Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Eksperci - choroba hashimoto

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Małgorzata Śliwińska-Puto

Małgorzata Śliwińska-Puto

Endokrynolog, Internista

Łódź

Karolina Wróblewska

Karolina Wróblewska

Dietetyk

Białystok

Dorota Dębogórska

Dorota Dębogórska

Dietetyk

Lubin

Dorota Świątkowska

Dorota Świątkowska

Dietetyk

Warszawa

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Alicja Kalińska

Alicja Kalińska

Dietetyk

Warszawa

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 57 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

mgr Katarzyna Orlińska
mgr Katarzyna Orlińska
Dietetyk
Wrocław
Dzień dobry, w Pani przypadku niezbędna jest pomoc dobrego endokrynologa i dietetyka klinicznego. Proszę pamiętać, że masa ciała jest uzależniona od ilości i rodzaju produktów spożywczych oraz…
1 odpowiedzi

lek. Agnieszka Murzyn-Korta
lek. Agnieszka Murzyn-Korta
Diabetolog, Endokrynolog, Internista
Kraków
tak ma pewnie pani zmiany zapalene tarczycy jeszcze nie ma niedoczynnosci proponuje kontrolowac TSH cco 6 miesiecy zeby w odpowiednim momencie uchwicic ten moment gdy TSH bedzie rosło
1 odpowiedzi

Diagnozę niedoczynności tarczycy jak i Hashimoto stawia lekarz endokrynolog, stąd proszę o umówienie się na wizytę do specjalisty, nie jest to pytanie do dietetyka.
1 odpowiedzi

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.