Adres

ul. Karkonoska 10/ pokój 307, Krzyki, Wrocław
Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego (mapa)

Najbliższy termin:

Pokaż kalendarz
Przyjmuję: dorosłych
Gotówka
71 773.....

Psychoterapia indywidualna (od 150 zł)

Interwencja kryzysowa (od 150 zł)

Zwykła wizyta (od 150 zł)

Moje doświadczenie

O mnie

Jestem doktorem psychologii, certyfikowanym psychoterapeutą, trenerem, autorką i współautorką książek o tematyce psychologicznej, m.in. poradnika: "As...

Zobacz pełen opis

Leczone choroby

 • wypalenie zawodowe
 • zaburzenia osobowości
 • ból emocjonalny
Pokaż wszystkie leczone choroby

Edukacja

 • Uniwrsytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu - psychologia (magisterium i doktorat)


Znajomość języków

Angielski

Opinie od pacjentów

5

Ogólna ocena
21 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
M
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Byłam tylko na jednej wizycie, ale od razu złapałam nić porozumienia. Miła sympatyczna i cierpliwa. Serdecznie polecam.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam!


C
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego interwencja kryzysowa

Pani Ola, mimo imponującego dorobku zawodowego, nie ma podejścia "akademickiego", tylko jak najbardziej ludzkie. Potrafi zbilansować zrozumienie sytuacji z mobilizacją do działania. Po jednorazowych "interwencjach kryzysowych" zdecydowałem się na regularne wizyty, bo czuję że jeszcze dużo pozytywnych rzeczy można wypracować. No i przytulny gabinet w budynku Radia i Telewizji zdecydowanie sprzyja. :)

dr Aleksandra Hulewska

Dziękuję! Bardzo się cieszę, że okazałam się pomocna. Widząc Pańską motywację i zaangażowanie też mam wiele nadziei odnośnie do tego, czego może Pan dokonać pracując nad sobą. A ja będę bilansować zrozumienie i mobilizację, bo - jak czytam - to działa :) Pozdrawiam serdecznie!


I
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Wszystko co tutaj przeczytałem we wcześniejszych opiniach totalnie się potwierdziło. Pani doktor odznacza się wielkim zrozumieniem, jest mądra, ma potężną wiedzę i doświadczenie, no i talent. Do tego wszystkiego traktuje człowieka jak człowieka, a nie przedmiot. Nie chodzi jej o odbębnienie czasu wizyty, naprawdę chce zrozumieć w czym problem i pomóc. Po wyjściu z gabinetu czułem się o niebo lepiej. Dostałem wędkę, dzięki której więcej rozumiem i mogę skuteczniej radzić sobie z moimi problemami, a to o wiele więcej niż sama ryba. Pani doktor - dziękuje, dziękuję i jeszcze raz dziękuję.

dr Aleksandra Hulewska

Ja także bardzo dziękuję. Ok kiedy pamiętam, chciałam dawać ludziom wędki, a nie ryby :) Pozdrawiam serdecznie!


E
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego psychoterapia indywidualna

Pani doktor Hulewska to niesamowicie ciepła i przyjacielska osoba znająca się na swojej pracy. Potwierdzam zdanie innych, że pomaga się odblokować i opowiedzieć o swoich problemach. Już po przekroczeniu progu jej gabinetu kiedy się witałyśmy, zeszło ze mnie całe napięcie i niepokój. Pomogły mi jej uśmiech i serdeczny uścisk dłoni. Też potwierdzam że u Pani Doktor uczuwa się jej wieloletnie doświadczenie w zawodzie, pewność, spokój i zamiłowanie do swojej pracy. Słucha, odpowiada na każde pytanie, wszystko dokładnie wyjaśnia. Zaskakujące, że po tak krótkim czasie wiele razy dotknęła sedna moich problemów bez niepotrzebnego błądzenia. Po wizycie odzyskałam nadzieję... Naprawdę warto było zwrócić się do Pani Doktor po pomoc. Dzisiaj żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej. Nie warto zwlekać.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam!


A
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego psychoterapia indywidualna

Pani Ola to najlepszy psychoterapeuta i psycholog, jakiego spotkałam w życiu! Chodzę do niej na psychoterapię od jakiegoś czasu i czuję, jak schodzi ze mnie wszystko, co męczyło mnie tak bardzo od wielu lat. Pani Ola pomaga mi zrozumieć, co się ze mną dzieje, nareszcie przestaję krążyć po omacku w niezrozumiałym świecie mojej psychiki. Jest wpierająca, rozumiejąca, inteligentna, wrażliwa. Jej wiedza i doświadczenie wyczuwa się od razu. To nie jest początkujący terapeuta w trakcie szkolenia albo krótko po szkoleniu. Byłam wcześniej u takich osób i to była strata czasu i pieniędzy, ponieważ szukali przez długi czas tego, co pani Ola odkryła już na pierwszych spotkaniach ze mną. Je4stem szczęśliwa, że udało mi się dostać do tak znakomitego specjalisty, którym jest pani Ola. Ze swojej strony rekomenduję ją i polecam bardzo!

dr Aleksandra Hulewska

Serdecznie dziękuję za te pozytywne słowa. Bardzo się cieszę, że nasza współpraca zaczyna przynosić pierwsze pozytywne rezultaty. Pozdrawiam serdecznie i... do zobaczenia na sesji :)


P
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Pani Aleksandra jest otwartą osobą i od samego początku tworzy przyjemną, bez dystansu atmosferę. Słucha z uwagą i potrafi swoimi wypowiedziami i pytaniami doprowadzić do refleksji, które znacznie pomagają w rozwiązaniu problemu. Pani Aleksandra jest fachowcem w pełnym tego słowa znaczeniu. Bardzo polecam tego specjalistę.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję, cieszę się, że okazałam się pomocna. Pozdrawiam serdecznie!


K
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego poszukiwanie psychoterapeuty

W końcu trafiłem na mądrą psycholog z powołania, która na dodatek jest normalnym, fajnym i ciepłym człowiekiem. Chciałem już wcześniej zapisać się do pani Oli, ale wtedy nie miała wolnych terminów, a mi się bardzo śpieszyło, więc pomyślałem, że nie będę czekać, tylko poszukam kogoś innego, kto mnie przyjmie od razu. Po kilku wizytach u innych psychologów w wypasionych gabinetach - nic, zupełnie do mnie nie dotarli, chociaż używali podręcznikowych regułek, robili poważne miny i na siłę wykazywali, jak dużo wiedzą i że trafiłem do najlepszych specjalistów pod słońcem. Ale jak to się mówi „król był nagi”, więc jak tylko zobaczyłem, że u pani Oli pojawił się na Znanym-Lekarzu nowy wolny termin, który mi pasował natychmiast się zapisałem i wtedy poczułem ogromną różnicę. Pani Ola jako pierwsza potrafiła stworzyć klimat takiego nieskrępowania, w którym odważyłem się pierwszy raz w życiu opowiedzieć o tym, co mnie najbardziej dręczy i ani przez chwilę nie czułem się oceniany, krytykowany. pouczany itp. Już samo to spowodowało, że zdecydowałem się, że właśnie tutaj zacznę terapię, ale to nie wszystko, bo potem usłyszałem od pani Oli wiele bardzo trafnych spostrzeżeń o mnie i moich problemach, jakby znała mnie od wielu lat, a przecież rozmawialiśmy pierwszy raz w życiu. Dosłownie przejrzała mnie na wylot. Fajne było to, że niczego niemożliwego mi nie obiecywała poza tym, że się zaangażuje i zrobi wszystko co w jej mocy, żebym mógł rozwiązać swoje problemy. Z drugiej strony powiedziała mi, że efekty zależą też od tego, czy ja się zaangażuję w pracę nad sobą, bo psychoterapia jest współpracą. Ponieważ sam wykonuję zawód, w którym sukces zależy od współpracy między ludźmi, więc to do mnie trafiło. Wiem, że nauczyciel może stawać na rzęsach, a jak się uczeń nie przyłoży to nic z tego nie będzie. Bardzo się cieszę, że wreszcie udało mi się znaleźć dla siebie odpowiedniego psychologa. Jestem bardzo dobrej myśli i teraz już wiem, że warto zaczekać dłużej i wydać więcej, bo pani Ola to naprawdę wyjątkowy specjalista.

dr Aleksandra Hulewska

Panie Krzysztofie, dziękuję za tyle pozytywnych słów na mój temat. Widząc, jak silnie jest Pan zmotywowany do pracy nad sobą, mam w sobie wiele nadziei na przyszłość. I ciekawości co do naszej wspólnej "psychoterapeutycznej podróży" Pozdrawiam serdecznie, do zobaczenia! :)


N
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Idac do psychologa nie bylam do konca przekonana. Bylam bardzo zaskoczona ze juz po pierwszych minutach czulam ze te wizyty mi pomogą. Bardzo się cieszę że trafiłam właśnie tu. Moje oczekiwania jak najbardziej zostały spełnione. Tu tylko godzina ale śmiało moge powiedzieć ze to aż godzina. Bardzo, bardzo polecam. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie lepszego psychologa.

dr Aleksandra Hulewska

Pani Natalio, jestem wzruszona - dziękuję!


K
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Pani Psycholog okazała się bardzo mądrą, wrażliwą i empatyczną osobą. Pomogła mi opanować stres i opowiedzieć o dręczących mnie problemach. Przy nikim innym wczesniej nie czułem się tak bezpiecznie, że mogłem się otworzyć i powiedzieć, co mnie najbardziej męczy i z czym mam problem. Pani Psycholog zrozumiała mnie bardzo dobrze i przystępnie wyjaśniła, co najprawdopodobniej mi dolega i jakie są możliwości poradzenia sobie z moimi problemami. Po spotkaniu z Panią Doktor żałuję, że tak długo zwlekałem z umówienieniem się do Niej na wizytę. Pani Doktor naprawdę potrafi podnieść człowieka na duchu. Szczerze polecam wizytę u Niej.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo się cieszę, że się Pan odważył. To pierwszy, ważny krok na drodze do zmiany. Powodzenia, pozdrawiam serdecznie!


T
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Bardzo podobało mi się podejście Pani psycholog, mimo jednej wizyty sporo z niej wyniosłem i zrozumiałem pewne rzeczy lepiej. Jednak w moim wypadku potrzeba długiej psychoterapii więc jedna wizyta nic tak naprawdę znaczącego nie wnosi, proszę się więc tym aż tak nie sugerować. Mimo to gorąco polecam i myślę, ze warto.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję za pozytywną opinię. Cieszę się, że nawet jednorazowa konsultacja u mnie okazała się przydatna. Mocno trzymam kciuki za Pańską terapię w rodzinnej miejscowości - jestem pewna, że warto ją podjąć. Powodzenia, pozdrawiam serdecznie!


Usługi i ceny

Psychoterapia indywidualna

od 150 zł

ul. Karkonoska 10/ pokój 307, Wrocław

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

od 150 zł

Interwencja kryzysowa

od 150 zł

ul. Karkonoska 10/ pokój 307, Wrocław

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

od 150 zł

Zwykła wizyta

od 150 zł

ul. Karkonoska 10/ pokój 307, Wrocław

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

od 150 zł

Opinie od pacjentów

5

Ogólna ocena
21 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
M
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Byłam tylko na jednej wizycie, ale od razu złapałam nić porozumienia. Miła sympatyczna i cierpliwa. Serdecznie polecam.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam!


C
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego interwencja kryzysowa

Pani Ola, mimo imponującego dorobku zawodowego, nie ma podejścia "akademickiego", tylko jak najbardziej ludzkie. Potrafi zbilansować zrozumienie sytuacji z mobilizacją do działania. Po jednorazowych "interwencjach kryzysowych" zdecydowałem się na regularne wizyty, bo czuję że jeszcze dużo pozytywnych rzeczy można wypracować. No i przytulny gabinet w budynku Radia i Telewizji zdecydowanie sprzyja. :)

dr Aleksandra Hulewska

Dziękuję! Bardzo się cieszę, że okazałam się pomocna. Widząc Pańską motywację i zaangażowanie też mam wiele nadziei odnośnie do tego, czego może Pan dokonać pracując nad sobą. A ja będę bilansować zrozumienie i mobilizację, bo - jak czytam - to działa :) Pozdrawiam serdecznie!


I
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Wszystko co tutaj przeczytałem we wcześniejszych opiniach totalnie się potwierdziło. Pani doktor odznacza się wielkim zrozumieniem, jest mądra, ma potężną wiedzę i doświadczenie, no i talent. Do tego wszystkiego traktuje człowieka jak człowieka, a nie przedmiot. Nie chodzi jej o odbębnienie czasu wizyty, naprawdę chce zrozumieć w czym problem i pomóc. Po wyjściu z gabinetu czułem się o niebo lepiej. Dostałem wędkę, dzięki której więcej rozumiem i mogę skuteczniej radzić sobie z moimi problemami, a to o wiele więcej niż sama ryba. Pani doktor - dziękuje, dziękuję i jeszcze raz dziękuję.

dr Aleksandra Hulewska

Ja także bardzo dziękuję. Ok kiedy pamiętam, chciałam dawać ludziom wędki, a nie ryby :) Pozdrawiam serdecznie!


E
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego psychoterapia indywidualna

Pani doktor Hulewska to niesamowicie ciepła i przyjacielska osoba znająca się na swojej pracy. Potwierdzam zdanie innych, że pomaga się odblokować i opowiedzieć o swoich problemach. Już po przekroczeniu progu jej gabinetu kiedy się witałyśmy, zeszło ze mnie całe napięcie i niepokój. Pomogły mi jej uśmiech i serdeczny uścisk dłoni. Też potwierdzam że u Pani Doktor uczuwa się jej wieloletnie doświadczenie w zawodzie, pewność, spokój i zamiłowanie do swojej pracy. Słucha, odpowiada na każde pytanie, wszystko dokładnie wyjaśnia. Zaskakujące, że po tak krótkim czasie wiele razy dotknęła sedna moich problemów bez niepotrzebnego błądzenia. Po wizycie odzyskałam nadzieję... Naprawdę warto było zwrócić się do Pani Doktor po pomoc. Dzisiaj żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej. Nie warto zwlekać.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam!


A
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego psychoterapia indywidualna

Pani Ola to najlepszy psychoterapeuta i psycholog, jakiego spotkałam w życiu! Chodzę do niej na psychoterapię od jakiegoś czasu i czuję, jak schodzi ze mnie wszystko, co męczyło mnie tak bardzo od wielu lat. Pani Ola pomaga mi zrozumieć, co się ze mną dzieje, nareszcie przestaję krążyć po omacku w niezrozumiałym świecie mojej psychiki. Jest wpierająca, rozumiejąca, inteligentna, wrażliwa. Jej wiedza i doświadczenie wyczuwa się od razu. To nie jest początkujący terapeuta w trakcie szkolenia albo krótko po szkoleniu. Byłam wcześniej u takich osób i to była strata czasu i pieniędzy, ponieważ szukali przez długi czas tego, co pani Ola odkryła już na pierwszych spotkaniach ze mną. Je4stem szczęśliwa, że udało mi się dostać do tak znakomitego specjalisty, którym jest pani Ola. Ze swojej strony rekomenduję ją i polecam bardzo!

dr Aleksandra Hulewska

Serdecznie dziękuję za te pozytywne słowa. Bardzo się cieszę, że nasza współpraca zaczyna przynosić pierwsze pozytywne rezultaty. Pozdrawiam serdecznie i... do zobaczenia na sesji :)


P
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Pani Aleksandra jest otwartą osobą i od samego początku tworzy przyjemną, bez dystansu atmosferę. Słucha z uwagą i potrafi swoimi wypowiedziami i pytaniami doprowadzić do refleksji, które znacznie pomagają w rozwiązaniu problemu. Pani Aleksandra jest fachowcem w pełnym tego słowa znaczeniu. Bardzo polecam tego specjalistę.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję, cieszę się, że okazałam się pomocna. Pozdrawiam serdecznie!


K
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl Lokalizacja: Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego poszukiwanie psychoterapeuty

W końcu trafiłem na mądrą psycholog z powołania, która na dodatek jest normalnym, fajnym i ciepłym człowiekiem. Chciałem już wcześniej zapisać się do pani Oli, ale wtedy nie miała wolnych terminów, a mi się bardzo śpieszyło, więc pomyślałem, że nie będę czekać, tylko poszukam kogoś innego, kto mnie przyjmie od razu. Po kilku wizytach u innych psychologów w wypasionych gabinetach - nic, zupełnie do mnie nie dotarli, chociaż używali podręcznikowych regułek, robili poważne miny i na siłę wykazywali, jak dużo wiedzą i że trafiłem do najlepszych specjalistów pod słońcem. Ale jak to się mówi „król był nagi”, więc jak tylko zobaczyłem, że u pani Oli pojawił się na Znanym-Lekarzu nowy wolny termin, który mi pasował natychmiast się zapisałem i wtedy poczułem ogromną różnicę. Pani Ola jako pierwsza potrafiła stworzyć klimat takiego nieskrępowania, w którym odważyłem się pierwszy raz w życiu opowiedzieć o tym, co mnie najbardziej dręczy i ani przez chwilę nie czułem się oceniany, krytykowany. pouczany itp. Już samo to spowodowało, że zdecydowałem się, że właśnie tutaj zacznę terapię, ale to nie wszystko, bo potem usłyszałem od pani Oli wiele bardzo trafnych spostrzeżeń o mnie i moich problemach, jakby znała mnie od wielu lat, a przecież rozmawialiśmy pierwszy raz w życiu. Dosłownie przejrzała mnie na wylot. Fajne było to, że niczego niemożliwego mi nie obiecywała poza tym, że się zaangażuje i zrobi wszystko co w jej mocy, żebym mógł rozwiązać swoje problemy. Z drugiej strony powiedziała mi, że efekty zależą też od tego, czy ja się zaangażuję w pracę nad sobą, bo psychoterapia jest współpracą. Ponieważ sam wykonuję zawód, w którym sukces zależy od współpracy między ludźmi, więc to do mnie trafiło. Wiem, że nauczyciel może stawać na rzęsach, a jak się uczeń nie przyłoży to nic z tego nie będzie. Bardzo się cieszę, że wreszcie udało mi się znaleźć dla siebie odpowiedniego psychologa. Jestem bardzo dobrej myśli i teraz już wiem, że warto zaczekać dłużej i wydać więcej, bo pani Ola to naprawdę wyjątkowy specjalista.

dr Aleksandra Hulewska

Panie Krzysztofie, dziękuję za tyle pozytywnych słów na mój temat. Widząc, jak silnie jest Pan zmotywowany do pracy nad sobą, mam w sobie wiele nadziei na przyszłość. I ciekawości co do naszej wspólnej "psychoterapeutycznej podróży" Pozdrawiam serdecznie, do zobaczenia! :)


N
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Idac do psychologa nie bylam do konca przekonana. Bylam bardzo zaskoczona ze juz po pierwszych minutach czulam ze te wizyty mi pomogą. Bardzo się cieszę że trafiłam właśnie tu. Moje oczekiwania jak najbardziej zostały spełnione. Tu tylko godzina ale śmiało moge powiedzieć ze to aż godzina. Bardzo, bardzo polecam. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie lepszego psychologa.

dr Aleksandra Hulewska

Pani Natalio, jestem wzruszona - dziękuję!


K
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Pani Psycholog okazała się bardzo mądrą, wrażliwą i empatyczną osobą. Pomogła mi opanować stres i opowiedzieć o dręczących mnie problemach. Przy nikim innym wczesniej nie czułem się tak bezpiecznie, że mogłem się otworzyć i powiedzieć, co mnie najbardziej męczy i z czym mam problem. Pani Psycholog zrozumiała mnie bardzo dobrze i przystępnie wyjaśniła, co najprawdopodobniej mi dolega i jakie są możliwości poradzenia sobie z moimi problemami. Po spotkaniu z Panią Doktor żałuję, że tak długo zwlekałem z umówienieniem się do Niej na wizytę. Pani Doktor naprawdę potrafi podnieść człowieka na duchu. Szczerze polecam wizytę u Niej.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo się cieszę, że się Pan odważył. To pierwszy, ważny krok na drodze do zmiany. Powodzenia, pozdrawiam serdecznie!


T
Użytkownik zweryfikowany
Wizyta umówiona przez ZnanyLekarz.pl

Bardzo podobało mi się podejście Pani psycholog, mimo jednej wizyty sporo z niej wyniosłem i zrozumiałem pewne rzeczy lepiej. Jednak w moim wypadku potrzeba długiej psychoterapii więc jedna wizyta nic tak naprawdę znaczącego nie wnosi, proszę się więc tym aż tak nie sugerować. Mimo to gorąco polecam i myślę, ze warto.

dr Aleksandra Hulewska

Bardzo dziękuję za pozytywną opinię. Cieszę się, że nawet jednorazowa konsultacja u mnie okazała się przydatna. Mocno trzymam kciuki za Pańską terapię w rodzinnej miejscowości - jestem pewna, że warto ją podjąć. Powodzenia, pozdrawiam serdecznie!


Wystąpił błąd, spróbuj jeszcze raz

Odpowiedzi na pytania

87 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl


 • Mam od jakiegoś czasu problem z dziewczyną. Ja chciałbym spędzać każdą chwilę z nią, a Ona jest tym chyba przytłoczona.
  Dochodzi do takich sytuacji, że ma mnie dość więc wsiada w auto i jedzie ze znajomymi nad morze, albo cały tydzień nocuje u znajomych. Za każdym razem ją proszę, żeby wróciła, boje się, że którego razu mnie zdradzi i tak to się napędza.
  Ja jej mówie, że potrzebuje jej bliskości, żeby była obok i to dlatego, a ona uważa, że chce ją kontrolować i ograniczać życie wkurza się i gdzieś jedzie, co napędza błędne koło, i ja ją znów proszę o powrót itd.
  Powiedziała, że jej znajomy miał taki problem jak ja i terapia mu pomogła..
  Tylko pytanie czy to tylko we mnie jest problem, czy to normalne wstać z łóżka i kazać się wieźć na pociąg nad morze bo ona chce jechać (bez żadnego uprzedzenia wcześciej, bez propozycji jechania razem nic).

  Dzień dobry,

  rzeczywiście wydaje się, że wpadliście Państwo w błędne koło: im bardziej Pan próbuje zbliżyć się do swojej dziewczyny i przytrzymać ją przy sobie, tym ona mocniej się dystansuje. Nie ma tego w Pańskim liście, więc mogę tylko przypuszczać, że problem narastał stopniowo. Być może na początku Pańska potrzeba bliskości była postrzegana przez partnerkę pozytywnie - jako wyraz zainteresowania, adoracji i naturalnej chęci spędzania czasu z osobą, w której jesteśmy zakochani. Przypuszczam również, że z czasem Pańska dziewczyna zatęskniła za równowagą pomiędzy byciem w Państwa wspólnym świecie a byciem w świecie własnych spraw (studiów/pracy, swoich znajomych i przyjaciół, hobby itp.).

  Z badań (np. Jürga Willi'ego) wynika, że największą satysfakcję ze związku czerpią te pary, które potrafią znaleźć równowagę między tymi dwoma światami (wspólnym i odrębnym). Zastanawiam się - czy Pan posiada własny świat? Czy ma Pan pasje, zainteresowania, relacje społeczne, z których czerpie Pan radość? Czy też być może jest tak, że zawęził Pan swoje życie wyłącznie do związku? Pańskie słowa zdają się sugerować, że mamy do czynienia z tą drugą ewentualnością ("ja chciałbym spędzać z nią każdą chwilę"). Potwierdzałoby to także reakcje Pana dziewczyny, która mówi, że czuje się kontrolowana, że złości ją Pańskie zachowanie itd.

  W tej sytuacji zalecałabym Panu podjęcie psychoterapii indywidualnej, w której będzie Pan mógł lepiej rozpoznać powody, dla których tak kurczowo trzyma się Pan drugiej osoby, a także zrozumieć, jakie jest podłoże Pańskiej zazdrości i lęku przed zranieniem/zdradzeniem. Terapeuta pomoże Panu również znaleźć inne niż dotychczas sposoby funkcjonowania w związku - cieszące i rozwijające każdą ze stron. Wreszcie - w trakcie terapii będzie Pan mógł odkryć świat własnych marzeń, pragnień i zainteresowań, dzięki któremu nie będzie już Pan zdany wyłącznie na drugą osobę. Zbuduje Pan wspomnianą przeze mnie równowagę pomiędzy "my" i "ja" - tak potrzebną dla obopólnej satysfakcji.

  Inną kwestią są reakcje Pańskiej dziewczyny w opisywanej przez Pana sytuacji. Wdaje się, że partnerka wybrała dość skrajne formy radzenia sobie z zaistniałą sytuacją (nagłe wypady nad morze, noclegi u znajomych i zapewne wiele innych sytuacji, w których Pana "porzuca"). I tu podzielam zdanie moich koleżanek, które wypowiedziały się wyżej - konsultacja u terapeuty par może być w tym wypadku dobrym pomysłem. Tam nauczycie się Państwo konstruktywnie rozmawiać o problemach i wspólnie szukać takich sposobów ich rozwiązywania, które będą dobre dla każdego z Was.

  Mimo to wydaje mi się, że byłoby dobrze, gdyby zaczął Pan od terapii indywidualnej, gdyż wiele trudności, które Pan opisuje, zdaje się mieć źródło w Pańskich wzorcach odczuwania, myślenia i działania. To musiałby jednak ostatecznie zweryfikować doświadczony psychoterapeuta w trakcie bezpośredniej rozmowy, do której Pana zachęcam.

  Powodzenia, pozdrawiam serdecznie,
  Aleksandra Hulewska

  dr Aleksandra Hulewska

 • Rozstanie z partnerka po 3 latach mieszkania razem. W domu dziecko partnerki 5 letnie. Powodem rozstania byl.moj brak pracy. Partnerka uznałam ze musze sie wyprowadzić i wziąć za siebie odpowiedzialność. Prosiła tez o miesiąc bez kontaktu. Moje wcześniejsze pytania wdotyczyly właśnie tego. Prace juz mam. U psychologa również bylem juz 3 razy. Każdy nakazywal mi cierpliwość i nie odzywanie sie do niej. Niestety nie uszanowałem tego i kontakt byl. Ostatni w czwartek. Napisalem do niej długiego meila o tym ze mam prace, ze wszytsko zrozumiałem, ze prosze ja o szanse, ze nie chce sie wprowadzać a chce sie z nia spotykać, ze jej we wszystkim pomogę itp. Oto jej odpowiedz - "Milo ze to piszesz ale nie mam na to ochoty.
  Naprawde cieszę sie z tego ze mam spokoj, a stresow dostarcza mi praca. Naprawde ciesze sie ze sie wziales za siebie ale 2 tyg nic nie zmieniły. Nie chce sie spotykac, chce odpoczac. Skup sie na sobie. A propozycje od Ciebie po przycisnieciu do sciany po prostu nie wydaja mi sie takie jakie chcialabym je widziec.
  Przykro mi ale tak czuje.
  Nie jestesmy razem, i chce zeby tak zostało. Nie bede Ci dawac zludnej nadzieji bo w tym momencie czuje sie duzo lepiej bez ciągłego naciskania i problemów.
  Przykro mi." Nie wiem do końca jak mam to interpretować. Po tym mailu rozmawialiśmy przez tel. Powiedziała to samo ale dodała ze mnie kocha ale nie chce mi dawać żadnej nadziei ponieważ ma teraz nerwowy okres w pracy. Zadzwoniłem tez do jej siostry ktora powiedziała mi ze sa zdziwieni ze tak sie stało ponieważ widzieli w Nas udany zwiazke. Podkreśliła ze musze partnerkę zrozumiem bo nie czula sie przy mnie bezpiecznie. Powiedziała ze nie ma.ona tez.nikogo nowego i ze praca sprawia jej obecnie bardzo duzo problemów. O dziwo siostra wiedziała gdzie pracuje wiec musiały o mnie rozmawiać. Siostra powiedziała ze partenrka jest twarda i nie okaże tak szybko uczuć ale ze ona tez to wszytsko przezywa i jest jej ciężko. Powiedziała abym dal jej ten czas. Po rozmowie z siostra dostałem smsa od partnerki abym juz do niej-siostry nie dzownil bo przesadzam i jeszcze bardziej ja do siebie zniechęcam. Przeprosiłem ja i napisałem ze to emocje. Napisała.abym naprawdę dal jej ten czas i spokoj. Ze jej tez jest ciężko i ja to boli - pierwszy raz tak wprost napisala. I abym swoja postawa i zachowaniem nie pogarszal sytuacji. Nie wiem jak do końca mam to rozumieć. Gdyby chciała to by napisala abym kategorycznie wyniósł sie z jej zycia, zabrał resztę rzeczy itp. Jedyne co nastąpiło po czwartku to zablokowała mnie na gb jednak to zapewne zrobiła jako odruch obronny abym naprawdę jej przez ten czas nie meczyl. Myślę ze poczuła sie osaczona z powodu tego telefonu do siostry. Co Państwo sadzicie na ten temat?

  Dzień dobry,

  bardzo uważnie przeczytałam Pański list. Czytając go, zastanawiałam się, kim Pan jest i co Pan w tej chwili przeżywa? Co Panem kieruje? Czego Pan potrzebuje? Dlaczego zachowuje się Pan właśnie w taki, a nie inny, sposób?

  Przeczuwam, że aktualnie dręczy Pana bardzo silny lęk przed ostatecznym opuszczeniem przez partnerkę. Lęk ten sprawia, że próbuje Pan nawiązać z nią kontakt za wszelką cenę - poprzez e-mail, telefon czy rozmowę z siostrą ukochanej. Im bardziej się Pan lęka, tym więcej z Pańskiej strony impulsywnych, nieprzemyślanych działań, które mimo że chwilowo (nieco) uśmierzają Pańskie obawy, to finalnie pogarszają Pańską sytuację - partnerka jest poirytowana i zmęczona Pańskim, jak Pan to trafnie ujął: "osaczaniem".

  Wydaje się, że brak kontaktu z ukochaną jest dla Pana nie do zniesienia. A lęk tak silny i wszechogarniający, że nie jest Pan w stanie "oderwać się od partnerki", wyciszyć i - w obliczu potrzeby zdystansowania się deklarowanej przez drugą stronę - skupić się na sobie: swoim życiu i swoich, niezwiązanych z opisywaną relacją, sprawach.

  Emocje, które Pan teraz odczuwa, a także wynikające z nich zachowania (takie jak: uporczywe myślenie o partnerce, nieustanne analizowanie jej działań, próby nawiązania kontaktu za wszelką cenę itp.), sugerują, że obecna sytuacja uruchamia w Panu emocjonalną pamięć wcześniejszych, najprawdopodobniej wczesnodziecięcych cierpień wynikających z opuszczenia/odrzucenia. W tej chwili jest Pan dorosły, jednak sposób, w jaki Pan reaguje, wydaje się bardziej przypominać wzorce odczuwania i zachowania typowe dla małego, przerażonego utratą bliskości dziecka. Dziecka, któremu dosłownie ziemia usuwa się spod nóg, kiedy zostaje samo. Dziecka, które nie przetrwa bez czułej i stabilnej opieki... Dziecka, które ze wszystkich sił stara się odzyskać dającą miłość i bezpieczeństwo, osobę...

  Kiedy myślę o tym małym bezbronnym chłopcu, który tak bardzo jest przerażony i który tak, jak umie - po dziecięcemu - próbuje walczyć o kontakt z ukochaną osobą, jestem głęboko poruszona. Jednocześnie wiem, że obecna sytuacja wymaga od Pana dorosłego (czyli spokojnego, racjonalnego, szanującego granice drugiej strony) działania. Kiedy dochodzą do głosu nasze dziecięce, wszechogarniające emocje, jest to niezwykle trudne. Czasem wręcz niemożliwe (w pojedynkę).

  I wtedy bardzo pomocne okazuje się wsparcie innej, dorosłej osoby - psychoterapeuty. Gorąco zachęcam Pana do tego, by poszukać w swojej okolicy doświadczonego specjalisty, który pomoże Panu lepiej zrozumieć to, co się z Panem obecnie dzieje, dociec, dlaczego będąc dorosłym mężczyzną reaguje Pan po dziecięcemu (co się takiego wydarzyło w Pańskim życiu, że tak trudno znieść Panu separację), wypracować dojrzalsze formy radzenia sobie w tej sytuacji, a także - a może przede wszystkim - zbudować na tyle silne fundamenty Pańskiej psychiki (m.in. zdolność do tolerowania frustracji, świadomość własnych granic i granic innych ludzi, poczucie własnej integralności, stabilną samoocenę i in.), które pozwolą Panu cieszyć się życiem niezależnie od tego, czy w danej sytuacji jest Pan w związku, czy nie.

  Dzięki temu zacznie Pan nawiązywać relacje kobietami nie z pozycji dziecka przerażonego utratą miłości, ale z pozycji dojrzałego, świadomego siebie i swojej wartości mężczyzny, który jest w związku, bo tak wybiera, a nie dlatego, że musi (bo inaczej nie przetrwa).

  W mojej opinii obecna sytuacja, choć niezmiernie trudna, jest dla Pana szansą. Szansą na odnalezienie samego siebie i zbudowanie trwałych podstaw dla wszystkich przyszłych i obecnych relacji z ludźmi. Zachęcam Pana, by tę szansę wykorzystać podejmując współpracę z kompetentnym psychoterapeutą. Ja jestem pewna, że warto.

  Bardzo mocno trzymam za Pana kciuki! Powodzenia!

  Pozdrawiam serdecznie,
  Aleksandra Hulewska
  dr Aleksandra Hulewska

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Moje doświadczenie

O mnie

Jestem doktorem psychologii, certyfikowanym psychoterapeutą, trenerem, autorką i współautorką książek o tematyce psychologicznej, m.in. poradnika: "As...

Zobacz pełen opis

Leczone choroby

 • wypalenie zawodowe
 • zaburzenia osobowości
 • ból emocjonalny
Pokaż wszystkie leczone choroby

Edukacja

 • Uniwrsytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu - psychologia (magisterium i doktorat)

Specjalizacje

 • Psychoterapia

Staże

 • IV Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu (oddział nerwic, oddział neurologiczny)
 • Brzeskie Centrum Medyczne (oddział psychiatrii)Znajomość języków

Angielski

Nagrody i wyróżnienia

 • Nagroda Dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu za szczególne osiągnięcia w działalności dydaktycznej.

Publikacje i artykuły

Publikacje (12)