Pytania pacjentów (23)
-
Proszę o podanie sposobów zwiększenia odporności na stres. Trudności życiowe zaburzają mi sen i rodz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, medytacja i trening autogenny mogą być pomocne, szczególnie jeśli stres szybko przekłada się na napięcie w ciele i problemy ze snem. Zwykle nie działają jednak jak szybkie wyłączenie napięcia,… Więcej
-
Jaka nurt terapeutyczny jest najlepszy do leczenia traum? Mam nadwrażliwość na konkretny hałas (przy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przy takich trudnościach zwykle nie chodzi tylko o sam hałas, ale o to, że organizm nauczył się reagować na określone bodźce jak na zagrożenie. Wtedy nawet normalne dźwięki mogą wywoływać bardzo… Więcej
-
Witam, Mam 27 lat, od 8 roku życia nieprzerwanie do dziś towarzyszą mi tiki nerwowe w całym ciele,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. Panie Krzysztofie, przy tak długim czasie trwania i takim opisie tików warto potraktować to jako temat neurologiczno-psychiatryczny. Tiki, które zaczęły się w dzieciństwie, obejmują… Więcej
-
Witam, mam 16 lat. Co mogę zrobić jeżeli jako nastolatek chciałbym kłaść się spać wcześniej? Średnio
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam. W okresie dojrzewania rytm snu często naturalnie przesuwa się na późniejsze godziny. To znaczy, że organizm nastolatka zwykle nie jest gotowy do zaśnięcia o 21, nawet jeśli położy się wtedy… Więcej
-
Czy takie dziecko mogłoby uczęszczać do szkoły specjalnej? Tak wygląda fragment opisu opini z porad
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z takiego opisu nie da się jednoznacznie przesądzić o skierowaniu do szkoły specjalnej. Wynik „inteligencja niższa niż przeciętna” oraz opis nierównomiernego rozwoju funkcji poznawczych wskazują… Więcej
-
Dzień dobry! Proszę bardzo o pomoc, bo już nie wiem co mam robić… Mam 20 lat, 2 lata temu zmarła mi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. Po tak dużej liczbie trudnych wydarzeń ciało i psychika mogą zacząć reagować bardzo silnym lękiem, napięciem i poczuciem utraty kontroli. To, co opisujesz, może przypominać objawy… Więcej
-
Dzień dobry. Czy występowanie lęków zwykle bardzo wczesnymi porami np 4,5,6 rano np po przebudzeniu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. To, co opisujesz, zdarza się wielu osobom i samo w sobie nie jest niczym niezwykłym, ale często jest sygnałem, że organizm jest w stanie podwyższonego napięcia.
Bardzo wcześnie… Więcej
-
Witam, od pewnego czasu zmagam się z problemem "wyłączania się". Mianowicie gdy ktoś do mnie coś mów
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Brzmi to jak stan dużego przeciążenia, szczególnie że jesteś w klasie maturalnej i opisujesz zmęczenie, problemy z koncentracją, pamięcią oraz takie momenty nieobecności. Skoro neurologicznie nic… Więcej
-
Dobry Wieczór. Jestem chyba totalnie przewrażliwiona na punkcie zdrowia swojego dziecka, jednak jest
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dobry wieczór. To, co opisujesz, brzmi przede wszystkim jak bardzo duże napięcie i czujność wokół zdrowia dziecka, które pojawiają się falami i trudno je zatrzymać. I to jest coś, co wiele osób… Więcej
-
Dzień dobry! Mam 17 lat i nie wiem co jest z moją orientacją seksualną. Chciałbym tylko wiedzieć czy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
z tego, co opisujesz, nie wynika, żeby „coś było nie tak” z Twoją seksualnością. Brzmi raczej, jakbyś był w momencie intensywnego zastanawiania się nad sobą i próbował bardzo… Więcej
-
Witam serdecznie, jakie nurty psychoterapeutyczne koncentrują się na "akceptacji cierpienia" przewl
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry,
psychoterapia psychodynamiczna oraz szerzej psychoanaliza zakładają, że objawy nie są tylko czymś do „usunięcia”, ale mają znaczenie psychiczne i są wyrazem wewnętrznych konfliktów,… Więcej
-
Witam serdecznie ponownie pytałem niedawno o "konkretnie udział rozłożenia procentowy genów, tempera
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pytanie, które Pan stawia, jest zrozumiałe, ale jednocześnie zakłada coś, czego w praktyce klinicznej nie da się zrobić w taki sposób, jak Pan proponuje, czyli rozłożyć u konkretnej osoby „procentowo”… Więcej
-
Witam serdecznie ponownie, pytałem niedawno o "konkretnie udział rozłożenia procentowy genów, temp
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pytanie, które Pan stawia, jest zrozumiałe, ale jednocześnie zakłada coś, czego w praktyce klinicznej nie da się zrobić w taki sposób, jak Pan proponuje, czyli rozłożyć u konkretnej osoby „procentowo”… Więcej
-
Witam Państwa, dlaczego jedna osoba o światopoglądzie pesymistycznym jest zdrowa, a inna ma zaburze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam. Sam pesymistyczny światopogląd nie jest równoznaczny z zaburzeniem psychicznym. Może być po prostu stylem myślenia czy sposobem interpretowania rzeczywistości. Różnica między „pesymizmem”… Więcej
-
Witam. Od 4 lat mam depresje (zdiagnozwana) uczeszczalam na terapie, ale nic mi nie pomoglo, wiec zr
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co opisujesz, można rozumieć jako dość charakterystyczny sposób funkcjonowania w relacji, w którym zaufanie nie jest czymś stopniowalnym, tylko raczej działa na zasadzie „albo–albo”. W momencie,… Więcej
-
Pytanie do psychologa-seksuologa. Dla wrażliwych osób a zwłaszcza publicznych seks nie jest taka ocz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co piszesz, łączy kilka różnych wątków: presję społeczną, wstyd wokół seksu, wyobrażenia o „ocenianiu” oraz szersze przekonania o kulturze i relacjach między kobietami i mężczyznami.
Więcej
-
Piszę w sprawie mojego ogromnego poczucia lęku przed odrzuceniem, jak również z nadmierną zazdrością
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co opisujesz, brzmi jakbyś na co dzień żyła w bardzo dużym napięciu i czujności, szczególnie w sytuacjach związanych z innymi ludźmi i kobietami. Widać, jak dużo energii idzie w analizowanie,… Więcej
-
Dzień dobry! Za 2 miesiące mam 18 lat. Wydaje mi się że mam problem z moimi emocjami. Nigdy się nie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. To, co opisujesz, wcale nie musi oznaczać, że „coś jest z Tobą nie tak”. Ludzie bardzo różnią się pod względem tego, jak przeżywają i okazują emocje. Nie każdy doświadcza uczuć w intensywny… Więcej
-
Dzień dobry. Mam problem. Odkąd mam 15 lat (teraz mam 16) jestem zakochana w moim nauczycielu, a ra
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To, co opisujesz, brzmi jakbyś na co dzień przeżywała bardzo dużo różnych emocji. Ten wątek z nauczycielem jest ważny i może coś odzwierciedlać, ale możliwe też, że jest jednym z miejsc, w którym… Więcej
-
Dzień dobry, chciałbym zapytać o kwestię metodologiczną dotyczącą diagnozowania ADHD u osób dorosłyc
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dzień dobry. W diagnostyce ADHD kluczowy jest wątek rozwojowy. ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym, więc jego objawy powinny być obecne już w dzieciństwie, a nie pojawić się dopiero w dorosłości.… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…