Jak poradzić sobie z nerwicą natręctw, jeżeli dotychczasowe metody leczenia nie pomagają?

8 odpowiedzi
Dzień dobry. Moja córka (25 lat) od 2 lat zmaga się z nerwicą natręctw, której towarzyszą grymasy twarzy, intensywne mruganie i wykrzywianie głowy. Próbowałyśmy złagodzić objawy środkami farmakologicznymi wypisanymi przez lekarza psychiatrę. Obecnie córka ma drugą serię akupunktury i niestety, nie widać zmian. Co można jeszcze zrobić? Gdzie szukać pomocy?
Warto poszukać pomocy u terapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Nie zlikwiduje on objawów, ale może pomóc je minimalizować.
pozdrawiam

Witam, najlepsze efekty przynosi dobrze dobrane leczenia farmakologiczne. Czasem bywa tak, że pierwsze leki nie są tymi które przynoszą znaczną poprawę dlatwgo zachęcam do próby zmiany leczenia i cierpliwości tym bardziej że leki zaczynają działać mniej więcej po 3-4 tygodniach. Przy zaburzenich obsesyjno- kompulsywnych warto pomyśleć o terapii indywidualnej. Praca na przekonaniach kluczowych praca poznawczą jak i zmiana zachowaniem może znacznie poprawić jakość życia oraz zmniejszyć objawy. Życzę wszystkiego dobrego.
Bogusława Maria Błaszczyk
Pisze Pani że córka poza nerwicą natręctw cierpi również z powodu tików (ruchów mimowolnych), które czasem temu zaburzeniu towarzyszą. Rozumiem że podstawowe, zalecane postępowanie prowadzone przez psychiatrę nie złagodziło w widoczny dla Pani sposób objawów dolegliwości córki. Lekarz psychiatra prowadzący córkę, może poza zleceniem farmakoterapii, chcieć wykonać badania dodatkowe lub skonsultować córkę u neurologa. Zalecanym postępowaniem psychologicznym jest psychoterapia, np w nurcie poznawczo-behawioralnym, czy psychodynamicznym. Oczywiście niezależnie wyobranego finalnie podejścia prowadzona zawsze przez certyfikowanego psychoterapeutę. Proszę pamiętać też, że nerwicę natręctw leczy się bardzo powoli, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i wzmocnić leczenie lekami zalecanymi przez psychiatrę dedykowaną temu zaburzeniu psychoterapią.
Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że do tej pory córka łączyła farmakoterapię z akupunkturą. Nie korzystała natomiast z psychoterapii, a ta ma kluczowe znaczenie w osłabianiu dolegliwości nerwicowych. Jeśli psychoterapia odbywa się regularnie (a pacjent jest zaangażowany we współpracę z terapeutą), niejednokrotnie przynosi dobre rezultaty. Kuracje medyczne - leki, akupunktura itp. - oddziałują na ciało. Nie dotykają natomiast psychologicznych źródeł problemów nerwicowych. Najogólniej rzecz ujmując, medycyna jest ukierunkowana tylko na objaw (np. tiki, grymasy twarzy). Psychoterapia pozwala natomiast wniknąć głębiej - w wewnętrzną naturę objawów: odkryć, skąd się biorą, zrozumieć, jakie procesy (emocjonalne, poznawcze i in.) je podtrzymują, a wreszcie - ustalić, co pacjent może zrobić ze swoimi myślami, uczuciami i zachowaniami, by zredukować nieprzyjemne symptomy. Podsumowując - zalecałabym córce wizytę u certyfikowanego psychoterapeuty, w trakcie której będzie mogła opowiedzieć o swoich dolegliwościach, zapytać o możliwość podjęcia terapii, dowiedzieć się więcej nt. natury nerwicy natręctw, rokowań itp. Leki, choć czasem bywają niezbędne, nie zawsze są w stanie pomóc w wypadku schorzeń natury psychologicznej czy psychosomatycznej. Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Hulewska
Witam, córka może skorzystać z terapii indywidualnej lub grupowej - grupowa odbywa się np w Poznaniu w Poradni Zdrowia Psychicznego na ul. 28 Czerwca 1956r nr149. Na pewno warto skorzystać z jakiejś formy terapii , pytanie tylko jaką wolałaby Pani córka.
Witam. Środki farmakologiczne łagodzą objawy, jednak nie usuwają przyczyny. Zalecam rozpoczęcie psychoterapii. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
Proponuję, aby córka spróbowała podjąć psychoterapię. Pozwoli ona zrozumieć mechanizmy podtrzymujące objawy nerwicy. Farmakoterapia stanowi często skuteczny dodatek do oddziaływań psychologicznych. Zatem w połączeniu obie metody mogą skutecznie się uzupełniać.
Pozdrawiam
Witam, takie rzeczy leczy się psychoterapeutycznie, a nie akupunkturą czy farmakologicznie.
Córka mogła by się zapisać do mnie na wizytę ponieważ specjalizuję się w nerwicach.
Jednak powinna to zrobić samodzielnie, bez niczyjej pomocy. O ile dobrze zrozumiałem córka ma 25 lat ? Nie przyjmuję nikogo, kto nie poddaje się leczeniu dobrowolnie.