Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - choroba hashimoto

Ignacy Einhorn

Ignacy Einhorn

Endokrynolog, Lekarz medycyny pracy

Kłodzko

Małgorzata Kiełczewska

Małgorzata Kiełczewska

Endokrynolog, Internista

Wrocław

Sławomir Piwowarczyk

Sławomir Piwowarczyk

Ginekolog, Endokrynolog

Wyszków

Paweł Kucharski

Paweł Kucharski

Internista

Kłodawa

Julia Zygan

Julia Zygan

Dietetyk

Zgorzelec

Dawid Wojciechowski

Dawid Wojciechowski

Dietetyk

Tomaszów Lubelski

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 83 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

Wynik świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Konieczne jest poszerzenie diagnostyki i wykonanie dodatkowo badania TSH, fT3 i fT4 oraz USG tarczycy. Z wynikami proszę zgłosić się do…
1 odpowiedzi

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.