Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - choroba hashimoto

Anna Ciulkin

Anna Ciulkin

Dietetyk

Warszawa

umów wizytę
Barbara Dobrzyńska

Barbara Dobrzyńska

Dietetyk

Olsztyn

Aleksandra Zgraja

Aleksandra Zgraja

Dietetyk

Kąty Wrocławskie

Marlena Mrozek

Marlena Mrozek

Dietetyk

Jastrzębie-Zdrój

Karolina Tkaczyk

Karolina Tkaczyk

Dietetyk

Bydgoszcz

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 78 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

Dzień dobry, zalecam wizytę u dietetyka klinicznego, tylko w taki sposób oprócz konsultacji lekarskiej jest Pani w stanie pomóc córce. Pozdrawiam serdecznie
2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
Podstawą leczenia niedoczynności tarczycy na tle choroby Hashimoto pozostaje suplementacja hormonów tarczycy. Poprawa samopoczucia następuje zwykle juz po 3-4 tygodniach…
1 odpowiedzi

Szanowna Pani,
Wysokie miano przeciwciał antyTPO wpisuje się w rozpoznanie tzw. choroby Hashimoto, która, jak Pani napisała, jest już w Pani przypadku rozpoznana. Nie ma wskazań do monitorowania…
1 odpowiedzi

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.