnia Pani tej groźby to traci ona jakąkolwiek moc. (ta konsekwencja przyda się Pani także przy wychowywaniu dziecka).
Dlatego radzę porozmawiać jeszcze raz z mężem, przedstawić spokojnie swoje życzenia (np. chcę abyś poszedł do poradni, ) i zagrozić czymś co Pani jest w stanie dotrzymać. Pozdrawiam
Dzień dobry. Zazwyczaj tak jest, że bliscy jako pierwsi zauważają problem nadużywania alkoholu. Z tego co Pani pisze maż nie widzi problemu i nie chce iść na konsultację, żeby omówić wątpliwości. Tutaj nie możemy go zmusić. Natomiast Pani może. Proponuję, żeby to Pani udała się do terapeuty. Omówi pani tam waszą sytuację, rozwieje Pani wątpliwości i prawdopodobnie ustalicie co zrobić, żeby polepszyć sytuację. Warto udać się chociaż na pojedyncze sesje. Tutaj uzyska pani jakieś wskazówki ale będą one ogólnikowe, a dobrze by było dopasować możliwości do Pani sytuacji. Pisze Pani, że jest pani w ciąży, a to kwalifikuje Panią do przyjęcia do poradni NFZ poza kolejnością. Najlepiej wyszukać sobie poradnię leczenia uzależnień i współuzależnienia. Proszę pamiętać, że nadal jest możliwość skorzystania z sesji online - może to ułatwić znalezienie odpowiedniej placówki. Trzymam kciuki i pozdrawiam :)