Witam! Mam depresję od 5 miesięcy. Przyszła nagle, po okresie nadzwyczajnie dobrego samopoczucia i

4 odpowiedzi
Mam depresję od 5 miesięcy. Przyszła nagle, po okresie nadzwyczajnie dobrego samopoczucia i stopniowo odbierała mi wszystko: zainteresowania, pasje, odczuwanie jakiejkolwiek przyjemności/satysfakcji, wewnętrzny spokój, sens życia, osobowość. Czuję się teraz pusto, nieobecnie, jakbym nie była sobą, ani w sobie, jakbym patrzyła na świat i swoje życie zza szyby. Dręczy mnie także niepokojące wrażenie, że mój mózg już nie działa, że się zepsuł. Mam pustkę w głowie i tak jakby brak myśli (nie czuję ich). Jakbym żyła w ciemnej otchłani, nicości. Doskwiera mi też blokada twórcza, brak weny twórczej, która od zawsze była dla mnie bardzo naturalna. Miałam głowę pełną pomysłów, pisałam piosenki, grałam koncerty. Muzyka i sztuka były dużą częścią mnie, były czymś dla mnie bardzo ważnym. Teraz czuję się jak roślina. Zamknęłam się w domu i pozrywałam wszystkie kontakty. Powrócił lęk społeczny. Nieustający i nieuzasadniony niepokój nie pozwala mi odetchnąć nawet na ułamek sekundy. Przeraża mnie myśl, że zawsze tak będzie, dlatego całe dnie tylko chodzę i płaczę jak niemowlę (od wielu tygodni).
Czy kiedykolwiek mi to minie? Czy dzięki leczeniu mój mózg znowu będzie działał poprawnie? Czy możliwym jest żebym cierpiała na otępienie w wieku 18 lat? Czy spojrzę jeszcze na świat inaczej?
Dzień dobry,
opisuje Pani duże cierpienie, z którym zmaga się Pani stosunkowo długo.
Tak nie musi być. Nie napisała Pani - czy leczy się Pani na depresję (mam na myśli - leki antydepresyjne, przyjmowanie po odpowiedni dobraniu dawki przez lekarza psychiatrę).
Jeśli nie była Pani u lekarza- to zachęcam do wizyty u psychiatry.
Ponadto warto -aby udała się Pani na konsultację z psychologiem/psychoterapeutą, celem rozeznania w swoich emocjach oraz wspólnym zastanowieniem się jak można Pani pomóc.
Życzę wszystkiego dobrego,
Anna Schulz

Dzień dobry, czy była pani już u psychiatry? Przy tych objawach sprawdza się włączenie farmakoterapii i pomoc psychoterapeuty. Rozumiem, że obniżenie nastroju występowało już wcześniej, to nie pierwszy raz. Jak sobie z tym pani poradziła wcześniej, co pomogło, może warto wykorzystać tę wiedzę. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Opisuje pan anhedonię - jest to termin oznaczający w psychiatrii stan, w którym pacjent skarży się na obniżoną zdolność lub nawet niezdolność do odczuwania: przyjemności (zarówno zmysłowej, cielesnej jak i emocjonalnej, intelektualnej czy duchowej) i radości. W tym drugim przypadku chodzić może o bardzo zróżnicowane sytuacje takie jak radość wynikająca ze spotkania z bliskimi, wykonywania ulubionych do tej pory czynności czy ogólną radość życia. Osoby cierpiące na anhedonię doświadczać mogą również poczucia „znieczulenia emocjonalnego”, zobojętnienia, trudności w empatyzowaniu oraz odczuwaniu zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji. Anhedonia należy do bardzo częstych objawów depresji.

Jeśli anhedonia / depresja zostanie już stwierdzona, zazwyczaj podaje się środki farmakologiczne. Ważne jest też wyeliminowanie czynnika, który wpłynął na wystąpienie anhedonii. W takich przypadkach wsparciem może okazać się również psychoterapia, oraz wsparcie i pomoc bliskich.
Dzień dobry, to co pani pisze jest wołaniem o pomoc i warto po nią sięgnąć. To jak Pani opisuje jak się Pani czuje, co Pani utraciła i obawy związane z przyszłością, niepokój, który Pani towarzyszy świadczy o Pani dużym cierpieniu. Ważne jest wsparcie osób bliskich i życzliwych dookoła siebie oraz zrozumienie tego co się z Panią dzieje, chociaż czasem tych osób bliskich lub zrozumienia brakuje, dlatego tak ważne jest aby mogła Pani otrzymać fachową pomoc. Izolowanie się jest odruchem obronnym, lecz zamiast nas chronić przed bólem w efekcie powoduje pogorszenie nastroju, zwiększa poczucie samotności, pozbawia nas wsparcia otoczenia. Możemy mówić o błędnym kole depresji w którym to jak się czujemy uniemożliwia nam podjęcie jakiś aktywności i unikanie innych co powoduje negatywne myśli o sobie, świecie i przyszłości co wpływa na to, że jeszcze gorzej się czujemy dlatego pomoc bliskich może nie wystarczyć. Pomoc w zrozumieniu tego co się z Panią dzieje daje psychoterapia. Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach cierpi na poczucie pustki, braku sensu, które towarzyszą depresji, i coraz skuteczniej się ją leczy przy wsparciu psychoterapii.