Ogromne uczucie stresu. Od czasów technikum cierpię na ogromny stres, który wręcz zabrania mi normal

9 odpowiedzi
Ogromne uczucie stresu. Od czasów technikum cierpię na ogromny stres, który wręcz zabrania mi normalnie funkcjonować. Miałem bardzo często bóle brzucha, wymioty, bezsenność i nadmierne telepanie się. Nie jestem w stanie na niczym się skupić ani cokolwiek wykonywać bez myślenia o problemach szkolnych. Aktualnie jestem na studiach i tutaj mój poziom stresu wszedł na jeszcze wyższy poziom, gdzie objawy są dwukrotnie silniejsze. Pojawiają się myśli samobójcze oraz drgawki. Nie jestem w stanie nad niczym już zapanować. Ból brzucha jest ogromny. Czasem dostaje bóle serca. Nie moge nad tym zapanować.
Dzień dobry. Z opisu wynika, że przeżywa Pan lęk w sposób nadmiarowy (zaburzenie lękowe), który negatywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie. Jest to dla Pana na pewno bardzo trudne doświadczać takich przepełnionych lękiem sytuacji, szczególnie, że objawy fizjologiczne są bardzo wyraziste i dotkliwe. Ujawnianie się stresu/lęku w sytuacjach okołoszkolnych daje dodatkowo podstawę do wnioskowania, że Pana problemy są również związane z lękiem społecznym (fobią społeczną). Długotrwałe doświadczanie lęku prowadzi do obniżenia nastroju związanego z brakiem uczucia sprawczości w sytuacjach stresowych i w konsekwencji obniżeniem poczucia własnej wartości (zakładam, że stąd wzięły się myśli samobójcze). Dobrym pomysłem będzie udanie się na terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym (b. wysoka skuteczność leczenia zaburzeń lękowych). Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego:)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
problem, który Pana dotknął z całą pewnością wymaga podjęcia działania. Nawet jeśli pomimo ta silnych dolegliwości będzie Pan w stanie realizować obowiązki edukacyjne, czy pracownicze, zakładam, że trudno w takim stanie mówić o radości czerpanej z życia.
W pierwszej kolejności powinien Pan odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo opisany problem obecnie utrudnia Panu funkcjonowanie i jak duże zagrożenia się z nim wiążą: np. niezdane egzaminy, utrata pracy, izolacja społeczna. Jeśli ograniczenia i wynikające z nich zagrożenia są rzeczywiści duże, warto w pierwszej kolejności udać się do psychiatry i rozpocząć farmakoterapię, która może przynieść stosunkowo szybką poprawę Pana stanu.
Skoro jednak problem towarzyszy Panu od technikum, a obecnie jest Pan na studiach, wnioskuję, że trwa on już kilka lat. W tej sytuacji może się okazać, że nie jest on na tyle głęboko zakorzeniony, że sama farmakoterapia nie wystarczy. Początek w wieku lat nastu może (choć nie musi) świadczyć o powiązaniu przeżywanych dolegliwości z lękiem społecznym, problemami z samooceną lub (co niestety częste w naszych czasach również u uczniów i studentów) o przywiązywaniu zbyt wielkiej wagi do osiągnięć szkolnych lub zawodowych. Oczywiście może być też związany z trudnościami w relacjach rodzinnych i sięgać głębiej w Pana historię niż czas, w którym pojawiły się pierwsze dolegliwości. Trudno jednak o jednoznaczne wnioski na podstawie tak krótkiego opisu.
Z punktu widzenia psychologa-terapeuty, jeśli tylko objawy nie są tak nasilone, że nie może Pan uczestniczyć w terapii oraz nie utrudniają codziennego funkcjonowania na tyle, żeby prowadziło to do powstawania dużych trudności życiowych powiększających sumę lęku w Pana życiu, często wygodniej jest prowadzić terapię bez farmakoterapii. Proszę jednak pamiętać, że w całym procesie leczenia (zarówno farmakologicznego jak i w przypadku psychoterapii) chodzi o Pana dobro. Dlatego, jeśli Pana sytuacja tego wymaga, bez względu na ewentualną konieczność podjęcia psychoterapii proszę się nie wahać i skorzystać z pomocy psychiatry. W naszym kraju niestety wizyta u psychiatry (znacznie bardziej niż u psychologa) jest odbierana jako stygmatyzująca. Proszę mi jednak wierzyć, znam wielu ludzi, którzy błogosławią ten dzień, w którym przełamali swoje opory i skorzystali z jego porady.
Sytuacja, którą opisujesz stanowi dla Ciebie znaczny dyskomfort. Zalecam jak najszybciej udać się do specjalistów. Najlepsze wyniki daje leczenie farmakologiczne (jeżeli jest wskazane) i psychoterapia. Polecam nurt poznawczo-behawioralny. Zaangażowanie pacjenta i psychoterapeuty oraz współpraca z psychiatrą według badań stanowi jedną z najskuteczniejszych metod leczenia.
Opisane przez Pana dolegliwości mogą wskazywać na występowanie objawów psychosomatycznych- przeżywanie długotrwałego stresu i lęku często wiąże się z reakcjami cielesnymi. Zachęcam do konsultacji u lekarza psychiatry oraz do rozpoczęcia psychoterapii. Przy wyborze psychoterapeuty warto zwrócić uwagę na to, czy terapeuta ma certyfikat lub jest w trakcie certyfikacji czy też szkoły psychoterapii, oraz czy poddaje się superwizji. W psychoterapii wyróżniamy wiele nurtów m.in. psychodynamiczny, humanistyczny, poznawczo-behawioralny, systemowy. Wyboru nurtu można dokonać np. czytając o założeniach danych podejść i rozpoznając do jakiego sposobu myślenia o człowieku bądź do jakich metod jest nam najbliżej. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w korzystaniu z wsparcia specjalistów.
Witam, widzę, że sytuacja jest dość trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem. Pojawiają się objawy psychosomatyczne.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Panu. W sytuacji zaburzeń lękowych warto udać się na terapię poznawczo behawioralną - posiada udokumentowaną, wysoką skuteczność w tym obszarze. Terapeuta, po wnikliwym wywiadzie z pewnością dobierze dla Pana odpowiednie ćwiczenia, które wesprą Pana w funkcjonowaniu w codziennych sytuacjach. Dodatkowo z tego, co Pan opisuje istnieje ryzyko fobii społecznej - sytuacje związane z interakcją z innymi ludźmi wywołują u Pana nadmiarowy stres. W obu przypadkach dobrym wyborem będzie nurt poznawczo-behawioralny. Pozdrawiam serdecznie, trzymam kciuki za proces powrotu do zdrowia. Ewa Wojtowicz, psycholog.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, stres w życiu codziennym może wpływać negatywnie na funkcjonowanie w różnych obszarach. Ważne, żeby pamiętać o tym, że są specjaliści, którzy znają mechanizmy jego działania i może Pan liczyć na ich wsparcie. W tym przypadku zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta mogą być osobami, które będą towarzyszyć w procesie zmiany i wypracowania strategii radzenia sobie z nim.
Opisuje Pan bardzo konkretne cierpienie i objawy, które właściwie uniemożliwiają swobodne poruszanie się po życiu i świecie. Somatyczne objawy lęku i towarzyszące im cierpienie psychiczne, można i warto leczyć. Warto skorzystać ze wsparcia terapeutycznego, by poznać źródło lęku i ukoić je u podstaw. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Witam serdecznie, z Pana opisu wynika że warto możliwie szybko zgłosić się do lekarza psychiatry jeżeli stres wywołuje tak silne reakcje jak drgawki i myśli samobójcze. Ponadto na pewno warto podjąć psychoterapii ze specjalistą w zakresie lęku, stresu, depresji. Dobrze że szuka Pan pomocy, trzymam za Pana kciuki. Pozdrawiam

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: stres
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.