Złożone problemy natury psychologicznej

39 odpowiedzi
Moje problemy są bardzo złożone. Przede wszystkim cierpię na różne lęki powiązane z derealizacją i depersonalizacją (obecnie rzadko występują) oraz mam nasilone OCD. Dodatkowo szukam taniego testu na orientację seksualną - nie jestem pewien swojej natury. Czuję się mocno zawiedziony polskim społeczeństwem, które wydaje mi się silnie zdehumanizowane - ludzie są zapatrzeni w konsumpcyjny styl życia a ja chcę się rozwijać. Przede wszystkim przeraża mnie zło w ich sercach: homofobia, nałogi. Nie potrafię się odnaleźć w takim zdegenerowanym społeczeństwie.
O sprawch dotyczących orientacji najlepiej, moim zdaniem, porozmawiać z seksuologiem.

Pozdrawiam,
Gabriela Sułkowska

Witam serdecznie!
Rozumiem, że jest Pan po konsultacjach u psychiatry, który taką właśnie diagnozę postawił? Rzeczywiście derealizacja jest to wrażenie, że cały otaczający świat, cała otaczająca rzeczywistość uległy zmianie. Występuje najczęściej u osób chorujących na schizofrenię, w depresjach, zaburzeniach nerwicowych, w niektórych postaciach padaczki, po substancjach halucynogennych. Z reguły współistnieje z depersonalizacją. Może występować również u osób zdrowych.
Po części opisał Pan objawy tego zaburzenia. Osoba doświadczająca derealizacji ma problem z określeniem rzeczywistości w stosunku do otaczającego go świata. W odniesieniu do świata zewnętrznego zmiany te mogą dotyczyć innych ludzi, przedmiotów, czasu i przestrzeni. Są to mocno nieprzyjemne doznania, które trudno opisać słowami. Choremu może się wydawać, iż inni ludzie są nierealni, obcy, mimo że należą do osób najbliższych. Świat zewnętrzny wydaje się martwy, nierealny, bezbarwny tak jakby nie istniał lub jakby był sceną, na której ludzie odgrywają jakieś wymyślone role.
Ponadto, sugerowałabym konsultację z seksuologiem w sprawie orientacji, nie znam "taniego testu" i prawdę mówiąc nie jestem pewna, czy za pomocą takiego narzędzia jesteśmy w stanie określić naszą orientację seksualną.
Wydaje mi się, że psychoterapia byłaby odpowiednia dla Pana,
Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Paulina Rydz
Witam, radziłbym skorzystać w najbliższym czasie z pojedynczej konsultacji psychoterapeutycznej Pojedynczej ponieważ taka konsultacja dałaby by Panu jedynie podwaliny pod podjęcie dalszych decyzji..
Problemy, które Pan wymienia wydają się być złożone aczkolwiek
nie są one w dzisiejszych czasach rzadkie przynajmniej w mojej praktyce.
Pozdrawiam miło
Dzień Dobry,

może warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego, by mimo tego wszystkiego co Pan opisuje, spróbować znaleźć też pozytywne strony życia, by się otworzyć i poszukać prawdy o sobie.

Pozdrawiam serdecznie
Ewa Czernik
Warto udać się do psychoterapeuty, a przed tym zadać sobie pytanie : jaki postawiłby sobie cel przed terapią? bądź jaki miałby być efekt po terapii?
Witam serdecznie,
Nie bardzo wiem o co Pan pyta, ale to co wyczytałam z Pana maila wskazuje mi, że wydaje się Pan być mocno rozczarowany relacjami z ludźmi- trudno Panu znaleźć u nich zrozumienie dla swoich tematów. Co do testu na orientację seksualną, to nie wiem czy taki istnieje, ale słyszę że ma Pan różne wątpliwości co do tego i może nieoceniająca rozmowa pomogłaby Panu? Tematy wspominane przez Pana w pytaniu (OCD, depersonalizacja i derealizacja, niepewność co do swojej orientacji, relacje ze społeczeństwem), są tematami poddającymi się terapii.

Mam nadzieję, że pomogłam
pozdrawiam
Urszula Sokalska-Goleń
Dzień dobry. A jakie jest Pana pytanie do nas - psychologów? Jeśli chce się Pan zająć OCD to jest to do psychoterapii a być może też równolegle do leczenia farmakologicznego. Wymaga to konsultacji psychologicznej. Co do rozeznania orientacji seksualnej również polecam konsultacje z psychologiem lub seksuologiem, być może będzie to wymagać czasu ale lepiej spokojnie się temu przyjrzeć z fachowcem niż wierzyć taniemu testowi. Co do pana spojrzenia na społeczeństwo to oczywiście jak każdy ma pan prawo mieć swoje zdanie. Społeczeństwa Pan nie zmieni ale rodzi się pytanie czy nie ma Pan jakiś idealistycznych oczekiwań? Społeczeństwo jest mocno zróżnicowane, są w nim różni ludzie. Może to jest bardziej Pana kłopot, że dostrzega Pan tylko degenerację?
Złożone problemy wymagają zazwyczaj długiej i intensywnej pracy. Jeśli zdecyduje się Pan nimi zająć to proszę się na to przygotować.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Dzień dobry,

opisuje Pan bardzo złożone trudności, ale zaskakuje mnie także samodiagnoza w postaci m.in. takich określeń jak derealizacja i depersonalizacja - zazwyczaj "laik" nie posługuje się takimi określeniami, a mogą one mieć różną przyczynę, np. epizody psychotyczne lub przesilenie emocjonalne. Może Pan już korzystał ze wsparcia psychologicznego/psychoterapeutycznego?

Jeśli chodzi o seksualność to zdecydowanie polecam konsultację z seksuologiem (może być po studiach lekarskich lub psycholog po odpowiedniej specjalizacji). Trudno więcej napisać w odpowiedzi na tak złożoną kwestię, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby bezpośrednie spotkanie z terapeutą i podzielenie się swoimi wątpliwościami oraz wizją świata, wówczas mógłby Pan przy wsparciu terapeuty wyznaczyć cele do pracy podczas takich spotkań, których spełnienie pomogłoby obniżyć Pana napięcie i cierpienie.

Życzę powodzenia i znalezienia odpowiedniego dla Pana specjalisty.
Pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Dzień dobry,

Cieszę się, że podzielił się Pan ze mną swoimi troskami. Mogę się tylko domyślać, że nie było to łatwe, ponieważ porusza Pan temat rozczarowania drugim człowiekiem.Nie podał Pan, ile ma Pan lat, co jest ważnym aspektem. Zachęcam Pana do konsultacji z psychoterapeutą i/lub psychiatrą. Tylko przeprowadzenie szczegółowego wywiadu pozwoli postawić trafną diagnozę, a co za tym idzie- dobrać skuteczną formę pomocy. Być może Pana wątpliwości związane z orientacją seksualną również wynikają z lęku, w tym lęku przed odrzuceniem (porusza Pan temat homofobii). W przypadku osób niepełnoletnich zgodę na leczenie musi wyrazić rodzic bądź opiekun prawny. Zachęcam do spotkania ze specjalistą. Tylko poznanie całego kontekstu Pana objawów pozwoli na poszukanie właściwych rozwiązań. Specjalistów obowiązuje tajemnica zawodowa, więc ma Pan pewność, że powierzone troski pozostaną między Panem a wybranym terapeutą. Nie polecam samemu robienia testów na orientację. Tu potrzeba specjalisty psychoterapeuty/seksuologa.
Pozdrawiam ciepło.
Paulina Dąbrowska :)
Witam,

By w pełni móc pomóc, po przeczytaniu Pana listu odnoszę wrażenie, że spotkania z psychologiem byłyby pomocne.
Zapraszam do terapii.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Opisane objawy mogą mieć różne podłoże, aby postawić diagnozę i zastosować leczenie niezbędna jest jednak konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Na pewne zjawiska społeczne i zachowania innych ludzi nie mamy wpływu, jednak odpowiednie leczenie i psychoterapia pomoże Panu odnaleźć się w otaczającej Pana rzeczywistości.
Dzień dobry Panu,
Rozumiem, że przeżywa Pan obecnie w związku ze swoją sytuacją, dużo trudnych uczuć; lęku, bezradności, frustracji, zawodu, bezsilności. Cierpi też Pan na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Pisząc tutaj, domyślam się też, że ma Pan nadzieję na zmianę, pisze Pan też o potrzebie rozwoju. Tak, jak Pan pisze problemy są złożone, dlatego też trudno mi się odnieść i spróbować Panu pomóc tą drogą. Zapraszam do kontaktu indywidualnego, zapisu można dokonać przez serwis Znanego Lekarza lub mailowo: ajkczaja&gmail.com
pozdrawiam serdecznie
Agata Czaja-Michaud
Witam Pana. Z uwagą przeczytałam Pana post. Moim zdaniem najwłasciwsza byłaby konsultacja u psychologa seksuologa w sprawie orientacji a w sprawie OCD wu psychologa psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. OCD bardzo dobrze poddaje się leczeniu do czego zachęcam. Co do Pana przekonań na temat innych ludzi też warto nad tym popracować.Życzę podjęcia dobrych decyzji
Pozdrawiam ciepło
Dzień dobry,
Napisał Pan o swoich złożonych problemach psychicznych. Nie wiem jednak, czy są to Pana podejrzenia, czy został Pan zdiagnozowany przez specjalistę. Nie napisał Pan również, czy jest Pan w trakcie leczenia. Jeśli nie, warto udać się do psychiatry, aby potwierdził diagnozę i ewentualnie zadecydował o farmakoterapii.
Jeśli chodzi o test na orientację seksualną, to nie znam uznanego przez specjalistów testu, który sprawdzałby orientację seksualną człowieka. Orientacja seksualna jest to coś co czujemy i po prostu wiemy. Jeśli ma Pan wątpliwości, może to świadczyć o tym, że jest Pan biseksualny lub nie akceptuje Pan orientacji, którą Pan u siebie podejrzewa. Dobrym rozwiązaniem byłoby porozmawiać z seksuologiem lub psychologiem, który pomógłby Panu w przeanalizowaniu swoich wątpliwości co do orientacji seksualnej, lepszym zrozumieniem samego siebie w tym obszarze i zaakceptowaniu siebie w pełni.
Czuje się też Pan źle wśród ludzi, ma Pan złą opinię na temat polskiego społeczeństwa. Z pewnością tacy ludzie, których Pan opisuje: skupieni na konsumpcji, homofobiczni i pod wpływem nałogów, są częścią każdego społeczeństwa. Jednak zarówno w polskim jak i każdym innym społeczeństwie są również inni ludzie. Tacy, którzy chcą się rozwijać i akceptują innych takimi jacy są. Coś sprawia, że widzi Pan tylko tą pierwszą część. Być może dla Pana dobrym rozwiązaniem byłaby psychoterapia, która pomogłaby Panu zaakceptować rzeczy, na które nie ma Pan wpływu (między innymi zachowanie innych ludzi) i wpływać na rzeczy, na które Pan może oddziaływać (czyli na przykład swoje myśli, emocje i zachowanie). Taka terapia pomogłaby też Panu lepiej radzić sobie z lękami, które Panu towarzyszą.
Zachęcam Pana do skorzystania z pomocy specjalistów. Zapraszam również do swojego gabinetu. Mogę pomóc Panu w przeanalizowaniu wątpliwości co do Pana orientacji seksualnej oraz zapraszam Pana na psychoterapię.
Pozdrawiam serdecznie
Aneta Bielejec
W Pana słowach widzę wiele bólu, lęku, rozczarowania i złości. Czuję również chaos wewnętrzny, który prawdopodobnie Pan przeżywa. Mam poczucie, że być może potrzebuje Pan uporządkowania trudności, z którymi się zmaga i określenia swoich dalszych potrzeb i celów w tej trudnej dla Pana sytuacji. Prawdopoobnie dużo łatwiej będzie to zrobić z pomocą psychologa-psychoterapeuty, który od razu może ustalić z Panem odpowiedni plan terapeutyczny, dostosowany do Pana oczekiwań.

Z życzeniami powodzenia,
MK
Szanowny Panie, problemy, o których Pan pisze mogą zostac rozwiązane, lub chociaż stać się znacznie mniej uciążliwe, w wyniku psychoterapii. Wyobrażam sobie , że te wszystkie lęki, obawy, watpliwości i rozczarowania są dla Pana bardzo męczące. Warto, żeby poszukał Pan dla siebie dobrego psychoterapeuty (ważne by posiadał certyfikat uznanej krajowej instytucji, lub był w procesie certyfikacji), idealnie dla Pana by było gdyby ten psychoterapeuta (lub psychoterapeutka) był równocześnie seksuologiem - wówczas jeszcze lepiej pomoże Panu poprzyglądać się swojej orientacji seksualnej. Jesli chodzi o Pana negatywne przekonania o społeczeństwie, paradoksalnie, najbardziej pomoże Panu terapia grupowa. Będzie Pan miał okazję nauczyc się jak się "odnajdywać" wsród ludzi. Jestem przekonana, że znajdzie Pan dla siebie odpowiednią pomoc. Powodzenia!
Dzien dobry panu. jeżeli Pańskie problemy są zdiagnozowane trzeba jak najszybczej sie poddać psychoterapii u dobrego doświadczonego psychoterapeuta a najlepiej ktory już pracował z takimi przypadkami jak pan. Napewno to nie zaskodzi panu nawet kilka sesji..
co do testow (tanich) to chyba jeszcze nie słyszałem, ale może ktos takich posiada..
Pozdrawiam i życzę powodzenia panu..
Pana list to raczej uogólniona skarga i narzekanie, trudno w nim wyodrębnić konkretne pytania. Nie mogę polecić żadnego taniego testu pomocnego w dookreśleniu orientacji seksualnej. W tej kwestii bardzo pomocna byłaby rozmowa z doświadczonym klinicystą – psychologiem lub seksuologiem. Zaburzenie lęku napadowego z derealizację i depersonalizacją oraz OCD można skutecznie leczyć poprzez psychoterapię. Pierwszym krokiem czy celem w psychoterapii w Pana przypadku byłaby jednak praca nad umiejscowieniem kontroli, poczuciem wpływu i skuteczności w swoim życiu. Jak długo będzie Pan obciążał świat i społeczeństwo odpowiedzialnością za swoje życiowe trudności i niepowodzenia, tak długo nie będzie Pan w stanie niczego zmienić w swoim życiu. Niezbędne jest zobaczenie własnego udziału w kreowaniu swojego losu i wzięcie odpowiedzialności za swoje decyzje, działania i realizowanie potrzeby rozwoju.
Z poważaniem,
Magdalena Muszyńska
Proponuje konsultacje psychiatryczną oraz spotkanie z psychoterapeuta.
Witam,
Z opisu wnioskuję, że jest kilka sfer w Pana funkcjonowaniu psychospołecznym, w których odczuwa Pan realną trudność i cierpienie.
Zachęcam do podjęcia psychoterapii. W Warszawie jest wielu bardzo dobrych i godnych polecenia psychoterapeutów.
Witam pana serdecznie,
Pana list sugeruje, że jest pan bardzo wrażliwą osobą. Tym jest Panu trudniej uporać się z obrazami świata i ludzi, jakimi bombardują nas wszelkie media. Przeważnie oglądamy złe wiadomości. Niewiele dobrego w nich się przewija. Internet i telewizja to z jednej strony wiele korzyści i ułatwień, z drugiej strony, nośnik fałszu i sensacji, których ludzie tak łakną i którymi się karmią, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo zaburza im to postrzeganie świata. Bo świat i ludzie to też wiele dobrego, tyle , że o tym dobrym nie pisze się w nagłówkach wiadomości. Sposób w jaki filtrujemy wiadomości, a tym samym otaczający nas świat jest również w ogromnym stopniu zdeterminowany przez osoby, które nas wychowały i przez nasze doświadczenia z całego życia, a szczególnie mocno przez te najwcześniejsze. Jeśli w dzieciństwie i wczesnej młodości często słyszał Pan, że ludzie są źli, świat jest okropny, życie to udręka czy cierpienie, to Pana filtry mentalne nie będą w kolorze różowym, czy chociażby szarym. Ciemne, być może czarne, będą bardzo zniekształcały postrzeganie świata w jakim żyjemy. Do tego pana osobiste doświadczenia, jeśli były trudne lub traumatyczne, także przyczyniają się do tak negatywnego postrzegania świata. Wyjaśnię to na takim przykładzie: jedno dziecko wychowało się w otoczeniu psów, bo mama bardzo je kochała. Nauczyła swoje dziecko, że pieski są kochane, przyjazne. Mama innego dziecka na widok psa reagowała lękiem i zabraniała swojemu dziecku bawić się z psami, ostrzegając, że są one niebezpieczne, bo sama kiedyś została przez jednego z nich pogryziona. Jeśli oboje tych dzieci spotka razem normalnego, nieprzejawiającego agresji psa, to jedno z nich zareaguje radością, drugi najprawdopodobniej lękiem i ucieczką, nawet jeśli pies ten jest niegroźny. Pies jest neutralny, to reakcja lękowa na psa jest problemem. Reakcja, sposób, jaki dziecko nauczyło się reagować na psa. Co ciekawe, nawet spokojny pies, jeśli wyczuje lęk i wrogość, może stać się nieufny i niespokojny, nawet nieprzyjazny czy agresywny, choć normalnie taki nie jest. I oczywiście potwierdzi to nastawienie dziecka i jego mamy, że psy są groźne i niebezpieczne, choć ten sam zwierzak w stosunku do osoby przyjaznej, lubiącej zwierzęta, zachowa się spokojnie, czy nawet radośnie. Z ludźmi jest tak samo. Jeśli, z powodu swoich trudnych doświadczeń i obserwowania otoczenia nauczył się Pan w swoim życiu postrzegać ludzi jako złych, to osoby, które pan spotyka intuicyjnie wyczuwają takie pana nastawienie, nieufne czy nawet wrogie. I wtedy reagują podobną reakcją w stosunku do Pana potwierdzając tym samym Pana opinie o ludziach. Te same osoby, wrogie czy nieprzyjazne w stosunku do Pana, mogą być zupełnie inne w relacjach z osobami, które uważają świat i ludzi za bardziej przyjaznych. Być może warto jest, aby popracował Pan z pomocą psychologa nad zmianą tych filtrów mentalnych, które powodują, że postrzega Pan ludzi jako złych, a świat jako sobie nieprzyjazny czy wrogi a tym samym zaczął dostrzegać również to, co w życiu dobre? I nie mam tu na myśli wymuszonego pozytywnego myślenia, które jest tylko samooszukiwaniem się, tylko solidne przepracowanie negatywnych wzorców myślenia. Pana schematy postrzegania ludzi i świata nie służą Panu, powodują frustrację, lęk , cierpienie i niechęć do ludzi i do życia, a to może doprowadzić do głębokiej depresji, a nawet destrukcyjnych czy samobójczych myśli. Bardzo zalecam terapię, która pomoże Panu w dojrzeniu świata z innej, bardzie adaptacyjnej perspektywy, dzięki czemu będzie się Panu lepiej żyć. To wymaga czasu i ogromnej pracy nad sobą, ale korzyści w postaci większej radości z życia i zdrowego zaufania do ludzi są nieocenione, dlatego naprawdę warto spróbować. Co do do Pana wątpliwości dotyczących orientacji seksualnej, to zalecam udanie się do psychologa,który może pomóc w rozpoznaniu Pana orientacji seksualnej, zarówno poprzez właściwe, profesjonalne testy jak i obserwacje wynikające z bezpośredniej pracy z Panem. Proszę nie sugerować się darmowymi testami z internetu, gdyż nie są one miarodajne i mogą być zupełnie nietrafne. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry rozumiem że oczekuje Pan porady , uwazam iż patrząc na szereg problemów które Pan zgasza dobrze by było poszukać psychoterapeuty który pracuje w nurcie humanistyczno-egztstencjalnym. Praca w główne j mierze opiera się szukaniu sensu życia ograniczeń w życiu oraz odpiwiedzi jak ma wyglądać życie. Nie ma testu na orientację seksualną , orientacja kształtuje się do 22 roku życia. Będąc w aktywnym procesie terapeutycznym przy pomocy terapeuty będzie Pan mógł spojrzeć na swoje życie z różnych perspektyw, wielowymiarowo w zależności od ustalonych celów terapeytycznych. Zgłaszane przez Pana problemy to de facto pytania o sens życia, jakość życia w dzisiejszych czasach. Pozdrawiam
Witam Pana. W leczeniu OCD bardzo dobre skutki odnosi terapia poznawczo-behawioralna i takową bym Panu poleciła. Częstym tematem obsesji, czyli myśli natrętnych w OCD jest to czy, aby nie jestem homoseksualistą- moze uda się rozwiać te wątpliwości w trakcie terapii. praca poznawcza być może pozwoli na ustalenie dlaczego tak bardzo rozczarowany jest Pan społeczeństwem i jakie to ma znaczenie dla Pana codziennego funkcjonowania. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
Pana pytanie zostało do mnie przekierowane przez zespół portalu.
Pisze Pan o objawach lękowych, zaburzeniach obsesyjno – kompulsyjnych, trudnościach w odnalezieniu się wśród innych. Opisane problemy, ich współwystępowanie i towarzyszące im emocje znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Proszę pomyśleć o profesjonalnym wsparciu psychologicznym. Kontakt ze specjalistą umożliwi przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki, zaplanowanie i realizację skutecznych form pomocy. W pracy nad sferą seksualną proponuję skorzystać z konsultacji doświadczonego seksuologa. Warto pamiętać, że poza osobistą wizytą w gabinecie niektórzy specjaliści proponują pomoc on-line. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam

Maciej Krzymowski – psycholog, seksuolog, diagnosta.
Dobry pomysłem byłoby skorzystanie z psychoterapii oraz konsultacji seksuologicznej. Społeczeństwa pan nie zmieni, nie ma pan na to wpływu. Natomiast ma pan wpływ na to, w jaki sposób będzie pan sobie radził z tym, co trudne i bolesne.
Dzień dobry,
zachęcam Pana do skorzystania z pomocy specjalisty. Podczas konsultacji psychologicznej będzie Pan miał szansę przyjrzeć się nie tylko doświadczanym problemom, ale również możliwościom zmiany niekomfortowej dla Pana sytuacji. Wymienione przez Pana objawy poddają się oddziaływaniu psychoterapeutycznemu, jeśli oczywiście zdecyduje się Pan na terapię. Rozmowa ze specjalistą powinna umożliwić Panu także przyjrzenie się jego wątpliwościom dotyczącym orientacji seksualnej, a co za tym idzie, znalezienie odpowiedzi na dręczące go pytania.
Pozdrawiam serdecznie, Elwira Chruściel
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam.
Pisze Pan o lękach, braku pewności dotyczącej orientacji seksualnej, więc najlepiej byłoby jakby się Pan skonsultował z psychologiem/psychoterapeutą. Specjalista dzięki testom, wywiadowi i obserwacji powinien rozwiać Pana wątpliwości. Dostępnych jest wiele testów, ale najczęściej ich wyniki nie są rzetelne. Tylko test psychologiczny stosowany przez psychologa będzie znormalizowany i miarodajny. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam.
W takim wypadku warto byłoby rozważyć terapię poznawczo-behawioralną i poprzez testy sprawdzić swój styl osobowości.
Witam,
Opisywane przez Pana zaburzenia i trudności są bardzo poważne. Jak sam Pan słusznie zauważył dotyczą one praktycznie wszystkich sfer życia; zarówno obszaru wewnętrznego i jak zewnętrznego, czyli społecznego. Wierzę, że jakość życia jest wtedy bardzo trudna, a problemy dnia codziennego mogą przytłaczać bardziej niż zwykle. Moim zdaniem wskazana jest psychoterapia, prawdopodobnie połączona z farmakoterapią.
Odnośnie Pana rozterek względem posiadanej orientacji seksualnej należałoby skonsultować się z seksuologiem. Z perspektywy psychologicznej orientacja seksualna pokrywa się z dotychczasowymi doświadczeniami seksualnymi z innymi osobami tej samej lub/i przeciwnej płci.
Przy złożonych problemach lękowych oraz nasilonym OCD sugerowałabym podjęcie psychoterapii, która pomogłaby w ogarnięciu objawów i pomogłaby w zrozumieniu siebie oraz być może poprawienia spojrzenia na otoczenie. Żadne moje słowa nie zmniejszą udręki OCD, ale psychoterapia może pomóc. Warto zainwestować w siebie.
Nasilone OCD to jedna z najbardziej dezorganizujących życie chorób psychicznych. Skuteczne leczenie obejmuje farmakoterapię (jeśli lęk jest bardzo nasilony) i terapię poznawczo-behawioralną. Polega ona na zneutralizowaniu siły obsesyjnych myśli i tzw. ekspozycjach z powstrzymaniem reakcji kompulsywnej. Choć jest to stresujące dla większości pacjentów, szczególnie na początku terapii, jest to jedyny udokumentowany badaniami, skuteczy sposób na wyleczenie OCD. Książka, którą mogę panu polecić nosi tytuł "Pokonać OCD". Zawiera naukowe wyjaśnienie podłoża i mechanizmu powstania tej choroby oraz skuteczne ćwiczenia zmniejszające nasilenie lęku.
Co do orientacji seksualnej nie słyszałam nigdy o naukowym "teście na orientację seksualną". Być może seksuolodzy dysponują takim narzędziem. Sądzę, że w okesie dojrzewania niepewność co do orientacji może być rozwojowa i minąć w okresie rozpoczęcia regularnego życia seksualnego. Spory odsetek osób (do 20%) obojga płci miewa doświadczenia erotyczne homoseksualne w przypadku osób hetero i odwrotnie. Wrażliwy terapeuta może pomóc w zaakceptowaniu swojej orientacji niezależnie od tego jaka ona jest.
Mam wiele niewiadomych - nie znam Pana wieku, nie wiem, co Pan do tej pory robił, by rozwiązać swoje problemy i co okazało się bezskuteczne.
Witam. Z tego co widzę, zmaga się Pan z wieloma trudnościami natury emocjonalnej tj. derealizacja, depersonalizacja, obsesyjne myśli, czy czynności, nieukształtowana tożsamość seksualna i wydaje się, że nieco paranoiczne widzenie świata.
Rzeczywiście musi to znacznie wpływać na Pańskie samopoczucie i obniżać jakość życia.
Formą pomocy, jaką można proponować w takim przypadku jest psychoterapia. Być może powinna być ona wspomagana leczeniem farmakologicznym, ale oczywiście wszystkie te działania powinny być poprzedzone rzetelnym wywiadem i diagnozą.
Jeżeli poszukuje Pan pomocy proponuję wizytę konsultacyjną u doświadczonego psychologa - psychoteraputy. Może Pan wybrać ośrodek finansowany przez NFZ lub prywatny gabinet.
Małgorzata Danielewicz
Witam,

zachęcam, aby skorzystać z konsultacji psychologicznej. Psychoterapia jest w stanie Panu pomóc, podejrzewam jednak, że może być to długotrwały proces. Psychologowie dysponują odpowiednimi narzędziami do badania płci psychologicznej.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Pilarska.
Rozumiem, że czuje Pan się dość obco w Świecie i wśród ludzi i trudno Panu znaleźć kogoś, przy kim czułby Pan się bezpiecznie i rozumiany. Wyobrażam sobie, że żyjąc w każdym społeczeństwie i każdej kulturze do czegoś musimy się, często wbrew sobie, dostosować, coś znosić i liczyć z jej ograniczeniami, mimo, że czasem to trudne do uniesienia. Jednak wydaje się, że gdy odczucia takie są wiodącymi w relacjach z innymi, czujemy się nimi chronicznie przytłoczeni i nie pojawia się nic lub prawie nic, co by nas z innymi zbliżało, wiązało czy jakoś dawało spełnienie to być może nosimy coś w sobie, czemu warto byłoby się przyjrzeć i zrozumieć, tak, żeby móc lepiej sobie z tym radzić. Często jest to głęboko nieświadome i zawiaduje naszym życiem z ukrycia, a co najtrudniejsze, sprawia, że gdzie byśmy nie uciekli, zmienili "społeczeństwo" czy kulturę, to "to coś" wędruje z nami, tworząc nowe nieporozumienia i powodując głębokie rozczarowanie i niechęć. Jedną z takich dróg jest psychoterapia, pozwala ona, na drodze cyklicznych, głębokich rozmów, odkryć, to co w nas destrukcyjne, blokujące rozwój. Pomaga poznać siebie i w tych jaśniejszych i ciemniejszych odsłonach ale to chyba konieczne, jeśli nie chcemy wciąż uciekać przed sobą samym.
p.s.
nie znam szybkiego testu na orientację seksualną. Seksualność człowieka to bardzo złożona kwestia i chyba nie ma tu jasnych, szybkich oczywistości, a tym bardziej testów to weryfikujących.
Czy kiedykolwiek korzystał Pan z konsultacji psychologicznych albo terapii? Rozważał Pan taką możliwość?
Polecam Panu psychoterapię poznawczo-behawioralną.
Szanowny Panie, serdecznie zapraszam na konsultacje psychologiczno- seksuologiczna. Warto porozmawiac, przyjrzec sie zglaszanym przez Pana problemom calosciowo. Test nie zawsze daje pelna odpowiedz. Warto uzupelniac badania diagnostyczne wywiadem, roznymi dodatkowymi technikami, ktore pozowola Panu zrozumiec odczuwane emocje i to co sie dzieje.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, z tego co widzę można zaobserwować u Pana duży poziom niepokoju, radziłabym wybrać się na konsultację do psychoterapeuty, w celu obniżenia poziomu lęku i uzyskania wsparcia. Co do pytania o testy, w Internecie jest cała masa darmowych testów, jednak nikt za Pana nie określi jakiej jest Pan orientacji.
Orientacja seksualna to nie tylko pociąg seksualny do innej osoby - odnosi się także do sfery emocjonalnej i uczuciowej. Stosuje się również określenie orientacja psychoseksualna, poza popędem seksualnym, podkreślające mocno wewnętrzne, głębokie pragnienie zaspokajania potrzeb psychicznych człowieka poprzez tworzenie związków z drugą osobą.
Pomocna również przy rozwianiu tych wątpliwościach byłaby konsultacja u psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie, Natalia Kabała - Michna