Wodniak jądra - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Wodniak jądra - informacje o chorobie

Leczenie

   Wykonuje się zabieg chirurgiczny (hydrocelektomia), polegający na wycięciu torbieli. Nakłuwanie jest nieskuteczne, gdyż dochodzi do nawrotów, a obecność torbieli może utrudnić wczesne rozpoznanie nowotworu. W przypadku wodniaków wrodzonych, może nastąpić samoistne wchłonięcie w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia.

Diagnoza

  Opiera się na wywiadzie oraz badaniu fizykalnym. Konieczne jest też wykluczenie przepukliny (próba transluminacji – podświetlenie worka mosznowego noworodka źródłem światła), nowotworu jądra oraz stanu zapalnego (USG). 
  łac.  hydrocele testis
  Schorzenie polegające na gromadzeniu się płynu między osłonkami  jądra  lub połączonym z  otrzewną  wyrostkiem  pochwowym. Dotyka 5-6% żywo urodzonych noworodków płci męskiej. Zdecydowanie częściej dotyczy strony prawej, rzadziej obu stron. Wodniak może wystąpić również po leczeniu operacyjnym żylaków powrózka nasiennego.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - wodniak jądra

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Paweł Kowal

Paweł Kowal

Urolog

Żerniki Wrocławskie

Amadeusz Winkler

Amadeusz Winkler

Urolog

Wrocław

Damian Widz

Damian Widz

Urolog

Janów Lubelski

Grzegorz Nowak

Grzegorz Nowak

Urolog

Ryki

Łukasz Michalczyk

Łukasz Michalczyk

Urolog, Lekarz w trakcie specjalizacji

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Wodniak jądra - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 12 pytań dotyczących usługi: Wodniak jądra

Szanowna Pani, najczęściej zmiany o typie wodniaka w jądrze to zmiany łagodne. Należy to potwierdzić w trakcie konsultacji urologicznej połączonej z USG jąder.
1 odpowiedzi


Można wykonać punkcję wodniaka, jednak skuteczność takie leczenia jest krótkotrwała ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu wodniaka w krótkim czasie. Dodatkowo mogą pojawić się zrosty…
2 odpowiedzi


Tak można. Jeżeli wodniak sprawia dyskomfort można go usunąć. Diagnostyką i leczeniem schorzenia zajmuje się urolog. Diagnozę potwierdza się w usg (nie zawsze to co pacjent uważa za wodniak w…
1 odpowiedzi

Wodniak jądra - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.