Czy ze złamanymi palcami można iść na saunę?

56 odpowiedzi
Czy z połamanymi palcami (2tygodnie temu) można udać się na saunę(taka nie zbiorowa)? czy sa jakieś przeciwskazania?
Palce są w gipsie czy metalowej szynie ? W obu przypadkach osobiście z sauny bym nie korzystał...

Uważałbym w sytuacji świeżych złamań z obrzękiem i krwiakiem - jeśli te nie występują to nie ma problemu.
Witam.
Polecam wizytę u profesjonalnego fizjoterapeuty.
Więcej szczegółów na stronie rehabilitacjakaminscy.pl
Niestety do momentu zakończenia cgojenia nie jest to wskazane..
Jeżeli palce goją się odpowiednio ( nie ma dużej opuchlizny i nie były to złamania wieloodłamowe ) to wydaję mi się, że sauna nie jest przeciwwskazana ( czy to sucha czy wilgotna). Dla bezpieczeństwa należy trzymać palce tak aby nie dochodziło do zastojów żylnych. ( jeżeli to palce u nogi to nie pozostawiamy nóg spuszczonych a jeżeli to palce u ręki to staramy się trzymać je mniej więcej w pozycji poziomej). Należy jednak pamiętać ze kość nie zrośnięta może akcentować ból ( rozpierający ) podczas korzystania z sauny. W takim wypadku nie należy w niej przebywać i poczekać aż kość się zrośnie.
Witam.Bezpośrednich p.wskazan nie ma.POzdrawiam
Nie zrośnięte złamania są przeciwwskazaniem do korzystania z sauny a po 2 tyg. nie możemy mówić o pełnym zroście. Dodatkowo złamaniu mogło towarzyszyć uszkodzenie tkanek miękkich co również jest przeciwwskazaniem. Najlepiej skonsultować decyzję z lekarzem.
NIedoprecyzowane pytanie bo nie wiem czy złamanie w obrębie ręki czy stopy, ile połamanych palców i w jaki sposób jest to unieruchomione.
Jednak najprościej raczej unikałbym sauny w ciągu pierwszych 5-6 tygodni ponieważ może dojść do zaburzeń wegetatywnych (np. algodystrofia) czy zakrzepicy. Póżniej w zależności od procesu gojenia tkanek można zastanowić się, w którym momencie wejść z taką formą odnowy biologicznej.
jezeli nie ma obrzeku ,to tak
Jeśli utrzymuje się stan zapalny to nie. Jeśli nie ma pełnego zrostu - to ocenia RTG - to należy jeszcze poczekać.
A dla czego nie?? Jak szaleć to szaleć... :-)
w przypadku malego złamania bez gipsu, można sprobowac
Nie widzę ku temu przeciwwskazań.
Witam. Złamania są przeciwwskazaniem.
Witam,
Jeśli w obrębie dłoni jest obrzęk to wstrzymałbym się z sauną. Do tego kwestia opatrunku - musi być utrzymywany w możliwie najczystszych warunkach. Osobiście poczekałbym do zdjęcia opatrunku (nawet jeśli zastosowano łuskę).
Pozdrawiam
Witam
w stanach ostrych a do takich zaliczamy zlamanie nie wolno chodzić do sauny. Po kontrolnym rtg potwierdzającym zrost można pojść do sauny
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz
Jeśli nie ma żadnych komplikacji po złamaniu (obrzęk, silny ból, brak zrostu itp. ) to można.
Stany pourazowe są przeciwskazaniem do korzystania z sauny. Osobiście bez zrostu kostnego który uzyska Pan/Pani po 6 do 8 tyg.nie zalecam.

Pozdrawiam
połamane palce to stan zapalny, więc omijamy przegrzewania tych miejsc.
ale jestem fizjoterapeutką dziecięcą, zajmuje się noworodkami, więc polecam konsultację z odpowiednim specjalistą
Witam,
Dość mało precyzyjne pytanie - brak szczegółów jakie to złamanie, której kończyny, czy z unieruchomieniem czy bez, czy występuje jeszcze obrzęk...
Jeżeli nie ma obrzęku to można iść.
Dzień dobry,

Nie zalecam sauny w tak wczesnej fazie po złamaniu, sugeruję zaczekać przynajmniej 4 tygodnie. Po złamaniu zaleca się stosowanie zimna (krioterapii) którego celem jest zmniejszenie obrzęków i krwiaków, zastosowanie ciepła mogłoby przynieść odwrotny skutek.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek
Witam, złamane palce wiążą się ze stanem zapalnym, który jest jednym z przeciwwskazań do pójścia na saunę. Może to zaburzyć fizjologiczny czas gojenia się tkanki. Pozdrawiam,
DB
Lepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym... nie wiem jakiego typu jest złamanie - czy zostały uszkodzone tkanki miękkie (bez środków przeciwzakrzepowych jest pewne ryzyko). Ogólnie 2 tygodnie po złamaniu nie powinno się nic dziać ale to zależy od rozległości złamań. (może wystąpić zwiększony obrzęk oraz stan zapalny).
Witam, myślę że sam gips jest przeciwwskazaniem gdyż może stracić swą sztywność.
Dzień Dobry
Przede wszystkim ważne jest to jakiego typu uległo złamanie palców (proste, powikłane, wieloodłamowe). Czy są teraz palce unieruchomione? czy mają obrzęk ? Na pewno podstawowym przeciwwskazaniami są choroby serca czy tez przeziębienie. Jeśli to możemy wykluczyć należy zwrócić uwagę czy nadal utrzymuje się obrzęk w obrębie złamania i czy występuje reumatoidalne zapalenie stawów. Jeżeli możemy te wszystkie przeciwwskazania wykluczyć, możemy wprowadzić stopniowe stosowanie sauny zaczynając podczas pierwszej sesji czasu rzędu 6-8 minut. Warto zwrócić uwagę, że zakłada się korzystanie z sauny 1 miesiąc po operacji lub zabiegu. Natomiast rozpatrywałbym to indywidualnie od stanu zdrowia i wyżej wymienionych przeciwwskazań.
Pozdrawiam serdecznie Mateusz Popielarski
Jeżeli ręka jest unieruchomiona i zagipsowana lepiej odpuścić saunę do czasu ściągnięcia gipsu, aby niepotrzebnie nie przegrzewać ręki/nogi.
Nie ma przeciwskazań
Można iść na saunę.
Podczas pobytu na saunie może zwiększyć się lub pojawić obrzęk w złamanych palcach ponieważ ciepło silnie rozszerza naczynia krwionośne.
Dzien dobry,

odradzałbym wycieczkę do sauny ze świeżym złamaniem. To może spowodować zwiekszenie stanu zapalnego.

pozdrawiam Serdecznie
Tak. Jesli kosci zrastaja sie prawidlowo to bez problemu z sauny mozna skorzystac. Przyniesie to rowniez duzo relaksu dla miesni i wiezadel otaczajcych sasiednie stawy i poprawi ukrwienie.
Podstawowy okres gojenia się tkanek twardych trwa między 8-12 tygodniu wstrzymał bym się co najmniej do 6 tygodniu ze względów technicznych śliskie podłoże.
Jeśli złamaniu towarzyszy stan zapalny okolicznych tkanek to lepiej stosować krioterapię, a z sauną odpuścić.
Jeżeli jest stan zapalny lub obrzęk w miejscu w obrębie stopy/ręki będzie to przeciwwskazanie.
Dzień dobry.
Złamanie wywołuje miejscowy stan zapalny, można sie spodziewać że wysoka temperatura nasili ten stan. Przy czym poprawa krążenia pozytywnie wpłynie na odrzywienie uszkodzonych tkanek. Lepszy efekt dało by zastosowanie zimna (stosowane też między sesjami w saunie). Myśle że wart spspróboć zabiegu przy czym na początku warto podejść do tego z rozwagą i bacznie obserwować reakcje ciała. Nie widze przeciwskazań jednak w przypadku negatywnych reakcji lepiej wstrzymać się z zabiegiem.
Pozdrawiam
Szanowna/y Pani/e,
jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania zabiegów ciepłoleczniczych (w tym sauny) są stany chorobowe w fazie ostrej- ucieplenie skóry, tkliwość miejscowa, świeże siniaki.
W fazie ustabilizowanej (przewlekłej) dozwolone jest stopniowe wprowadzanie ciepła.
Gdy w/w objawy nie występują oraz gdy nie posiada Pan/-i żadnych innych przeciwwskazań do korzystania z sauny nie widzę przeszkód, aby ją wprowadzić.

Powodzenia i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Wszystkie ostre stany zapalne są przeciwwskazaniem do zabiegów cieplnych np. sauny. Może zwiększyć się obrzęk i tym samym ból po takiej sesji w saunie.
Pozdrawiam
Witam,
przyjmuje się, że niezrośnięte złamania (jak również inne stany ostre, zapalne, niezagojone rany itd.) są raczej przeciwskazaniem do korzystania z sauny-2 tygodnie po urazie to jednak zbyt wcześnie na rozpoczęcie takich zabiegów.Warto wstrzymać się jeszcze 2/3 tygodnie, do momentu lepszego zrośnięcia się kości.
Pozdrawiam
Jeśli od złamania minęło 2 tyg to zaleca się ten zabieg by przyspieszyć zrost kostny i proces gojenia się złamania. Stany pourazowe kości, stawów i tkanek miękkich są jak najbardziej wskazaniem dla zabiegu sauny. Natomiast w przypadku świeżych urazów stawów i mięśni, zwłaszcza z obrzękiem, nie wcześniej jak przed upływem co najmniej 48 godzin, dopóki nie ustąpią objawy zaczerwienienia, gorąca i opuchlizny nie zaleca się sauny. Więc śmiało można korzystać z dobrodziejstwa sauny w tym przypadku. Pozdrawiam Artur Kuzera - AK Fizjoterapia
Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań to tak :)
Dobry wieczór,

bardzo ciekawe pytanie, patrząc z perspektywy zalet płynących z przebywania w saunie, również w przypadku złamania taki pobyt może być korzystny. Wydaje mi się, że taka kontuzja, nie jest wyraźnym przeciwwskazaniem, działanie ciepła może nawet przynieść ulgę w przypadku dolegliwości bólowych, ale i poprzez poprawę krążenia przyspieszyć proces gojenia.

Natomiast inną kwestią jest zabezpieczenie kończyny, czyli np. jest ona w gipsie (zakładam, że nie jest, zarówno gips jak i inne usztywnienia na pewno nie powinny podlegać tak wysokim temperaturom).

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Dzień dobry. W tej sytuacji warto zapytać lekarza prowadzącego, czy ma coś przeciw i czy nie utrzymującego się stanu ostrego po złamaniu. Jeżeli wyrazi zgodę, nie ma gorączki, pozostaje kwestia samego saunowania. Do wyboru pozostają tylko sauny suche. Jednak dobrze rozgrzane ciało intensywnie się poci, co wpłynie na higienę opatrunku. Polecał bym sauny infra red. Mają niższą temperaturę, nie powodują tak intensywnego pocenia, można częściej z nich korzystać. W trakcie seansu trzeba zwracać uwagę na stan kończyny pod opatrunkiem. Rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi przez kończynę może spowodować zwiększenie ucisku pod opatrunkiem, na co należy zwracać szczególną uwagę. Mrowienie i wzmagający się ból mogą świadczyć o zbytniej ciasnocie opatrunku. Drugą kwestią jest chłodzenie po seansie. Trzeba zadbać o zabezpieczenie opatrunku, aby można intensywnie schłodzić resztę ciała. Nasilenie się dolegliwości po saunie trzeba dodatkowo skonsultować w zależności od ich charakteru. Pozdrawiam.
Dzień dobry, jeśli są złamane palce i jest założony opatrunek gipsowy, to wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza panującą w saunie może być przeciwwskazaniem do wizyty w saunie. Temperatura może również powodować obrzęk tkanek i wywoływać stan zapalny. Po zakończonym zroście kostnym sauna może być stosowana jako rekonwalescencja po urazie. Pozdrawiam
RACZEJ NIE POWINNO SIĘ KORZYSTAĆ Z SAUNY W TRAKCIE LECZENIA ZLAMANIA ALE O TYM POWINIEN ZADECYDOWAĆ LEKARZ
Witam serdecznie,

Czy złamanie było otwarte? Jakie było to złamanie? Z jakiego powodu? Jak Pan przechodzi proces leczenia złamania (gorączka, stany zapalne, obrzęki itd. ) Bardzo mało danych abym mógł stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań. Proszę pamiętać iż zabiegi fizykalne - sauna przy opisanym problemie to względne przeciwwskazanie do stosowania tego zabiegu. Czy jest Pan w stanie chodzić ? Czy Pan posiada gips, łuskę lub inny stabilizator?
Proszę o więcej informacji lub o wcześniejszą wizytę w gabinecie specjalisty, który wyrazi opinię podczas badania klinicznego.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzika 4a lok. 3

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, po dwóch tygodniach nie powinno już być stanu zapalnego więc myślę, że można, aczkolwiek każdy pacjent jest inny i oczywiście jeśli pogarszałoby to stan palców to radziłbym zaprzestać. Pozdrawiam
Lepiej nie ryzykować, ze względu na możliwość uszkodzenia naczyń w obrębie złamania, a jak wiadomo sauna wpływa na krążenie pobudzająco. Więc jeśli mieliśmy jakieś przerwanie naczyń, możemy nabawić się siniaków.
Witam jeśli nie były to złamania otwarte można spróbować chociaż od razu wole uprzedzić że miejsca które były złamane różnie reagują na zmiany temperatur gorzej co prawda reagują na zimno natomiast Pan/Pani chcę iść do sauny gdzie temperatura jest dość wysoka na plusie więc sugeruje wejść i się przekonać jeśli ręka nie będzie reagowała negatywnie można ze spokojem korzystać z wypoczynku w saunie. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam
Przegrzewanie tkanek nie jest wskazane w takim stanie zdrowia. Jest ryzyko przegrzania okostnej oraz trzeba pamiętać że w okolicy złamania może występować stan zapalny, podczas którego podnoszenie temperatury tkanki jest przeciwskazane.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
na Pana/Pani miejscu nie korzystałabym z sauny dopóki nie dojdzie do zrostu złamania. Po wygojeniu urazu oraz usunięciu unieruchomienia można spokojnie korzystać.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka- Jagodzka
Witam, należy zwrócić uwagę na tkanki miękkie : wysoka temperatura może spowodować obrzęk. Świeże złamania nie są wskazaniem do korzystania z sauny. Na Pani/Pana miejscu wstrzymał bym się do pełnego zrostu kostnego. Pozdrawiam Piotr Luterek
Jeżeli nie ma obrzęku, stanu zapalnego, to na saunę udać się można. Może ona nawet przyśpieszać regenerację.
Takim urazom jak złamania, towarzyszą objawy, które zdecydowanie uniemożliwiają korzystanie z sauny. Ostra reakcja pourazowa w postaci obrzęku, wysięku, podwyższonej miejscowo temperatury,
ewentualnego krwiaka, bólu, jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ciepła.W zależności od charakterystyki urazu pod kątem jego umiejscowienia, zaawansowania i rozległości uszkodzeń, czas po którym można pójść na saunę jest różny. Może wynosić 3 - 4 tygodnie ,lub dłużej. Złamania palców jak wszystkie inne urazy wymagają indywidualnej oceny stanu pacjenta przez lekarza ortopedę. Sam fakt złamania niewiele mówi o możliwościach postępowania leczniczego. Wymagane są szczegółowe informacje. Warto z pewnością wprowadzić leczenie zachowawcze w postaci chłodzenia, a przede wszystkim, jak najszybciej zasięgnąć fachowej opinii.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ciepła (w tym sauny) są wszystkie ostre i podostre zapalenia. Jeśli w ciągu dwóch tygodni od złamania nadal występuje stan zapalny w okolicy złamania (cechy stanu zapalnego: podwyższona temperatura w okolicy urazu, obrzęk, ból, przekrwienie, utrata funkcji) to w tym okresie sauna nie jest wskazana. Z sauną należy się wstrzymać do momentu zniknięcia stanu zapalnego.
Wszystko zależy od stanu złamania i stanu pacjenta. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Proszę o więcej szczegółów. Pozdrawiam !