Witam, Mam problem z 9 letnim dzieckiem. Dziewczynka, z jednej strony rozsądna, lubiąca czytać, ba

2 odpowiedzi
Witam,
Mam problem z 9 letnim dzieckiem. Dziewczynka, z jednej strony rozsądna, lubiąca czytać, bardzo ładnie wysławiająca się. Z drugiej strony obserwuje ogromny problem z radzeniem sobie z emocjami. Próbowałam już wszystkiego - rozmowy, ksiązki. Niestety bez rezultatów.
Zachowania, które mnie niepokoją to napady agresji w sytuacji w której coś jest nie tak jak ona by tego chciała, zazwyczaj ma to związek z jakąś prośbą zrobienia czegoś lub zakazem. Zaczyna się wtedy bardzo denerwować, zaciska zęby, pięści, czasami uderza się w czoło, często wydając okrzyk tak jakby chciała wyrzucić te emocje. Często jest to powiązane z okrutnymi słowami skierowanymi do innych, bądź też deprecjonowaniem samej siebie i słowami takimi jak to, że jest do niczego, że nie chce żyć albo ze się wyprowadzi z domu. Z kolei pozytywne emocje, radość z czegoś lub sytuacja ktora ją bawi, objawiają się podskokami lub bieganiem po korytarzu "w podskokach". Kiedy o czymś opowiada bardzo rzadko robi to na siedząco, musi wtedy chodzić po pokoju. Ostatnio doszedł taki tik "strzelania palcami" robi to niemalże cały czas, kiedy proszę żeby tego nie robiła to wówczas napina mięśnie w rękach co powoduje drganie rąk. Ma też problem z zasypianiem - ktoś musi przy niej być. Budzi się też w nocy, codziennie i kiedy jest sama to po prostu woła kogoś. Tutaj tez probowałam już wszystkiego, ale bezskutecznie. Dodam, ze w domu nie ma zadnych konfliktów, nie było też zadnej sytuacji ktora mogłaby sprawić ze jest nerwowa etc. W szkole radzi sobie dobrze, lubi chodzić do szkoły.
Dzień dobry,
Z tego, co Pani opisuje wynika, że dla córki trudne jest radzenie sobie z przeżywaniem niektórych emocji, głównie złości. Czy córka wie, że złość jest nam potrzebna, czy wie, że często jest wierzchołkiem góry lodowej, pod którym kryją się liczne inne emocje? Czy córka ma przestrzeń do tego, aby ją czuć, czy wie, jak można sobie z nią radzić nie raniąc siebie ani innych, w sposób bezpieczny? W końcu jaką funkcję pełni u niej to zachowanie, które Pani opisuje. Czy wie, że przeżywanie złości jest w porządku.
Pojawia mi się pytanie, jakie córka otrzymuje komunikaty na temat odczuwania złości, radzenia sobie z nią. Jak Państwo jako rodzice radzą sobie z przezywaniem własnej złości?
Oprócz tego pojawiają się zachowania o podłożu lękowym.
Bez spotkania z rodzicami i dzieckiem trudno cokolwiek więcej powiedzieć.
Najlepiej poszukać psychologa/psychoterapeutę pracującego z dzieckiem i rodziną i umówić się na wizytę.
Pozdrawiam Karolina Szefler-Serylak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Rozumiem, że sytuacja z córką jest dla Pani trudna. Obserwacja jej napadów agresji i lęku, trudności w zasypianiu sugeruje, że może doświadczać silnych reakcji na stres. Warto skoncentrować się na budowaniu bezpiecznego środowiska, w którym może ona wyrażać emocje. Nauka praktyk wyciszających układ nerwowy również może pomóc. Dodatkowo, rozmowy z nią, skupione na zrozumieniu jej uczuć i potrzeb, mogą być pomocne. Warto umówić się na konsultację dla rodzica, by na spokojnie omówić, co pomaga Córce wyciszyć się, korzystać ze wsparcia społecznego, dzielić się uczuciami, a co jej przeszkadza.
Sugeruję wizytę: Konsultacja dla rodziców - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Iwona Kutyła

Iwona Kutyła

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Baranowska

Katarzyna Baranowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Inessa Kocielnik

Inessa Kocielnik

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę
Anna Jodlińska

Anna Jodlińska

Psycholog, Psychotraumatolog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 31 pytań dotyczących: Konsultacja psychologiczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.