Czy zaburzenia osobowości muszą występować od dziecka? Podejrzewam u siebie osobowość anankastyczną

2 odpowiedzi
Czy zaburzenia osobowości muszą występować od dziecka? Podejrzewam u siebie osobowość anankastyczną bo mam tendencję do niepewności, wątpliwości, perfekcjonizmu, skrupulatności, potrzeby zajmowania się drobiazgami, uporu, ostrożności i niepożądanych myśli oraz mam potrzebę ujmowania spraw w sztywne ramy. Ale nie pamiętam żebym była taka od dziecka... Pierwsze objawy tego zaburzenia pojawiły się u mnie tak gdzieś w gimnazjum. Czy nadal mogę to mieć?
Dzień dobry, zaburzenia osobowości można diagnozować wyłącznie u dorosłych osób: najwcześniej po osiągnięciu pełnoletności, chociaż wielu specjalistów jest zdania, że osobowość kształtuje się jeszcze długo po ukończeniu 20. roku życia. W przypadku opisanych trudności zachęcam do rozważenia wizyty u psychoterapeuty, który pomoże sprawdzić, co się dzieje - być może rozwija się zaburzenie lękowe czy depresyjne. Im wcześniej uda się uchwycić przyczynę trudności, tym łatwiej będzie się tym zająć. Pozdrawiam serdecznie, Marta Kotarba

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, zaburzenia osobowości diagnozujemy jedynie u osób dorosłych. U młodszych dzieci, nastolatków czy nawet jeszcze młodych dorosłych osobowość dopiero się kształtuje, więc taka diagnoza byłaby zwyczajnie nieuprawniona. Co do zasady najwcześniej taką diagnozę specjaliści stawiają po ukończeniu przez pacjenta 18 roku życia, często zdarza się jednak, że jeśli już to robią - to ostrożnie, z założeniem, że osobowość ciągle jeszcze się kształtuje.
Objawy, które Pani opisuje warto byłoby omówić szerzej ze specjalistą, ponieważ można byłoby je przypisać wielu chorobom czy zaburzeniom, zależnie od obrazu, który tworzą - owszem, mogłyby odnosić się do zaburzeń osobowości, ale też do zaburzeń lękowych czy nastroju. Zachęcam Panią do wizyty u psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.
Pozdrawiam, Małgorzata Iwańczyk

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.