Witam serdecznie, jakie nurty psychoterapeutyczne koncentrują się na "akceptacji cierpienia" przewl

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,
jakie nurty psychoterapeutyczne koncentrują się na "akceptacji cierpienia" przewlekłych zaburzeń psychicznych (m. in. depresyjnych, itp.) - nie eliminacji symptomu (który nie jest możliwy z różnych powodów do likwidacji). W pytaniu chodzi stricte o wymienienie nazw. - słyszałem o m. in. o ACT, psychoanalizie lacanowskiej...
Dzień Dobry :)

Z pewnością terapia dialektyczno-behawioralna, uczymy się umiejętności radykalnej akceptacji tego, czego zmienić się nie da (w ogóle -np. przeszłość, albo tymczasowo np. mieszkanie z trudnymi rodzicami)

jednak zarazem pracujemy nad tym by zmieniać to co zmienić się da.

Czyli balansujemy pomiędzy akceptacją i zmianą.

Jest jeszcze CFT compassion focused therapy (terapia oparta na współczuciu) oraz FAP (functional analytic psychotherapy) Psychoterapia oparta na analizie funkcjonalnej.

przypuszczam że terapia egzystencjalna oraz narracyjna - ale tutaj nie mam 100% pewności.

dobrego dnia!

Vivian

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Oto kilka przykładowych nurtów psychoterapeutycznych, które koncentrują się bardziej na akceptacji symptomów niż na pozbyciu się ich: Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT), Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT), Terapia Dialektyczno-Behawioralna (DBT) i Terapia Skoncentrowana na Współczuciu (CFT). Podejścia te opierają się na założeniu, że sposób w jaki reagujemy na symptomy (takie jak np. intruzywne myśli, lęk) ma o wiele większe znaczenie niż samo występowanie objawów. Co więcej, zazwyczaj próby „pozbycia się” niechcianych myśli albo uczuć (np. poprzez unikanie sytuacji, które wywołują lęk albo picie alkoholu, żeby „utopić smutki”) prowadzą do długofalowego nasilenia się objawów i spadku jakości życia. Pozdrawiam serdecznie, Wojciech Ilski.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.