Mam nadwagę, ale boję się odchudzania. Przez tą mini-obsesję przytyłam 7kg w ciągu ostatnich 2 lat.

4 odpowiedzi
Mam nadwagę, ale boję się odchudzania. Przez tą mini-obsesję przytyłam 7kg w ciągu ostatnich 2 lat. Odczuwam przymus zdrowego jedzenia, częstego badania się i wpychania w siebie warzyw, owoców, kaszy i "normalnych posiłków" nawet wtedy, gdy nie czuję się głodna (bo co jeśli mi się tylko wydaje, że nie jestem głodna, a moje ciało tego potrzebuje?). Każdy deficyt - chociażby 100 kalorii, powoduje we mnie dyskomfort - uważam to za nienormalne, nienaturalne i niezdrowe. Muszę zjeść dokładnie tyle kalorii ile potrzebuję - a najlepiej więcej. Dzięki obsesji badania się wiem, że nie mam żadnych chorób matabolicznych i musi to siedzieć w mojej głowie. Nie chcę mieć już nadwagi, jednak każdą kalorię spaloną podczas ćwiczeń rekompensuję jedzeniem. Boję się nawet najzdrowszych diet - ponieważ każda przewiduje deficyt kaloryczny. I właśnie tego deficytu się boję. Po dwóch latach jestem już tym wykończona.
Witam, pytanie jest kiedy zaczął się ten stan psychicznego uzupełniania kalorii, co spowodowało, że odczuwa Pani tak duży stres z tym związany. Kluczem do rozwiązania Pani problemu może być samoświadomość, do której może Pani pomóc dotrzeć właśnie psycholog prowadzący terapię skoncentrowaną na rozwiązaniu problemu. Pozdrawiam serdecznie, Hanna Szustorowska

Droga Autorko. Problem z którym się zmagasz jest bez wątpienia bardzo ciężki i wymagający dla Ciebie i w dość znacznym stopniu wpływa na Twoje życie. Jedzenie jest nieodzownym elementem naszej codzienności, a ciągła kontrola, myślenie nad tym i strach przed schudnięciem są bez wątpienia wykańczające. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co już udało Ci się osiągnąć. Świetnie, że wykluczyłaś wszelkie problemy związane z fizycznością, ponieważ jest to pierwszy krok do zweryfikowania ewentualnych trudności. W moim odczuciu to z czym się zmagasz jest mocno osadzone w psychice. Zachęcam Cię do skorzystania ze wsparcia specjalisty jakim jest psychodietetyk. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu dojdziesz do tego czym spowodowana jest ta obawa, jak sobie z nią poradzić a co najważniejsze - przepracujesz emocje i trudności. Specjalista z obszaru psychodietetyki ma wszystkie niezbędne narzędzia do tego, aby Ci pomóc. Życzę Ci dużo zdrowia!
Dzien dobry,
pracę należy zacząć od przeszukania pamięci i odnalezienia momentu gdy lęk ten zaczął się pojawiać i wpływać na Pani wybory żywieniowe. Ważne, że udała się Pani do lekarza i wykluczyła choroby somatyczne. Zastanawia mnie tez co skłoniło Panią teras do szukania pomocy skoro trwa to jak rozumiem juz 2 lata.
Dzień dobry. Wyobrażam sobie, że poziom zmęczenia wywołany utrzymującym się przez 2 lata problemem jest już bardzo wysoki. Sytuację, której Pani się znalazła, warto jednak skonsultować indywidualnie z psychologiem specjalizującym się w psychodietetyce i leczeniu zaburzeń jedzenia. Bardzo ważne jest, by zidentyfikować źródło lęku i dyskomfortu, o którym Pani wspomina, a także mechanizm stojący za wzmożonym poczuciem głodu w sytuacji nakładania na siebie kontroli żywieniowej. Dopiero wtedy będzie możliwa praca nad wyeliminowaniem problemu. Jednocześnie warto wspólnie ze specjalistą przyjrzeć się Pani wzorcowi odżywiania oraz przekonaniom dotyczącym jedzenia, zdrowia, ciała, wagi i kontroli.