Andropauza - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Andropauza - informacje o chorobie

gr.  andros  = mężczyzna,  człowiek, gr.  pausis
  Nadchodzi taki moment w życiu mężczyzny (z reguły po przekroczeniu 50 r. ż.), gdy spada poziom hormonu męskiego – testosteronu.  Na wiek osiągnięcia andropauzy wpływ mają różne czynniki, między innymi tryb życia, nałogi, diety, wpływy środowiskowe, aktywność fizyczna czy obecność innych schorzeń. Zmiana następuje stopniowo a objawami są z reguły zmiany nastroju, utrata energii, zmęczenie, fizycznej aktywności oraz zmniejszenie pędu seksualnego. Jest to sygnał, że mężczyzna zbliża się do okresu starości. Odpowiednikiem tego stanu u kobiet jest menopauza (klimakterium). Jednak w przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie tracą zdolności rozrodczych, a jedynie ich możliwości są obniżone. Innymi nazwami tego stanu są: wiropauza, męskie klimakterium, andropenia, częściowy niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn - PADAM (partial androgen deficiency in the aging male), SLOH (symptomatic late-onset hypogonadism).

Diagnoza

  W diagnozie andropauzy uwzględniane są zarówno zmiany hormonalne (spadek testosteronu i androgenów), jak i biochemiczne oraz stan psychofizyczny organizmu. W określeniu samopoczucia świadczącego o starzeniu stosuje się określone testy: Kwestionariusz niedomogi androgennej starzejących się mężczyzn (Androgen Deficiency in Aging Male >>ADAM<< questionnaire), stworzony przez J.E. Morleya; skala objawów starzejącego się mężczyzny (AMS - The Aging Males' Symptoms Scale), opracowana przez L.A.J Heinemanna; test samooceny.

Leczenie

  W niektórych przypadkach podejmowana jest terapia hormonalna, jednak nie zawsze jest ona wskazana. W opóźnieniu andropauzy mogą okazać się pomocne wprowadzenie diety, regularne ćwiczenia oraz ograniczenie papierosów i alkoholu.
 

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - andropauza

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Andrzej Wróbel

Andrzej Wróbel

Ginekolog

Lublin

Bohdan Pawlicki

Bohdan Pawlicki

Urolog

Kraków

Jerzy Michajłowski

Jerzy Michajłowski

Urolog

Gdańsk

Aneta Pitra

Aneta Pitra

Psycholog, Psychoterapeuta

Wrocław

Piotr Pośpiech

Piotr Pośpiech

Seksuolog, Ginekolog

Opole

Paweł Grzegółkowski

Paweł Grzegółkowski

Urolog

Szczecin

Andropauza - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.