Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - choroba hashimoto

Renata Zomerska

Renata Zomerska

Dietetyk

Wrocław

Justyna Cichosz

Justyna Cichosz

Dietetyk

Bydgoszcz

Michał Płecha

Michał Płecha

Dietetyk

Lublin

Adrian Drężek

Adrian Drężek

Dietetyk

Ostrołęka

Marta Dudek

Marta Dudek

Dietetyk

Szczecin

Kesja Płecha

Kesja Płecha

Dietetyk

Gliwice

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 76 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

Szanowna Pani,
Wysokie miano przeciwciał antyTPO wpisuje się w rozpoznanie tzw. choroby Hashimoto, która, jak Pani napisała, jest już w Pani przypadku rozpoznana. Nie ma wskazań do monitorowania…
1 odpowiedzi


Szanowna Pani,
Przedstawione wyniki badań i opisane objawy kliniczne sugerują subkliniczną niedoczynność tarczycy.
Jeśli planuje Pani ciążę, stężenie TSH nie powinno przekraczać 2,5.
1 odpowiedzi


Szanowna Pani,
Przedstawione wyniki sugerują prawidłową czynność tarczycy. Jeśli jednak występują u Pani jakieś niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą…
1 odpowiedzi

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.