Witam. Opiszę z czym się zmagam, proszę o jakąś radę, co może pomóc w tych dolegliwościach. Od 1

1 odpowiedzi
Witam.
Opiszę z czym się zmagam, proszę o jakąś radę, co może pomóc w tych dolegliwościach.
Od 12 lat zmagań się silnymi napięciowymi bólami głowy (obecnie mam 30 lat), a w ostatnim czasie bóle znacznie przybrały na sile oraz z nerwicą natrectw. Mam "zdretwiala" szczególnie lewą część głowy, włącznie z czołem, skroniami. Napięcie utrzymuje się codziennie, niemal cały czas. Napięcie przemieszcza się na lewą część twarzy , szyi, odczuwam też to napięcie w barkach, klatce piersiowej. Jednak w głowie czuję to najmocniej, jakby nie było tam życia, przepływu, energii, tylko silne napięcie i ból. Czuję się wtedy jakby "odłączony" od życia, myślenia, jest to najgorsze odczucie. Kiedy skupie się na tych napięciach w głowie moja twarz przybiera wtedy pewien grymas. Miałem robiony rezonans głowy ale nic tam nie wskazuje na moje dolegliwości. Robiłem niedawno rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa żeby wykluczyć tam jakiś ucisk na nerw i czekam na wyniki. Leczyłem się przez około 2 lata również na nerwicę natręctw, brałem różne leki od psychiatry i neurologa jednak nic nie wpłynęło na poprawę mojego stanu. Leki nie wpłynęły na siłę i częstotliwość natręctw oraz napięć. Obecnie nie biorę leków ponieważ tamte nie przyniosły żadnych rezultatów, a jeszcze sprawiały że byłem trochę jakby nie sobą, dlatego mogły negatywnie na mnie wpływać. Bóle są codziennie, prawie nieustannie, towarzyszą im pewne natręctwa, które te bóle wywołują i nasilają. Obecnie chodzę na psychoterapię i wiem, że somatyzowalem wiele przeżyć z dzieciństwa, emocji i stąd mogą być te silne napięcia. Moja mama również miała w przeszłości epizody nawrotów podobnych bóli głowy i nerwicy, jednak u niej trwało to kilka miesięcy i mijało, ostatni raz miało to miejsce 17 lat temu i trwało najdłużej bo ok 2,5 roku. Wtedy silnie to przeżyłem jako 14 latek. Szukam cały czas pomocy dla siebie w leczeniu ponieważ z tymi natręctwami i napięciami w głowie bardzo ciężko mi żyć, myśleć i pracować. Zastanawiam się żeby spróbować terapii akupunkturą oraz CBD i medyczną marihuaną żeby wpłynąć na te napięcia. Bardzo proszę o radę, wskazówkę co może mi pomóc. Szczególnie proszę o radę lekarzy i osoby, które miały/mają podobne dolegliwości
Pozdrawiam
Tomasz
Panie Tomaszu. Jestem skłonny podejrzewać powiązanie dolegliwości bólowych z przeżywanymi natręctwami (Jakie one są? Czego dotyczą ? Jaki mają charakter? Co je nasila o co zmniejsza ich nasilenie?) Nerwica natręctw to przewlekła, trudna choroba, której nie da się zdiagnozować badaniami obrazowymi. Psychoterapia jest wskazana, choć nie chodzi w niej o uświadomienie sobie somatyzacji trudnych przeżyć a o "przepracowanie " ich. to Pana czeka w trakcje dalszej psychoterapii.
Nie pomogły Panu uprzednio stosowane leki. I nie dziwota, gdyż wyszukanie odpowiedniego lelku, wysokości dawki zajmuje nieco czasu a kuracji musi trawić długo. Radzę podjąć farmakoterapie u lekarza, któremu może Pan zaufać i nie przerywać jej pochopnie.
Nerwica natręctw nie jest niestety rzadkim schorzeniem ale możliwy do wylecenia.
Zależy od szeregu czynników, nie tylko od leczenia ale od od stanu społecznego, rodzinnego, zawodowego, stosowanych wyuczonych mechanizmów radzenia sobie ze stresem itp.
Życzę odwagi i wytrwałości. No i powodzenia!