Dzień dobry, od dłuższego czasu próbuję się przekonać do wizyty u psychologa, ale zawsze ostatecznie

8 odpowiedzi
Od dłuższego czasu próbuję się przekonać do wizyty u psychologa, ale zawsze ostatecznie rezygnuję (główne powody to mój brak zaufania do psychologów, a w szczególności ich komptenecji i liczne scenariusze w mojej głowie, w których diagnozuje się u mnie coś, czego nie mam), wskutek czego robiłam różne testy psychologiczne online i czytałam o różnych zaburzeniach, ale po kilku minutach uznaję, że jestem zdrowa i takiej wizyty nie potrzebuję (wiem, że testy są mało wiarygodne, ale wychodziły mi bardzo różne zaburzenia, więc uznałam, że gdybym jakieś miała to by się powtarzało, a nie ciągle coś innego, a moje czytanie zawsze kończy się przekonaniem, że nie mam danego zaburzenia, bo jakiś objaw się nie zgadza), bo w mojej głowie wciąż mam przekonanie, że skoro sobie radzę to tej wizyty nie potrzebuję, a moje zachowanie wynika z mojego charakteru i że żadnego zaburzenia nie mam. Więc chciałabym zapytać co mogę zrobić sama dla siebie - czy mogłabym w jakiś sposób sprawdzić, przekonać się czy rzeczywiście mam jakieś zaburzenie bez wizyty u psychologa, skoro nie ufam im ani ich diagnozom?
Lekarze psychiatrzy oraz psycholodzy dokonują diagnozy zaburzeń psychicznych na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10, stosując w tym celu pogłębiony wywiad oraz w wielu przypadkach wystandaryzowane narzędzia psychometryczne. Diagnoza często jest początkiem procesu leczenia, za pomocą farmakoterapii i/lub psychoterapii. Sama diagnoza nie sprawia że zdrowiejemy, potrzebna jest jeszcze chęć podjęcia leczenia/zmiany. Autodiagnoza jest możliwa tak samo jak refleksja nad sobą, kluczowe jest jednak podjęcie działania, sięgnięcia po pomoc.

Z poważaniem

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Być może innym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z pomocy psychoterapeuty (np. pracującego w nurcie humanistycznym), który nie będzie rozważać diagnoz/zaburzeń, tylko potraktuje Panią jako człowieka takim, jaki Pani jest - i będzie pomagać z tym, z czym się Pani mierzy niezależnie od tego, jak to można nazywać. Osoby bez zaburzeń również korzystają z pomocy psychologicznej i psychoterapii.

Jeżeli natomiast diagnoza i określenie zaburzenia jest dla Pani niezbędne, to nie ma innej, skutecznej, metody niż konsultacja z psychologiem lub psychiatrą.
Dzień dobry
Bardzo często stwierdzamy : Psychiatra tylko przepisuje leki ale skąd może wiedzieć czy jest dobry ten lek bo przepisuje rutynowo ? Tak samo z Psychologiem . Jak może rozwiązać mój problem skoro ja nie potrafię . Warto pomyśleć o psychologu klinicznym który wykonuje nie tylko diagnozę ale kieruje się pełną klasyfikacją ICD 10 ale też jest diagnostą . Warto zaufać , przełamać się i dać szansę . Niestety testy internetowe nie są narzędziami z których warto jest korzystać .Dostarczają błędnych danych i powodują nasze zakłopotanie . Pozdrawiam KW
To naturalne, że Pani się tego obawia i są ku temu powody. W zależności od człowieka na którego Pani trafi może się to potwierdzić lub może się Pani pozytywnie rozczarować, czyli zostać wysłuchaną, nie potraktowaną diagnozą, której Pani też poszukuje. My ludzie mamy tak, że chcemy nazywać, etykietować, szufladkować, bo mamy wtedy poczucie, że to może pomóc. Może, jednak zasługuje na dobrą diagnozę lub uznanie, że nie da się jej jednoznacznie wystawić, bo tak też może być. Z doświadczenia wiem, że diagnoza schodzi na dalszy plan i finalnie może nie być potrzebna niemal wcale. Wracamy tu do kwestii zaufania obcemu człowiekowi. Specjalista musi też na nie zapracować a Pani może mieć na to baczenie.

Pozdrawiam,
PK
Szanowna Pani,

Samo spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą nie jest jednoznaczne z byciem chorym czy zaburzonym. Tak samo nie każde spotkanie z profesjonalistą to psychoterapia. Wiele osób zdrowych psychicznie korzysta z poradnictwa psychologicznego doraźnie, by omówić swoją aktualną sytuację lub wzmocnić się w trudnym dla siebie momencie. Pytanie, skąd u Pani brak zaufania do psychologów? Czy miała Pani styczność już kiedyś z psychologiem lub psychoterapeutą? Napisała Pani, że nie ma Pani zaufania między innymi do kompetencji psychologów - to można zweryfikować sprawdzając jakie szkoły ukończyli, czy są pod stałą superwizją, czy nadal się kształcą. Zachęcałabym do poszukania certyfikowanego specjalisty, który wydaje się być Pani godny zaufania i umówienie z nim spotkania. Każdy człowiek jest inny, tak samo każdy psycholog jest inny - warto poszukać kogoś, kto wzbudzi Pani zaufanie i będzie się Pani potrafiła przed nim otworzyć. Odpowiadając na pytanie, co może Pani sama dla siebie zrobić - oczywiście samoobserwacja oraz edukacja (czytanie profesjonalnej literatury) są ważne i mogą pomóc, jednak spojrzenie z boku na Pani historię przez doświadczonego specjalistę w moim mniemaniu przyniesie Pani więcej korzyści. Pozdrawiam serdecznie.
WITAM , może warto bym podała pani kilka argumentów:

1. Jak boli ząb idzie pani do stomatologa / jest ich 1000 w necie/
Jak jest niepokój i problem - powinna pani isc do psychologa skoro pani tego naturalnie nie robi , to nie jest nasza wina...
tak trzeba i trzeba ich zmieniac .
2. Ostatnio w 3 wizyty wyprowadzilam kobiete 32 letnia z 3 waznych problemów w jej zyciu -mozna!
3. jesli chce sie pani skontaktowac z kims kto bedzie pani powiernikiem i przyjacielem i zajmie sie pania w tajemnicy -kontrakt 1:1 to znajdzie mnie pani na stronie www
sztukadobrostanu.weebly.com
pozdr
Psycholog hum. w-wa.
Dzień dobry,

Opisuje Pani bardzo ciekawą kwestię - z jednej strony wiele energii i wysiłku w to, aby dokonać jakiejś formy diagnozy / autodiagnozy, z drugiej silna niechęć i nieufność wobec psychologów.
Trzeba zacząć od tego, że nie ma obowiązku, aby poszła Pani do psychologa. Jeśli im Pani nie ufa, proszę nie korzystać z ich pomocy. Po co?

No właśnie... Co sprawa, że Pani w ogóle rozważa wizytę u psychologa? Co sprawa, że poszukuje Pani informacji nt. problemów oraz zaburzeń? Jaki problem Panią dotyka na co dzień, że ma Pani wątpliwości co do swojego zdrowia psychicznego?
I jak u Pani jest generalnie z zaufaniem do ludzi? Bo może to nie dotyczy tylko psychologów?

Jak może sobie Pani pomóc sama?
Proszę sięgnąć po 3 książki:
"ABC TWOICH EMOCJI" - MAULTSBY, WIRGA, DeBERNARDI
"Program zmiany sposobu życia" - Young Jeffrey, Klosko Janet
"ZMIANA NA DOBRE" - James O. Prochaska , John C. Norcross , Carlo C. Diclemente

Pozdrawiam i powodzenia :)
Pozwolę sobie zacytować klasyka.
"Każdy problem na rozwiązanie, jeśli nie ma rozwiązania to nie ma problemu".
Pozdrawiam

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Zofia Wójcicka

Zofia Wójcicka

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Joanna Dymkowska

Joanna Dymkowska

Psycholog

Warszawa

Joanna Kwaśniewska

Joanna Kwaśniewska

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 169 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.