Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - choroba hashimoto

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Dorota Dębogórska

Dorota Dębogórska

Dietetyk

Lubin

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Przemysław Bułach

Przemysław Bułach

Lekarz rodzinny, Internista, Pediatra

Poznań

Anna Malinowska

Anna Malinowska

Lekarz rodzinny, Pediatra, Internista

Warszawa

Alicja Kalińska

Alicja Kalińska

Dietetyk

Warszawa

Angelika Minga

Angelika Minga

Dietetyk

Gdynia

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

Wyniki ma Pani w normie , ale ma Pani objawy. Warto porozmawiać o nich z lekarzem i zastanowić się nad przyczyną. Pozdrawiam
1 odpowiedzi


Zajmuję się zaburzeniami hormonalnymi u kobiet. Zapraszam serdecznie na konsultację on-line. Istnieje możliwość przesłania i oceny wyników. Przy bardziej rozszerzonym wywiadzie, postaram się…
1 odpowiedzi


Proszę się nie denerwować, ponieważ najważniejszy jest teraz dla Pani spokój. Pytanie podstawowe, czy przed ciążą miała Pani sprawdzaną glukozę i panel tarczycowy?? Prawdopodobnie lekarz włączy…
2 odpowiedzi

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?

Powiązane wyszukiwania


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.