Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Eksperci - choroba hashimoto

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Ignacy Einhorn

Ignacy Einhorn

Endokrynolog, Lekarz medycyny pracy

Kłodzko

Sławomir Piwowarczyk

Sławomir Piwowarczyk

Ginekolog, Endokrynolog

Wyszków

Iwona Frydel

Iwona Frydel

Ginekolog, Endokrynolog

Warszawa

Gabriel Eugeniusz

Gabriel Eugeniusz

Endokrynolog, Ginekolog

Wisła

Leszek Frąckowiak

Leszek Frąckowiak

Ginekolog, Endokrynolog, Onkolog

Olsztyn

Witold Kołłątaj

Witold Kołłątaj

Endokrynolog

Lublin

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 39 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

Dietę bezglutenową stosuje sie przy alergii lub nietolerancji na gluten. Najlepiej zrobić testy na nietolerancje pokarmowe i wtedy wyeliminować produkty , które organizmowi szkodzą.
2 odpowiedzi

Dzień dobry, raczej mam doświadczenia, że wysoka prolaktyna wpływa na wzrost wagi, często łączy się z insulinoopornoscia i zaburzeniami cyklu miesiaczkowego. Jednak to zawsze indywidualne kwestie…
2 odpowiedzi

Tak, specjalizuję się w chorobach tarczycy. Zapraszam
8 odpowiedzi

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.