Ze względu na "kołatanie serca" zgłosiłam się do lekarza pierwszego kontaktu. Zlecił on rtg klatki piersiowej, ekg, badania krwi. Wszystkie wyniki były bardzo dobre. Podczas trwania badań (około 1.5 roku) lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że najprawdopodobniej choruję na borderline I nerwice lękową. Pani doktor zaleciła mi kontakt z psychiatrą lub psychoterapeutą I wysłała na zwolnienie. Oczywiście zgłosiłam się do psychiatry. Podczas pierwsze wizyty lekarz psychiatra stwierdził nerwice lękową z zaburzeniami somatycznymi ( nie jestem pewna ale chyba tak to sie nazywa) oraz depresje utajoną. Przepisał mi antydepresanty I lek nasenny oraz zalecił psychoterapie. I tu pojawia sie moje pytanie... Jakas ma to być terapia ? Indywidualna? Z psychoterapeutą czy psychologiem? W jakiej czestotliwosci odbywa sie terapia? Ile sesji moze potrwać? Dziękuję bardzo za wszelkie informację.
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
Mam w terapii pacjenta skierowanego przez psychiatrę i już po paru sesjach nastąpiła ogromna poprawa, więc naprawdę warto. Akurat w tym przypadku na razie odbywamy sesje raz w tygodniu, po około 50 minut ( jeśli jest coś istotnego pare minut dłużej nikogo nie zbawi ). Obydwie formy - stacjonarna i on- line są godne polecenia :).

mgr Nina Bochenek
mgr Nina Bochenek
Psycholog, Psychoterapeuta
Zabrze
To, ile będzie trwała terapia jest rzeczą bardzo indywidualną i zależy od głębokości zaburzenia/ diagnozy psychoterapeutycznej. Jeśli terapeuta faktycznie zdiagnozuje u Pani zaburzenia osobowości (wspomniała Pani o borderline, a nerwica i depresja mogą być jednymi z objawów zab. osobowości), wówczas konieczna będzie dłuższa psychoterapia.
Częstotliwość spotkań (1 lub 2 razy w tygodniu przy terapii indywidualnej) zależy od nurtu, w jakim pracuje psychoterapeuta i jego techniki pracy.
Proponuję zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego w Pani miejscowości. Być może jest tam oferta psychoterapii indywidualnej lub grupowej refundowanej przez NFZ.
Jeśli jednak zdecyduje się Pani na terapię prywatną, warto zwrócić uwagę, by osoba, do której się Pani zgłosi odbyła 4- letnie szkolenie psychoterapeutyczne rekomendowane przez PTPsychologiczne lub PTPsychiatryczne lub była w jego trakcie, a także, by superwizowała swoją pracę. Psychoterapeuta pracujący w prywatnym gabinecie nie musi być psychologiem, a nie każdy psycholog jest psychoterapeutą.
Zachęcam, by podjęła Pani psychoterapię, ponieważ leki mogą pomóc i zredukować objawy, jednak ich przyczyna bez terapii nie zostanie rozwiązana.
Pozdrawiam.

mgr Karolina Saternus
mgr Karolina Saternus
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Katowice
Witam,

w przypadku opisywanych objawów zachęcam do skorzystania na początku z indywidualnej psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Zalecam kontakt cotygodniowy, "na żywo". Terapeuta po zebraniu wywiadu zapewne odpowie Pani na pytanie o ilość sesji. Jeśli to będzie niewystarczające można później skorzystać z grupowej formy terapii dla pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi na oddziale dziennym psychiatrycznym. Warto to omówić z terapeutą, aby polecił konkretne miejsce.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus

 Patrycja Cyganik-Jóźków
Patrycja Cyganik-Jóźków
Terapeuta, Psycholog, Psychoterapeuta
Szczawno-Zdrój
Dobór terapeuty pod względem płci nie jest wyznacznikiem, terapeuta, psycholog, psychoterapeuta. Każda forma wsparcia jest dobra. Częstotliwość spotkań powinno się ustalić na pierwszym spotkaniu, również czas trwania (zazwyczaj 50 minut). Proszę pamiętać, że każda inwestycja w lepsze samopoczucie i komfort psychiczny to dobra lokata.
Pozdrawiam

Specjaliści w zakresie leczenia: stres

Dorota Pieńkos

Dorota Pieńkos

Psycholog

Warszawa

Beata Grala

Beata Grala

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Psycholog, Terapeuta

Bydgoszcz

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 24 pytań dotyczących usługi: stres

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.