Dzień dobry, bardzo bym prosił o pomoc od roku córka leczy się z natrectw ma 17 lat bardzo długo myj

4 odpowiedzi
Dzień dobry, bardzo bym prosił o pomoc od roku córka leczy się z natrectw ma 17 lat bardzo długo myje żeby, i sama się myje długo ok 2godz. przybywa w łazience. Do szkoły boi się chodzić, bardzo długo wybiera się do szkoły i w końcu nie idzie. Rok już nie chodziła
Jak jej pomóc byliśmy u specjalistów. Rozkładają ręce bardzo proszę o pomoc, co możemy zrobić bardzo dobrze się uczyła w gimnazjum, a teraz boi się chodzić do szkoly
Dzień dobry Panu,
nerwicą natręctw i zaburzenia lękowe są dolegliwościami, które wymagają długiego czasu leczenia, a przede wszystkim systematyczności. Najprawdopodobniej Pana córka odczuwa silny lęk przed wyjściem do szkoły, a zarazem opuszczeniem bezpiecznego dla niej miejsca, jakim jest dom. Być może odpowiednim rozwiązaniem kwestii nauczania byłoby nauczanie w domu, dopóki córka nie poczuje się lepiej. Na pewno ważne jest, aby ją wspierać i zrozumieć. Zachęcam do zapisania córki do psychologa lub psychoterapeuty, aby rozpocząć psychoterapię i ulżyć jej w cierpieniu. Takie dolegliwości nie znikną same. Potrzebny jest przede wszystkim czas i odpowiednie leczenie. Trzymam za Państwa kciuki :)

Witam,
Rozumiem, Pani/Pana zaniepokojenie sytuacją Córki. Z tego co zostało podane wynika, że Córka przeżywa silną potrzebę (obsesyjną/kompulsywną) mycia połączoną z lękiem przed szkołą, przebywaniem w tłumie bądź towarzystwie innych osób (tzw. agorafobia) - co sugerowałoby cechy zaburzenia obsesyjno - kompulsywnego (OCD).

Przy takim zestawieniu objawów wskazane jest, aby dziewczyna podjęła psychoterapię indywidualną albo grupową skierowaną na radzenie sobie z napięciem, które prawdopodobnie rozładowuje przesadnym myciem(kompulsją). Takie zachowanie musi mieć swoje źródła w doświadczeniach Pani/Pana Córki, z którymi (być może) nie jest gotowa mierzyć się na obecnym etapie życia.

Sugerowałabym zadbać mimo wszystko o stałe wsparcie psychiczne dla Córki, wizyty psychologa, psychoterapeuty (nawet domowe) choć zdecydowanie lepsze by były po za środowiskiem domowym (minimum 1 raz w tygodniu), aby Córka miała szansę i czas skonfrontować się ze swoimi trudnościami, lękami i natręctwami. Bezwzględnie nie wskazane jest wywoływanie presji i konieczności szybkiego poradzenia sobie z problemem, gdyż w przypadku terapii trudności psychicznych czas naszej readaptacji jest bardzo różny i indywidualnie zdeterminowany - (w zależności od naszych zasobów psychicznych: tj. np. zdolności identyfikowania i kontroli emocji, dojrzałości myśli, sieci wsparcia społecznego czy poziomu motywacji i determinacji). Jedni z nas poradzą sobie z lękami szybciej niż dużo wolniej.

W sytuacji kontynuacji nauczania - proszę pamiętać o możliwości edukacji domowej bądź wystąpienia o indywidualny tok nauczania jako jedyny z możliwych, aby Córka mogła kontynuować edukację a z uwagi na trudności psychiczne jakich doświadcza nie jest w stanie jej realizować w szkole macierzystej.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska
Witam, rozumiem, że jest Pan zaniepokojony stanem i zachowaniem córki. Aby uzyskac więcej informacji na temat opisywanych zachowań zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą w miejscu Pana zamieszkania. Pozdrawiam
Mechanizm rozwoju nerwicy natręctw obejmuje zaburzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem niektórych obszarów mózgu i nieprawidłowym wydzielaniem wybranych neuroprzekaźników. Nie bez znaczenia jest także wrodzony perfekcjonizm i tendencja do dominacji w różnych aspektach życia codziennego. Terapię psychologiczną córki można wspomóc terapią lekową w celu złagodzenia objawów choroby. Pacjentom przepisuje się zazwyczaj inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, które mają działanie uspokajające i przeciwlękowe, a także neuroleptyki.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne można leczyć przy właściwym sposobie prowadzenia terapii przez specjalistę. Proszę jednak pamiętać, że proces ten może zająć od kilku miesięcy do kilku lat.
Pozdrawiam serdecznie