Andropauza - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi.

Andropauza - informacje o chorobie

gr.  andros  = mężczyzna,  człowiek, gr.  pausis
  Nadchodzi taki moment w życiu mężczyzny (z reguły po przekroczeniu 50 r. ż.), gdy spada poziom hormonu męskiego – testosteronu.  Na wiek osiągnięcia andropauzy wpływ mają różne czynniki, między innymi tryb życia, nałogi, diety, wpływy środowiskowe, aktywność fizyczna czy obecność innych schorzeń. Zmiana następuje stopniowo a objawami są z reguły zmiany nastroju, utrata energii, zmęczenie, fizycznej aktywności oraz zmniejszenie pędu seksualnego. Jest to sygnał, że mężczyzna zbliża się do okresu starości. Odpowiednikiem tego stanu u kobiet jest menopauza (klimakterium). Jednak w przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie tracą zdolności rozrodczych, a jedynie ich możliwości są obniżone. Innymi nazwami tego stanu są: wiropauza, męskie klimakterium, andropenia, częściowy niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn - PADAM (partial androgen deficiency in the aging male), SLOH (symptomatic late-onset hypogonadism).

Diagnoza

  W diagnozie andropauzy uwzględniane są zarówno zmiany hormonalne (spadek testosteronu i androgenów), jak i biochemiczne oraz stan psychofizyczny organizmu. W określeniu samopoczucia świadczącego o starzeniu stosuje się określone testy: Kwestionariusz niedomogi androgennej starzejących się mężczyzn (Androgen Deficiency in Aging Male >>ADAM<< questionnaire), stworzony przez J.E. Morleya; skala objawów starzejącego się mężczyzny (AMS - The Aging Males' Symptoms Scale), opracowana przez L.A.J Heinemanna; test samooceny.

Leczenie

  W niektórych przypadkach podejmowana jest terapia hormonalna, jednak nie zawsze jest ona wskazana. W opóźnieniu andropauzy mogą okazać się pomocne wprowadzenie diety, regularne ćwiczenia oraz ograniczenie papierosów i alkoholu.
 

Eksperci - andropauza

Znajdź eksperta w twoim mieście:
Leszek Bergier

Leszek Bergier

Androlog, Internista

Kraków

Aleksandra Miklaszewska Miklaszewska (Budziarek)

Aleksandra Miklaszewska Miklaszewska (Budziarek)

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Łódź

Teresa Maltuch-Kosałka

Teresa Maltuch-Kosałka

Ginekolog

Dąbrowa Górnicza

Michał Rabijewski

Michał Rabijewski

Endokrynolog, Androlog

Warszawa

Agata Cedrowska

Agata Cedrowska

Psycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta

Warszawa

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Andropauza - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.