Mam problem w związku... Jesteśmy razem od kilku miesięcy, jak się okazało dziewczyna okłamywała m

3 odpowiedzi
Mam problem w związku...
Jesteśmy razem od kilku miesięcy, jak się okazało dziewczyna okłamywała mnie od początku.
Najpierw na pytanie czy utrzymuje kontakt z byłym, z którym rozeszła się kilka miesięcy wcześniej twierdziła, że nie (również w podobnym czasie zakończyłem związek lecz w moim przypadku było to definitywne odcięcie się). Przez przypadek natknąłem się na konwersację dziewczyny z byłym, po czym po ciężkiej rozmowie i kłamstwach prosto w oczy w chwili zdemaskowania stwierdziła, że się odcina od niego zupełnie. (Spotykali się późnymi wieczorami bądź w momencie kiedy ja byłem w pracy). Twierdzi, że do niczego między nimi nie doszło podczas spotkań i zakończyła tę relację. Wierzyć w to?
Po około 2 miesiącach od powyższej sytuacji dowiedziałem się, że tęskni za nim z rozmowy z SMS z koleżanką. Konwersację usunęła przed naszą rozmową po odkryciu tego przeze mnie twierdząc, że nie chciała do tego wracać. W portfelu ma jego zdjęcia, w mieszkaniu trzyma pamiątki po nim i wspólne fotografie.
Stałem się podejrzliwy, przestałem jej ufać bo boję się, że kolejny raz doświadczę zdrady emocjonalnej, a bardzo mi na niej zależy i planuję z nią wspólną przyszłość. Oba przypadki przeszedłem bardzo źle.
Dziewczyna twierdzi, że nigdy więcej mnie nie okłamie, że bardzo mnie kocha, jest szczęśliwa, planujemy wspólne zamieszkanie lecz nie zbliżamy się do siebie, nie uprawiamy seksu od jakiegoś czasu.
Mam wrażenie, że nie zakończyła poprzedniej relacji do końca wchodząc w związek ze mną tym bardziej, że mają wspólnych znajomych.

Jak odzyskać zaufanie do partnerki, przestać być podejrzliwym, (nie chcę
jej kontrolować ani snuć domysłów) jak sprawić aby nigdy więcej mnie nie okłamywała i definitywnie odcięła się od tamtej relacji? Dać jej przestrzeń/nalegać na szybsze zamieszkanie razem/poprosić o wyrzucenie rzeczy związanych z byłym/odejść?
Co zrobić w tej sytuacji?
Kluczowe w tej sytuacji jest przeanalizowanie własnych oczekiwań. Zadanie sobie samemu pytań nt. tego czego oczekuje Pan od relacji, przy jednoczesnym uznaniu faktu, że nie ma Pan wpływu na zachowanie i sposób postępowania innych osób. Przecież może Pan zmieniać wyłącznie siebie.
Jeśli jasno wyrazi Pan czego Pan oczekuje i czego absolutnie nie jest Pan w stanie zaakceptować to jest szansa, że druga strona albo to przyjmie i uzna, że warto kontynuować związek z uwzględnieniem Pana oczekiwań. Może się też zdarzyć, że po przemyśleniu uzna, że wybiera inną opcję.
Proszę samemu określić co Pan jest w stanie przyjąć a czego absolutnie nie, konieczna jest konsekwencja, ponieważ brak zaufania może zniszczyć każdy związek. Najważniejsze jednak są nie zapewnienia i deklaracje, ale otwarta i szczera rozmowa o Waszej relacji. Czego w niej brakuje, co jest ok.
Proszę także nie zapomnieć o tym, że inne osoby nie są Pana własnością i mają prawo do własnych wyborów.

W tej sytuacji warto rozważyć wspólną - oczywiście przy akceptacji partnerki - konsultację w gabinecie psychoterapii par. Spotkanie z osobą wspierającą kompetentnie dialog w parze może być pomocne w poszukiwaniu rozwiązania opisywanego problemu.
Dzień dobry, absolutnie nikt nie powinien za Pana podejmować decyzji ani doradzać co zrobić. Możliwe jest jednak wsparcie w procesie decyzji oparte na rozpoznaniu potrzeb, emocji i oczekiwań. Przydatna będzie konsultacja psychoterapeutyczna lub terapia par. Pozdrawiam.