Kontuzja wiazadla stawu skokowego

41 odpowiedzi
Witam wszystkich zainteresowanych pomoca.Problem ma moj 17 letni syn wczoraj wyszedl pokopac pilke spalic troche kalori,ale podczas treningu kopiac pilke zaryl w ziemie.Od tej pory ma ma bol w okolicy wewnetrznej kostki stopy.Nie ma opuchlizny ani zaczerwieninia lub siniaka,ale go boli jak stoi.Jest pilkarzem a na poczatku stycznia mamy testy sprawnosciowe.Jak szybko doprowadzic go do formy.Po lokalizacji wskazuje na wiazadlo trojgraniaste. Do tejpory robilismy zimne kompresy 6 razy na dzien po30minut.
Wygląda na prosty uraz, zapraszam do gabinetu Hand-Med.

Zasada po każdym urazie RICE Rest Ice Compession Elevation.
Obecnie standardy leczenia umożliwiają powrót po tego typu urazie nawet po tygodniu do pełnej sprawności. Oczywiście każdy przypadek może być inny. Pozdrawiam!
Witam. Nie zajmuję się "medycyną sportową" i szybkim leczeniem kontuzji. Polecam poradę Ortopedy albo lekarza medycyny sportowej. pozdrawiam.
Konieczna wizyta u ortopedy badania diagnostyczne rtg ,usg i badanie fizykalne przez lekarza
Witam,
najlepiej udać się na wizytę w celu zastosowania odpowiednich technik terapii manualnej. Wtedy syn spokojnie będzie mógł udać się na testy sprawnościowe.

W razie pytań pozostaje do dyspozycji
Anna Wójcik-Hirsz
Witam,
Najlepiej zaprowadzić go do dobrego fizjoterapeuty, najlepiej pracującego metodą FDM. Kombinacja tej metody z zabiegami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi + terapia aktywnym kolagenem to najskuteczniejsza w tej chwili dostępna terapia. Pozdrawiam
Witam. Ciężko na odległość stwierdzić jaka jest przyczyna. Warto udać się do fizjoterapeuty aby obejrzał staw skokowy. Można zastosować kiesiology taping w celu poprawy sprawności. Pozdrawiam Dominika Woźniak FizjoStrefa
trzeba się udać do fizjoterapeuty a jak będzie trzeba to zrobić USG żeby sprawdzić co jest problemem
Witam.
Szybkość doprowadzenia do formy jak również rodzaj wybranych do tego środków zależy od tego w jakim stopniu uszkodzone jest to więzadło i czy tak naprawdę jest to uszkodzone więzadło. By to określić konieczne jest zadanie kilku szczegółowych pytań jak również badanie funkcjonalne stawu.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Trzeba sprawdzić grę stawową kości stopy (u fizjoterapeuty) i z lodem to po 10 min wystarczy
Dobry wieczór.
Moim zdaniem może to być dystorsja, pozostałość po kontuzji. Jeśl nie okazał by sie to jakiś poważny uraz, co można by stwierdzić po badaniu i testach, myśle że nawet po pierwszej wizycie zaobserwyje sie znaczną poprawe. Więcej informacji dostarczy napewno wizyta diagnostyczna, na którą serdecznie zapraszam. Przypuszeczam, po samym opisie, że uraz nie jest groźny i możliwy do szybkiego złagodzenia lub wyleczenia. Pozdrawia Marcin
Witam.
Zimne okłady przyspieszą proces gojenia tkanek. Należy przeprowadzić badanie funkcjonalne stopy syna i na jego podstawie zastosować leczenie. Taping rehabilitacyjny odpowiednie ćwiczenie wzmaciające stabilność stawu skokowego. Należy zbadać również postawę ciała pod kontem asymetrii lub zaburzeń napięcia mięśniowego aby wykluczyć tendencje do nawykowego zwichnięcia stawu skokowego.

Pozdrawiam
mgr Piotr Baj
W takim przypadku radziłabym zgłoszenie się do fizjoterapety, który postawi precyzyjną diagnozę i dobierze odpowiednie zabiegi.
Trzeba wykonać dokładne badanie USG i ocenić jak rozległe są uszkodzenia i jakiego są one typu. Na tej podstawie można ustalić dalszy plan leczenia. Zazwyczaj przy skręceniu st. skokowego jest to fizykoterapia podparta odpowiednimi zabiegamai kinezyterapii/terapii manualnej.
W razie pytań proszę o dalszy kontakt bądź umówienie wizyty.
Witam,
na chwilę obecną trzeba poczekać aż zejdzie stan zapalny. Proces gojenia tkanek miękkich podaje się około 6-8 tygodni. Warto zrobić badanie USG w celu dokładnej diagnozy w jakim stanie jest ów wiązadło. Co do terapii można robić od fizykoterapii po manualną terapie plus wspomaganie chociażby tapingiem.
Pozdrawiam.
Zalecana wizyta u fizjoterapeuty/ortopedy.
Zbadać stabilność stawu oraz ślizgi stawowe - najlepiej niech to zrobi fachowiec: ortopeda lub fizjoterapeuta. Do kompresów dołączyć ruchy czynne w granicach bezbolesnych (kriokinetyka) w celu przyspieszenia gojenia. Od czwartego dnia wprowadzić ruchy czynne w stopniowo coraz większym zakresie, delikatny streching, stopniowe obciążanie od niewielkiego do pełnego - można sprawdzać na wadze, chodzenie i przysiady w lekkim odciążeniu np. w wodzie, ćwiczenia stabilizacyjne oraz trening propriocepcji, mobilizacje manualne tkanek miękkich.
Od 2-4 tygodnia - ćwiczenia wzmacniające i stabilizacyjne, oraz intensywniejszy trening propriocepcji, stopniowo wprowadzane ćwiczenia ekscentryczne. Na koniec procesu trening interwałowy, intensywny ekscentryczny i plyometryczny (4-6 tydzień). Przy dobrej rehabilitacji powinien bez problemu wrócić do gry, w ciągu ok. 1,5 miesiąca
Witam
Proszę o kontakt telefoniczny w celu umówienia wizyty.
Pozdrawiam
Marta Jakubowska
Dzień dobry. Super powinien obejrzeć fizjoterapeuta. Określenie struktury powodującej dolegliwość otworzy drogę do dalszej terapii. Pomocna może się okazać terapia manualna, która może dać bardzo szybko efekt. Pytaniem pozostaje, czy intensywny wysiłek podczas testów nie spowoduje dodatkowych szkód. To należałoby ocenić. Pozdrawiam.
Prawdopodobnie to stłuczenie. Po 2-3 dniach ból powinien się wyraźnie zmniejszać. Jeśli nie, to zalecam testy różnicujące między stawami: skokowo-goleniowym, skokowo-piętowym i skokowo łódkowatym. Sądząc po opisywanej lokalizacji bólu, podejrzewam zablokowanie w skokowo-piętowym.
Dzień dobry. Proszę udać się w pierwszej kolejności wykonać badanie USG aby ocenić ewentualne uszkodzenie. Dodatkowo proszę zmniejszyć czas wykonywanej krioterapii do max 10min kilka razy dziennie . Zbyt długi czas schładzania powoduje efekt odwrotny, uszkadza tkanki i upośledza mikrokrążenie. Polecam także wizytę u fizjoterapeuty i terapię metodą FDM, jeżeli nie będzie przeciwwskazań.
pozdrawiam
Jeżeli naciągnął więzadło, to musi minąć trochę czasu nim się zregeneruje. Samymi zimnymi okładami niewiele się zdziała, szczególnie że zimna działa przeciwzapalnie, a do prawidłowej regeneracji stan zapalny jest potrzebny. Polecam udać się do dobrego fizjoterapeuty na terapię manualną, a następnie ćwiczenia stabilizujące i równoważne, aby poprawić propriocepcję. W zależności jak poważny uraz 4-6 tyg może stopa wracać do pełnej sprawności
Witam. Wskazana konsultacja z fizjoterapeutą,opcje to taping.Pozdrawiam.
Witam. Niestety bez badania, nie jestem w stanie zdiagnozować Pacjenta. Jeżeli rzeczywiście jest to więzadło, zimne okłady są dobrym rozwiązaniem.
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się nowordkami
Proszę zacząć od wizyty u ortopedy i fizjoterapeuty. Pozdrawiam. Mateusz Laska
W takim przypadku niezbędne jest badanie przedmiotowe. Na podstawie opisu zdarzenia ciężko doradzić "w ciemno"
Witam,
by zdiagnozować problem niezbędne będzie badanie funkcjonalne, a w przypadku utrzymującego się bólu badanie usg.
Pozdrawiam
Do 3 - 5 dni po urazie należy stopę oszczędzać - nie obciążać (nie biegać, chodzić oszczędnie), żeby wyhamować stan zapalny. W tym czasie stosować również chłodzenie lub naświetlanie lampą bioptron. Następnie wolno ćwiczyć stopę na siedząco, zaczynając od ćwiczeń palców, kolana a na końcu kostkę.
Witam. Jeśli nie ma objawów stanu zapalnego takich jak obrzęk, zaczerwienienie, podwyższona temperatura, mogło dojść do lekkiego naciągnięcia struktur więzadłowych. Doradzał bym na początek wizytę u fizjoterapeuty. Metoda FDM w takich problemach potrafi zdziałać cuda. Pozdrawiam
Proces uszkodzenia może potrwać między 12 a 20 godzin od incydentu. Oczywiście pierwsze godziny po "urazie" są najważniejsze. Bolesność może potrwać nawet do 4 tygodni jest to minimalny okres gojenia się tkanek miękkich. Można oczywiście zrobić zdjęcie RTG w celu wyeliminowania pęknięcia kości lub USG dla sprawdzenia ciągłości struktur tkankowych. Zimne kompresy po 30 minut to zdecydowanie za długo lód przede wszystkim działa przeciw bólowo ale nie ma właściwości przyśpieszających proces gojenia. Około 4-6 min. wystarczy i około 2 razy dziennie zwłaszcza po wysiłku (chodzenie). Pozdrawiam Cezary
Dzień dobry, Wizyta u fizjoterapeuty powinna rozwiązać problem. Szkoda czasu na domowe sposoby. Pozdrawiam Sławek
Witam Pana ponieważ ciężko jest powiedzieć nie oglądając stopy syna co to może być proszę zaobserwować czy stopa nie zmieniła swojego ustawienia to znaczy czy nie jest w sposób ,,inny'' nie typowy wykręcona w lewą bądź prawą stronę gdyż to może świadczyć o skręceniu stawu skokowego więcej mogę powiedzieć tylko po tym jak obejrzę nogę a co do kompresów to nie przesadzamy z czasem ponieważ bodziec fizyczny jeśli jest dostarczony w zbyt dużej dawce może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przykładamy zimny kompres do ciała kiedy syn poczuje pożądne zimno w zależności od tego jakich kompresów używamy to od momentu tego zimnego mrożenia trzymamy okład nie dłużej niż 3 minuty. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam. Z zabiegów fizykoterapii oprócz kompresów to laser, do tego dorzuciłabym zabiegi w wirówce kkg i KT. Arcalen. Pozdrawiam LKN
Dzień dobry,
w przypadku poważnego urazu staw skokowy byłby spuchnięty oraz pojawił by się krwiak. Najprawdopodobniej syn lekko nadciągnął więzadła. Można ustabilizować staw Kinesiology Tapingiem. Skróciłabym czas okładów do max.10 minut.
Zaleciłabym wizytę u fizjoterapeuty sportowego.
Pozdrawiam
Witam. Być może wystarczy praca z rozcięgnem podeszwowym i masaz poprzeczny więzadła. Zapraszam na konsultacje i terapie. Możliwość wizyty w gabinecie oraz dojazd do Państwa domu. Pozdrawiam
Dobry wieczór,

Faktycznie, jeśli dolegliwości występują po przyśrodkowej części stopy, mogą mieć związek z więzadłem trójgraniastym, jak także chociażby ścięgnem mieśnia piszczelowego tylnego. Tego typu urazy mechaniczne mogą doprowadzać do naderwań, nadwyrężeń struktur tkanwk miękkich.

Zazwyczaj charakterystycznym objawem urazu jest obrzęk, krwiak i ograniczenie bolesne ruchomości w tym przypadku pronacji, czyli każde rozciąganie tej okolicy będzie bolesne. Zawsze zaleca się wykonanie USG, które od razu wykaże ewentualne urazy tkanek miękkich, lub RTG rzutujące na zmiany kostne.

Często jednak dochodzi w wyniku urazu mechanicznego do przestawienia struktur kostnych, lekkie przestawienie powierzchni kostnych, w tym przypadku możliwość przesunięcia kości łódkowatej. Fizjoterapeuta powinien poradzić sobie nastawieniem, tej okolicy;) ewentualnie polecam wizytę u ortopedy.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam, objawy wskazują na niewielki uraz więzadła/torebki stawowej, prawdopodobnie naciągnięcie (brak krwiaka wyklucza naderwanie bądź zerwanie). Chłodzenie przez pierwsze dni to dobry pomysł, natomiast potem warto robić naprzemienne ciepłe i zimne okłady, aby zwiększyć przekrwienie tej okolicy i przyspieszyć regenerację tkanek, można włączyć również masaż poprzeczny więzadła. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada staw oraz zaproponuje formę leczenia. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
ból podczas obciążania kończyny jest dość niekorzystnym objawem, który może wskazywać np. na złamanie.
Sugeruję zrobić RTG, żeby wykluczyć uszkodzenia kostne, a następnie udać się do Fizjoterapeuty.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Dzień dobry, mam nadzieję że ból w kostce syna minął. W pierwszym etapie skręcenia nogi ważne jest chłodzenie, tak jak to Pani robiła. Poza tym pomocne są zabiegi fizykalne, terapia manualna i ćwiczenia czucia głębokiego. Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Nie wiem czemu dostałem tak późno pytanie. Mam nadzieje, że już problemu nie ma, ale jeśli w przyszłości wystąpi to proszę pamiętać iż kontuzje więzadeł najczęściej objawiają się opuchlizną, krwiakiem oraz pacjent potrafi bardzo precyzyjnie zlokalizować okolicę która najbardziej boli. Oczywiście występują również objawy nie specyficzne. W stanie ostrym pacjent najprawdopodobniej nie pozwoli terapeucie na przeprowadzenie testu na uszkodzenie struktur więzadłowych (np: test szuflad) bo to spotęguje ból który i tak już jest mocno wyczuwalny. W takich przypadkach zawsze proszę skonsultować się z wykwalifikowanym personelem medycznym (fizjoterapeuta, osteopata, terapeuta manualny), aby kontuzja nie miała przykrych konsekwencji w przyszłości.
W przyszłości zapraszam na wizytę do gabinetu.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, najlepiej wybrać się z do odpowiedniego fizjoterapeuty/lekarza w okolicy. Mam za mało informacji ale brak opuchlizny i krwiaka to optymistyczny objaw. Szkoda, że pytania pojawiają się już po czasie (4 miesiące od zdarzenia). Pozdrawiam,
DB