Angina - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Angina - informacje o chorobie

  łac.  angina
  Choroba gardła obejmująca błony śluzowe oraz migdałki.  Odpowiadają za nią bakterie  paciorkowce  β-hemolizujące z grupy A. Na początku choroby odczuwalny jest jedynie lekki ból gardła, ale nieleczona infekcja może przerodzić się ostre zapalenie gardła. Angina należy do grupy chorób zakaźnych i jest przenoszona drogą kropelkową.  

Powikłania

  Zdarza się, że przeciwciała wytwarzane przy walce z chorobą w związku z podobieństwem antygenów atakują też zdrowe tkanki, co może wywoływać reumatyzm, zapalenie kłębuszków nerkowych czy ropień okołomigdałkowy (u dzieci  ropień zagardłowy). Do innych powikłań należą zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, infekcyjne zapalenie wsierdzia oraz zapalenie wyrostka sutkowatego. Powtarzające się ataki anginy mogą prowadzić do przerostu migdałków.

Leczenie

  Należy jak najszybciej poddać się kuracji antybiotykowej (pochodne penicyliny), które skierowane są przeciwko paciorkowcom z grupy A.  W przypadku uczulenia na penicylinę stosuje się zastępczo makrolidy i klindamycynę. U dzieci, które często przechodzą anginę, czasem sugeruje się usunięcie migdałków.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - angina

Przemysław Jacek Koniński

Przemysław Jacek Koniński

Internista, Nefrolog

Lubin

Anna Deres

Anna Deres

Pediatra, Lekarz rodzinny

Biała Podlaska

Leokadia Łazorko-Szaler

Leokadia Łazorko-Szaler

Pediatra

Łódź

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Paulina Bieńkowska-Marczak

Paulina Bieńkowska-Marczak

Lekarz rodzinny, Internista

Konstantynów Łódzki

Angina - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: Angina

HPV może przenieść się np. poprzez picie z tej samej butelki co osoba zakażona. Występuje również u dzieci i osób nieaktywnych seksualnie. Myślę, że w Pana przypadku nie ma sensu wyciągać zbyt…
1 odpowiedzi


W bardzo uporczywych anginach stosuje się wycięcie migdałków. LAryngolog podpowie czy w Pana przypadku to może pomóc. Pozdrawiam
1 odpowiedzi


Niestety tak. W Pani przypadku istotne jest staranne określenie diagnozy przy każdej infekcji i ostrożne zlecanie antybiotyków. Prawdopodobnie odczuje Pani poprawę w następnym sezonie infekcyjnym.…
1 odpowiedzi

Angina - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.