Pytania pacjentów (53)
-
Czuję jakbym nie był w stanie odczuwać jakichkolwiek emocji/uczuć mimo że jak przychodzi co do czego
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, Jestem psychoterapeutką pracującą w nurcie psychodynamicznym z doświadczeniem pracy z pacjentami hospitalizowanymi i narażonymi na nawroty kryzysu psychicznego. Z mojego doświadczenia… Więcej
-
Dzień dobry, w sumie odkąd pamiętam jestem osobą bardzo wrażliwą, pod wpływem emocji często chce mi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, pyta się Pani czy Pani objaw jest normalny i czy powinna Pani wrócić na terapię. Myślę, że głównym pytaniem jest czy opisywana przez Panią płaczliwość wpływa na Pani funkcjonowanie,… Więcej
-
Dzień dobry. Od bardzo długiego czasu nachodzą mnie natrętne myśli. W podstawówce były to typowe cią
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry! Przeczytałam Pani wpis, ale nie widzę nurtującego Panią pytania. Pisze Pani o swoim cierpieniu, które już zaczęło się w podstawówce i o tym ile to Panią kosztuje. Wspomniała Pani o… Więcej
-
Dzień dobry mam pytanie. Kilka miesięcy temu wykryto u mnie podejrzenie nerwicy. Wszystko to prze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, w Pana wypowiedzi pojawiają się konkretne pytania o to, które objawy związane z nerwicą, a które nie. Myślę, że aby móc odpowiedzieć na te pytania potrzebny by był głębszy wywiad,… Więcej
-
Dzień dobry, Jestem w związku od 2,5 roku. Mam fajnego mężczyznę, z którym od początku dobrze się
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
Myślę, że w relacjach bardzo ważna jest dynamika - każda para ma własne niepisane zasady co do tego jakie emocje wyrażamy, jakich unikamy, o czym mówimy, a o czym nie etc. Pisze… Więcej
-
Witam. Mój problem dotyczy tego, że nie potrafię odróżnić rzeczywistości od fantazji sennych i po pr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Freud kiedyś powiedział, że nasze sny to list od podświadomości. Psychoterapia mogłaby Pani pomóc zrozumieć Pani relację z ojcem i fantazje, które się pojawiają. Pozdrawiam, Katarzyna Krzykowska…
-
Witam, w dzieciństwie padłam ofiara wykorzystania seksualnego przez swojego dziadka. Smród ciągnie s
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Różnica między psychologiem a psychoterapeutą jest istotna. Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne, ma wiedzę na temat ludzkiego umysłu i emocji, ale nie prowadzi psychoterapii.… Więcej
-
Dzień dobry, praktycznie od urodzenia pełnię w rodzinie rolę tkzw. "kozła ofiarnego" (ang. scapegoa
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozumiem, że pełni Pan w rodzinie rolę osoby, na którą zrzucane są wszystkie problemy – „kozła ofiarnego”. To bardzo bolesne i może sprawiać, że czuje się Pan niesprawiedliwie obwiniany za coś,… Więcej
-
Witam od ok. 5 miesiecy miewam bóle w klatce piersiowej, trudnosci z oddychaniem, zawroty głowy, prz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Konsultacja z psychoterapeutą jest ważna, ponieważ pozwala zgłębić, co może kryć się za Pana objawami. Bez pełnej historii życia i zrozumienia tego, co działo się w ostatnich miesiącach, trudno… Więcej
-
Brat przyznał się do nieudanych prób oraz myśli samobójczych. Chcę przekonać go do terapii. Czy gdyb
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie wiem, czy brat jest niepełnoletni ani czy ma Pani nad nim opiekę prawną, ale jeśli jest już dorosły, to decyzja o terapii musi wyjść od niego. Psychoterapia – szczególnie psychodynamiczna –… Więcej
-
Dzień dobry poszukuję pilnie psychoterapii ukierunkowanej na DDA. Czy ktoś ma informację o w miar
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie wiem jakie są ośrodki na NFZ, ale polecam ośrodek Humani.
-
Dzień dobry. Szanowni Państwo mam na imię Patryk lat 29, moja żona Gabriela lat 24. Znamy się od
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W psychoterapii psychodynamicznej zakładamy, że w relacji każdy wnosi coś ze swojego świata wewnętrznego. Może Pan czuć się silny i zdrowy, ale życie z partnerką z zaburzeniem borderline – szczególnie… Więcej
-
Witam Bardzo proszę o pomoc , czy mógłby ktoś z państwa wskazać mi jakiegoś psychoterapeutę z Pozn
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Polecam ośrodek Humani w Poznaniu.
-
Czy zaburzenia osobowości muszą występować od dziecka? Podejrzewam u siebie osobowość anankastyczną
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zaburzenia osobowości, w tym anankastyczną, zwykle diagnozujemy u dorosłych, gdy osobowość jest już w pełni ukształtowana.
Może się ona nasilać pod wpływem stresu i zmieniających się wyzwań… Więcej
-
Czy to normalne że ja nie czuję moich emocji w ciele? Albo może czuję, tylko o tym nie wiem bo się n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z psychodynamicznego punktu widzenia brak odczuwania emocji w ciele może wynikać z mechanizmów obronnych, takich jak tłumienie lub wyparcie. Osoba może nieświadomie unikać pełnego doświadczania… Więcej
-
Czy jak depresja, nerwica lękowa i fobia społeczna znikną dzięki lekom psychiatrycznym, to gdy się o
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, leki zmniejszają objaw, ale nie rozwiązują problemu wewnętrznego, który generuje go. Często nasze sposoby radzenia sobie z emocjami, przekonania na temat nas samych i świata mogą wzmagać… Więcej
-
Jestem DDA i mam 20 lat, bylam juz u kilku terapeutow, psychiatrow, i zawsze, oprocz leczenia chcial
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, trudno jest mi się odnieść co motywowało współpracujących z Panią specjalistów. Myślę sobie, że najlepiej byłoby zapytać o to bezpośrednio u źródła. Wyobrażam sobie jednak, że to musi… Więcej
-
Cały czas myje rece jak cos dotkne bo sie boje że sie zaraże czymś boje sie siersci zwierzat i ich n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, jeżeli te objawy w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie to warto zgłosić się do psychiatry. Leki mogą sprawić, że objawy nie będą tak intensywne, ale to psychoterapia może Panu… Więcej
-
Dzień dobry, mam problem z otyłością. Kilka miesięcy temu przyznałam się sama przed soba, ze mam z
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, Terapia CBT może pomóc nazwać schematy i w pracy z terapeutą na pewno skupi się Pani na pracy nad objawami, ale to terapia psychodynamiczna nie tylko je nazywa, ale i pomaga wejść… Więcej
-
Zmagam się od dłuższego czasu z koszmarami w nocy. Zasypiam normalnie ale budzę się conajmniej raz w
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, sny są wyrazem naszej nieświadomości - naszych pragnień i leków. Często, gdy na co dzień odcinamy się od naszych emocji to sny mogą stać się ujściem napięcia z naszego świata wewnętrznego.… Więcej
Sugeruję wizytę
180 zł
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…