Dzień dobry . Opiekuje się moja 87 letnią mamą. Od jakiegoś czasu mama wysuwa wobec mnie podejrzenia

5 odpowiedzi
Dzień dobry . Opiekuje się moja 87 letnią mamą. Od jakiegoś czasu mama wysuwa wobec mnie podejrzenia, co kolwiek zagubi w domu pada na mnie, że pewno zabrałam lub wyniosłam . Mało tego obwinia o wszelkie problemy . Doszło do tego , że nie noszę jej obiadów bo jestem podejrzewana o trucie. Oczywiście byłyśmy u psychiatry ale za bardzo nie ma efektu. Co robić gdzie się zwrócić? Nie chcę jej zostawić samej ale te zarzuty są bardzo dla mnie obciążające. Proszę o pomoc
Witam. To trudna sytuacja i myślę że dobrze by Pani zrobiło wsparcie psychoterapeuty. Ale jeśli nie zdecyduje się Pani na takie rozwiązanie może Pani spróbować nie brać sobie zarzutów mamy personalnie. Choc wiem że to trudne. One wynikają prawdopodobnie z pogorszenia się jej funkcjonowania psychologiczno- neurologicznego. Tego typu tendencje paranoidalne nie są niczym niespotykanym w tak zaawansowanym wieku i są jednym z objawów stanów otępiennych. Proszę nie zapomnieć zadbać o siebie w tej sytuacji, o swój odpoczynek i zdowe sposoby rozładowania stresu. Pozdrawiam serdecznie.

Widzę, że sytuacja jest trudna. Niestety zachowanie mamy może być spowodowane zmianami funkcji psychologicznych . Rozumiem, że to dla Pani bardzo obciążające. Skoro wizyta u psychiatry nie była skuteczna, może warto skontaktować się z psychologiem i omówić ten temat szerzej. Pozdrawiam
Dzień dobry, mimo braku widocznych efektów, ważne jest, aby kontynuować leczenie i konsultacje z psychiatrą. Czasami może to potrwać trochę czasu, zanim nastąpi poprawa. Dodatkowo warto skonsultować się z geriatrą. Geriatrzy specjalizują się w opiece nad starszymi pacjentami. Może być wartościowe, aby skonsultować się z geriatrą, który może pomóc ocenić sytuację i zasugerować dodatkowe wsparcie medyczne lub terapeutyczne. Opieka nad bliskim może być emocjonalnie i fizycznie wyczerpująca. Dbaj o siebie, znajdując czas na relaks, ćwiczenia, spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz dbanie o swoje zdrowie emocjonalne. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły.
Dzień dobry. Pani mama prawdopodobnie doświadcza urojeń co w takim wieku niestety się zdarza. Najczęściej dotyka to najbliższych kropka osoba chora oskarża bliskich o to że chcą ją skrzywdzić. Warto aby pamietala pani że nie jest to mówione w złości czy w złej wierze. Mama nie postrzega rzeczywistości takiej jaką ona jest. W takiej sytuacji może pomóc jedynie konsultacja psychiatryczna i dobre dobranie leków. W tym wieku terapie psychologiczna może okazać się mało skuteczna.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Rzeczywiście jest Pani w trudnej sytuacji. Mama najprawdopodobniej doświadcza stanów otępiennych, w których cechą charakterystyczną są urojenia. Zmienia się świadomość osoby chorej oraz jej postrzeganie świata. Starsi ludzie są bardzo zagubieni i często nie potrafią sobie radzić z otaczającą rzeczywistością, stąd może się pojawić agresja czy oskarżenia skierowane w Pani stronę. Wizyta u lekarza geriatry byłaby dobrym rozwiązaniem, być może trzeba Mamie podać leki dotleniające mózg. Geriatra oceni pozostałe funkcje poznawcze oraz sprawdzi stopień zaawansowania otępienia. Życzę dużo zdrowia!