Pytania pacjentów (306)
-
Mój mąż ma 35 lat. Od 4 lat choruje na RZS. Jest pod opieką reumatologa, ma wprowadzone leczenie. Ni
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę spróbować zasięgnąć pomocy fizjoterapeuty ortopedycznego.
-
Mam 29 lat, cierpię na tzw. nawykowe zwichnięcie (podwichnięcie) obu rzepek kolanowych w kierunku bo
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli jest konieczność to lepiej poruszać się za pomocą dwóch kul, aby zachowana była symetria. Jeżeli jednak możliwy jest chód bez dużego bólu i utykania to kule nie są konieczne. Natomiast w… Więcej
-
Mam pogłębioną kifozę piersiowa (wiek 34 lata). Jakiś czas temu w badaniu radiologicznym wyszła prze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W tym przypadku zalecana jest terapia manualna oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu albo mięśnie głębokie. Jeżeli chodzi o sporty to przede wszystkim trening siłowy, marsze, bieganie, pilates/… Więcej
-
Mam zdiagnozowaną przepuklinę boczną. Do tej pory na masaże chodziłem, jednak jego masaż pomaga mi n
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, proszę udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią manualną. W tej sytuacji istotne będzie zbadanie ruchomości stawów międzykręgowych kręgosłupa lędźwiowego… Więcej
-
Badanie USG mojej mamy wykazało zerwanie ścięgna piętowego, niestety zostało wykonane dwa miesiące o
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, tak, fizjoterapia może poprawić komfort chodzenia. Można również rozważyć zaopatrzenie ortopedyczne.
-
Mam uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Jest pęknięta. Uraz ten towarzyszy mi już kilka miesięcy. Lek
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie mogę na 100% zagwarantować, że fizjoterapia przyniesie oczekiwane rezultaty, jednak na pewno warto od tego zacząć. Proszę udać się na konsultację fizjoterapeutyczną do terapeuty ortopedycznego.… Więcej
-
Witam, co oznacza przeciążenie kłykci w kolanie lekarz powiedział że to prawdopodobnie to ale ja nie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W tym przypadku sugerowałabym udać się do fizjoterapeuty. Przeciążenie to podrażnienie struktur w kolanie poprzez np. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub nieprawidłową biomechanikę stawu. Fizjoterapeuta… Więcej
-
Mam problem (prawdopodobnie) z mięśniem obszernym bocznym uda. Boli powodując mocny dyskomfort. Najc
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty polega na zebraniu dokładnego wywiadu oraz badaniu manualnym i funkcjonalnym. Na podstawie tego, fizjoterapeuta dobierze odpowiednie techniki pracy. Aby rozluźnić… Więcej
-
Mam dyskopatie, czyli niedawno wyleciał mi dysk w dolnej części kręgosłupa, lekarz przepisał mi tabl
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Leczenie farmakologiczne z pewnością może pomóc doraźnie na objawy, jednak nie na przyczynę wystąpienia problemu. W tym celu sugerowałabym konsultację fizjoterapeutyczną.
-
Cierpię na obrzęk limfatyczny lewej stopy od 1,5 roku. Od pewnego czasu zaczęłam mieć problemy z wag
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, może się tak zdarzyć, że obrzęk się rozprzestrzenił na podudzie. Zdecydowanie w leczeniu obrzęków limfatycznych powinny być stosowane drenaże limfatyczne i dobrze dobrane ćwiczenia.…
-
Witam. Boli mnie kolano przy wykrokach, przy skakaniu na trampolinie, a nawet przy wciskaniu sprzęgł
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bez badania manualnego i funkcjonalnego trudno jest jednoznacznie określić przyczynę problemu. Opisane objawy mogą być wynikiem występowania konfliktu rzepkowy-udowego. Zalecam wizytę u fizjoterapeuty. Więcej
-
Czy można zmniejszyć skrzywienie kręgosłupa w chorobie Scheurmanna w wieku 33 lat?
Czy można zmniejszyć skrzywienie kręgosłupa w chorobie Scheurmanna w wieku 33 lat?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Niestety nie można cofnąć deformacji kostnej, ale dzięki fizjoterapii można uzyskać poprawę wizualną, poprawić ruchomość i zmniejszyć ból, jeśli występuje. Zachęcam do konsultacji fizjoterapeutycznej.… Więcej
-
Według RTG mam zniesioną lordozę szyjną oraz podejrzenie wczesnej dyskopatii. Obecnie jestem na zwol
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie, fizjoterapeuta nie ma uprawnień do wystawienia L4.
-
Zgłosiłam się do ortopedy z bólem kolan i pan doktor stwierdził lateralizację rzepki. Zalecił ćwicze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Można zastosować kinesiotaping, jednak największe korzyści w tym przypadku przyniesie polaczenie terapii manualnej, ćwiczeń wraz z zastosowaniem kinesiotapingu.
-
Od 9 dni zmagam się z bólem kręgosłupa. Na początku odczuwałem go pod lewą łopatką ale teraz czuję g
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zalecam konsultację fizjoterapeutyczną.
-
Ból w tylnej lewej części miednicy zaczynający się po 2h pracy chodzę dużo, promieniujacy z ubiegiem
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę na początku udać się do fizjoterapeuty.
-
Witam. Od kilku dni męczą mnie silne bóle głowy, bóle zaczynały się w skroniach, teraz boli kark cze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę udać się na konsultację fizjoterapeutyczną.
-
czy po zdjęciu buta ortopedycznego/ortezy 5 tygodni po złamaniu kości klinowatej bocznej stopy prawe
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli przy obciążeniu nogi nie występuje ból, jest odzyskana kontrola motoryczna stopy to tak.
-
Stan po artroskopowym szyciu obrąbka stawu barkowego. Tydzień temu przeszedłem zabieg szycia obrąbk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rehabilitację należy wprowadzić od razu w postaci czynnych ruchów łokciem i nadgarstkiem oraz delikatnych ćwiczeń izometrycznych, a także pasywnych ruchów stawem ramiennym.
-
Czy przy enteziopatii przywodzicieli uda powinno się stosować ćwiczenia wzmacniające czy rozciągając
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry, przy entezopatii przywodzicieli głównie stosujemy ćwiczenia wzmacniające. Można również stosować rozciąganie.
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…