Angina - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Angina - informacje o chorobie

  łac.  angina
  Choroba gardła obejmująca błony śluzowe oraz migdałki.  Odpowiadają za nią bakterie  paciorkowce  β-hemolizujące z grupy A. Na początku choroby odczuwalny jest jedynie lekki ból gardła, ale nieleczona infekcja może przerodzić się ostre zapalenie gardła. Angina należy do grupy chorób zakaźnych i jest przenoszona drogą kropelkową.  

Powikłania

  Zdarza się, że przeciwciała wytwarzane przy walce z chorobą w związku z podobieństwem antygenów atakują też zdrowe tkanki, co może wywoływać reumatyzm, zapalenie kłębuszków nerkowych czy ropień okołomigdałkowy (u dzieci  ropień zagardłowy). Do innych powikłań należą zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, infekcyjne zapalenie wsierdzia oraz zapalenie wyrostka sutkowatego. Powtarzające się ataki anginy mogą prowadzić do przerostu migdałków.

Leczenie

  Należy jak najszybciej poddać się kuracji antybiotykowej (pochodne penicyliny), które skierowane są przeciwko paciorkowcom z grupy A.  W przypadku uczulenia na penicylinę stosuje się zastępczo makrolidy i klindamycynę. U dzieci, które często przechodzą anginę, czasem sugeruje się usunięcie migdałków.

Konsultacje online dla każdego przypadku

Umów się na konsultację online z lekarzem dowolnej specjalizacji. Otrzymaj pomoc w bezpieczny sposób, bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - angina

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Beata Dobracka

Beata Dobracka

Lekarz chorób zakaźnych, Hepatolog, Internista

Wrocław

Witold Dobracki

Witold Dobracki

Internista, Lekarz chorób zakaźnych, Hepatolog

Wrocław

Zbigniew Pajzderski

Zbigniew Pajzderski

Pediatra, Pulmonolog

Środa Wielkopolska

Patryk Wodziński

Patryk Wodziński

Lekarz rodzinny

Turek

Marta Zawierta-Oleksowicz

Marta Zawierta-Oleksowicz

Pediatra

Wrocław

Piotr Fuss

Piotr Fuss

Pediatra

Poddębice

Angina - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: Angina

lek. Marzena Barbara Matuszkowiak
lek. Marzena Barbara Matuszkowiak
Lekarz rodzinny, Internista, Pediatra
Poznań
Niestety tak. W Pani przypadku istotne jest staranne określenie diagnozy przy każdej infekcji i ostrożne zlecanie antybiotyków. Prawdopodobnie odczuje Pani poprawę w następnym sezonie infekcyjnym.…
1 odpowiedzi

lek. Jagoda Ukleja
lek. Jagoda Ukleja
Lekarz rodzinny, Lekarz w trakcie specjalizacji
Wrocław
Dzień dobry,

W tym przypadku należy jak najszybciej skontaktować się ponownie telefonicznie z lekarzem, który oceni czy są wymagane jest badanie fizykalne lub hospitalizacja (z powodu…
1 odpowiedzi

Takie objawy wymagają specjalistycznej opieki, a nie diagnostykę przez internet. Proponuje PILNIE skierować się do lekarza/SOR.
Pozdrawiam, Damian Okruciński
1 odpowiedzi

Angina - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.